Results of the Dog Show «Druskija Summer - 2014»

Best in Show

Judge - Zoia Oleinikova (Ukraine)
1 Place — Rottweiler Dakota von Wilden Westen, owner - Kuleshov A.
2 Place — Airedale Terrier Flaire Matterhorn for Sher, owner - Mikheeva N.
3 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Frizzled Life Grand, owners - Piatygin L. & Piatygin S.

FCI group I

Judge - Sergey Slukin (Ukraine)
2 Place — Bearded Collie Sandauri Turbosuperdzhet, owner Polyakova A.
3 Place — German Shepherd Dog (Deutscher Schäferhund) (Deutscher Schäferhund) Dooley vom Haus Iskander, owner Werbitskiy W.

FCI group II

Judge - Sergey Galiaskarov (Russia)
1 Place — Rottweiler Dakota von Wilden Westen, owner Kuleshov A.
2 Place — Newfoundland Darbydales American Dream at Disoranto, owner Pasek P.
3 Place — Caucasian Shepherd Dog (Kavkazskaïa Ovtcharka) Prostori Dona Tzesar, owner Markov V.

FCI group III

Judge - Dubravka Reicher (Croatia)
1 Place — Airedale Terrier Flaire Matterhorn for Sher, owner Mikheeva N.
2 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier Satera Barklay Bjon, owner Manis N.
3 Place — Miniature Bull Terrier Gallardo Adamant-UA, owner Stanislavskaya A.

FCI group IV

Judge - Salvatore Tripoli (Italy)
1 Place — Dachshund (miniature long-haired) Astarte Senergetii, owners Tranelienė L. & Paulikienė A.
2 Place — Dachshund (standard long-haired) Fiona Rude, owner Tranelienė L.
3 Place — Dachshund (standard short-haired) Ilgybe Cilicia, owner Verbickaitė S.

FCI group V

Judge - Otto Schimpf (Austria)
1 Place — Alaskan Malamute
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Smiling Snowball Moon Walk, owner Dombrovskaya O.

Group FCI VI

Judge - Larisa Galiaskarova (Russia)
1 Place — Beagle Simonaland Kenga, owner Turkova T.
2 Place — Bloodhound (Chien de Saint-Hubert) Kafka Monologas, owner Mankus. R.

FCI group VII

Judge - Sergey Slukin (Ukraine)
1 Place — Gordon Setter
3 Place — Spinone Italiano (Spinone) Stannamore Vittorio Tomasso, owners Ukraintseva S. & Khenkina M.

Group FCI VIII

Judge - Carmen Guisado Navarro (Spain)
1 Place — Golden Retriever Milbu Twister to Nenuoramos, owner Petraitienė S.
2 Place — American Cocker Spaniel Helada Hill's Turbo Lover, owners Minechanova E. & Bendoraitytė R.
3 Place — English Cocker Spaniel Claramand Once Again, Konderla Z.

Group FCI IX

Judge - Dubravka Reicher (Croatia)
1 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Frizzled Life Grand, owners - Piatygin L. & Piatygin S.
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) Santa Fe Premier ot Nevskogo Dueta, owner - Telesh S.
3 Place — Russian Toy (Russkiy Toy) Long-haired - Realnaya Bomba iz Rossii Mutashki, owner Rasilainen N.

FCI group X

Judge - Goran Bodegard (Sweden)
1 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) Eledi Grace Elliana Edem, owner - Jegorova J.
2 Place — Afghan Hound Kaisar Del Ahsen, owner - Evsevleeva N.
3 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) Cars Ivans Lybomir Mudriy, owner - Shuba S.

Best Brace

Judge - Malgorzata Halas (Poland)
1 Place — Dachshund (miniature short-haired) MINI KARAMBOLIS ALONSO VINCITORE / MINI KARAMBOLIS AMORE A PRIMA VISTA, owner - Patricija Čerapaitė
2 Place — Poodle (Caniche) Grand Pudel (Standard Poodle) - DON JUAN JUODOJI GAIDA / LAPPONIA‘S LUMENE, owner - Julija Kondratjeva
3 Place — Basenji AHTI PRINCE OF BURUDIKA / ARINITI PRINCESS OF BURUDIKA, owner - Dorota Muller

Best Breeding Group

Judge - Vladimir Javorcik (Slovakia)
1 Place — Rhodesian Ridgeback QWANDOYA, owner - Hana Pankova
2 Place — Standard Schnauzer VAIVORYKŠTĖ, owner - Alma Veršickienė
3 Place — Newfoundland AQUATORIYA KELVIN, owner - Tatiana Abutova

Best Puppy

Judge - Elena Agafonova (Russia)
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Norman Premiera Poland, owner - Borkowska-Grochala B.
2 Place — Bedlington Terrier L'End Show Metti Surprise at Glare, owner Pykhtar E.
3 Place — Siberian Husky Greystoke of Siberian Lady, owner - Gudmonienė I.

Best Veteran

Judge - Svetlana Korotaeva (Russia)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Karmino Made Fanfan la Tulipe, owners - Olšauskienė K. & Inokaitytė R.
2 Place — Chow Chow Zemyra Lietuvos Liutas, owner - Miliauskienė E.
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) Panomaks Jazz Me Blues, owners - Avtuško V. & Skorij Z.

Best Junior

Judge - Yulia Ovsiannikova (Russia)
1 Place — Weimaraner Dusty Summer Road, owner - Bendinskas M.
2 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) Dreamkiss Acme, owner - Chernyavskaya E.
3 Place — Spinone Italiano (Spinone) Stannamore Vittorio Tomasso, владелец - Ukraintseva S. & Khenkina M.

Video «Dzukija Summer - 2014» - awarding of the winners

Photos from «Druskija Summer 2014» available in Images



Source: petolog.com

Rate:
0

Share:

Add comments: