BIS IDS «Druskininkai Cup» (Lithuania), Saturday, 6 August 2016 (photo)

Junior Handler Competition, 7-9 years

Judge - SIRET LEPAASAR
1 Place — Kotryna Žeimytė
3 Place — Ema Stravinskaitė

Junior Handler Competition, 10-13 years

Judge - SIRET LEPAASAR
1 Place — Vakarė Daunaravičiūtė
2 Place — Dominyka Vinogrodska
3 Place — Viktorija Pavlenkova
4 Place — Veronica Dobrovolska
5 Place — Helina Korhonen

Junior Handler Competition, 14-17 years

Judge - SIRET LEPAASAR
1 Place — Kristiina Tupalskaja
2 Place — Viltė Šokaitytė
3 Place — Sergei Pustovalov
4 Place — Anastasia Dedkova
5 Place — Julija Jeršova

Best Junior Handler

Judge - SIRET LEPAASAR
1 Place — Kristiina Tupalskaja
2 Place — Vakarė Daunaravičiūtė
3 Place — Kotryna Žeimytė

Best Brace

Judge - LAURENT HEINESCHE
1 Place — Irish Wolfhound DON DU RUA IDALGO JUSTE & DON DU RUA IZABELL SOLILE, owner - Serova E.
2 Place — Dachshund standard smooth-haired, KINGALARIC DU CLOS DE L‘ESTINAL & PRINCESS BELLE SOSTO ĮPĖDINIS, owner - Skaistė Verbickaitė
3 Place — American Akita LSA SIMONS SPLENDID & LSA STAR OF SHOW KATHRINE SAIN, owner - Khromov V.

Best Breeders' Group

Judge - RADE DAKIĆ (Venezuela)
1 Place — Swedish Elkhound (Jämthund) TUNTURIJARVEN, owner - Tarja Kallio
2 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) black, GLORIS, owner - Seliverstova O.
3 Place — West Highland White Terrier SNOUDONIJA, owner - Rasa Eidukaitienė

Best Puppy

Judge - JUSSI LIIMATAINEN (Bolivia)
1 Place — Chihuahua (Chihuahueño) LOOKUM PORTER, owner - Dybchuk A.
2 Place — Miniature Bull Terrier INCREDIBLE EOS TANAGROS, owner - Černyš R.
3 Place — Afghan Hound INGENUE ALL HAZZAN OF PHILOX, owner - Rasanen M.

Best Veteran

Judge - MAŁECKA INA (Guatemala)
1 Place — Lhasa Apso CHIC CHOIX THE PARTISAN, owner - Kudirkienė L.
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) TALVITUULI PEACEFUL PEARL, owner - Neva S.
3 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) KARMINO MADE ICEBREAKER, owner - Plečkaitienė A.

Best Junior

Judge - ELENA AGAFONOVA (Barbados)
1 Place — Beagle FANTA'S BRAND MAKE PEOPLE TALK, owner - Krylova A.
2 Place — Chihuahua (Chihuahueño) GREGORI RUCHOVY SVITANAK, owner - Zhuk G.I. & Zhuk E.A.
3 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) DONATELLO BIMBO BELLO DAI GIARDINI DELLO ZAR, owner - Shanina E.

FCI group I

Judge - AUGUSTIN IONESCU (Ethiopia)
1 Place — Australian Shepherd SEVENTY SEVEN RURIKOVICHI MY, owner - Serova O.
2 Place — Collie Smooth KANGASVUOKON SHIRLEY, owner - Lainio R. & Enlund P. & Manninen M.
3 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) LYTHWOOD SECRETARIAT, owner - Andersson J.

FCI group II

Judge - PEDRO IVO SANTOS BISPO (Haiti)
1 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) FINE LEDI S ZOLOTOGO GRADA, owner - Zaytseva E.
2 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black, DREAMKISS BEATS MADE, owner - Guseva T. & Kaptsova T.
3 Place — Cane Corso Italiano ROYAL AMBASSADOR BAKKARDI, owner - Protas L.

FCI group III

Judge - VLADIMIR ČAIROVIĆ (Venezuela)
1 Place — Cairn Terrier SALVIA'S 3 COINS IN THE FOUNTAIN, owner - Mathari T.
2 Place — Welsh Terrier SHAIREAB'S BAYLEIGH TRAVELIN'MAN, owner - Lukasevich I. & Semenova N.
3 Place — Jack Russell Terrier LOVELY-ORANGE YOSHI'S TE AMO, owner - Serova O.

FCI group IV

Judge - DR. GYÖRGY TESICS (Grenada)
1 Place — Dachshund standard wire-haired, SENTIA DIAMOND FROM TIFFANY, owner - Musatova O. & Bolobonov A.
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired, MINI KARAMBOLIS DER DIRIGENT, owner - Palyte-Skuodiene R.
3 Place — Dachshund rabbit wire-haired, BALTIYSKIY TALISMAN EDINSTVENNAYA MOYA, owner - Kuropatkina Y.

FCI group V

Judge - MASSIMO INZOLI (Greenland)
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) HOBBY MARYDEN PIERRE CARDIN, owner - Semionova O.
2 Place — Chow Chow GUCI LIUTO GUOLIS, owner - Miliauskienė E.
3 Place — Norwegian Elkhound Grey (Norsk Elghund Grå) TUNTURIJARVEN FLIKKA, owner - Kallio T.

FCI group VI

Judge - RADE DAKIĆ (Venezuela)
1 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) BLACK MAJESTY STOP ME IF YOU CAN, owner - Bradbury S.
2 Place — Rhodesian Ridgeback SAIMON'S PRAIDE ERAST MELODY OF MY SOUL, owner - Dimitrova A.
3 Place — Beagle FANTA'S BRAND MAKE PEOPLE TALK, owner - Krylova A.

FCI group VII

Judge - VLADIMIR ČAIROVIĆ (Venezuela)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) KARMINO MADE KEEP ON GOING, owner - Plečkaitienė A.
2 Place — Weimaraner RYLIO DUSTY SUMMER ROAD, owner - Bendinskas M.
3 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) HALSTON CAPS LOCK, owner - Narbutaitė M.

FCI group VIII

Judge - LUIS MANUEL CALADO CATALAN (Haiti)
1 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) TUHANNEN TAHDEN TIPATON TAMMIKUU, owner - Lindholm S.
2 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) WILDFINN VERDUZZO, owner - Mantyla J.
3 Place — Labrador Retriever WEST SIB STORY AIDAHO, owner - Shatrukova N.

FCI group IX

Judge - DUŠAN PAUNOVIĆ (Venezuela)
1 Place — French Bulldog (Bouledogue français) A'VIGDORS ZANA-ZAN, owner - Komissarova E.
2 Place — Maltese DIAMOND GEMENI PAPARAZZI, owner - Lobacheva E.
3 Place — Chihuahua (Chihuahueño) GREGORI RUCHOVY SVITANAK, owner - Zhuk G. I. & Zhuk E. A.

FCI group X

Judge - JUSSI LIIMATAINEN (Bolivia)
1 Place — Whippet WHIPTAILS DARING TO DREAM, owner - Aalto K. & Aalto T.
2 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) ELEDI GRACE ELLIANA EDEM, owner - Jegorova J.
3 Place — Afghan Hound, owner - Shirokov D. V.

Best Lithuanian Dog

Judge - MARKO LEPASAAR
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) KARMINO MADE KEEP ON GOING, owner - Plečkaitienė A.
2 Place — Chow Chow GUCI LIUTO GUOLIS, owner - Miliauskiene E.
3 Place — Weimaraner RYLIO DUSTY SUMMER ROAD, owner - Bendinskas M.

Best in Show (BIS)

Judge - FLYORA CHAIKOVSKAYA (Barbados)
1 Place — Australian Shepherd SEVENTY SEVEN RURIKOVICHI MY, owner - Serova O.
2 Place — French Bulldog (Bouledogue français) A'VIGDORS ZANA-ZAN, owner - Komissarova E. (Barbados)
3 Place — Whippet WHIPTAILS DARING TO DREAM, owner - Aalto K. & Aalto T.

More photo from the show in petolog gallery



Rate:
0

Share:

Add comments: