Dogs4All - 2014 first day results

FCI group I

Judge - Marion Ten Cate (Netherland)
1 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Windcrest Stylish Move, owner - Åkesson, Carin, Sweden
2 Place — Puli Bubbleton Feel The Spirit, owner - Vonge, Steen, Denmark
3 Place — Bearded Collie Alistair's Rock The Boat, owner - Andersson, Johan, Sweden
4 Place — Belgian Shepherd Dog - Groenendael Mission Impossible av Vikholmen, owner - Hellberg, Tarja, Sweden

FCI group II

Judge - Svend Løvenkjær (Denmark)
1 Place — Bullmastiff Librrani's High Performance Alonso, owner - Alaluusua, Viivi, Finland
2 Place — Shar Pei Proud Proucer's Made To Win, owner - Andersen, Mette krog, Denmark
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) (black&silver) Fixus On Air, owner - Wallin, Anne & Jannica, Sweden
4 Place — Danish-Swedish Farmdog (Dansk-svensk gårdshund) Kitenga Extreme Emmi, owner - Lindelöf, Marika, Sweden

FCI group III

Judge - Svend Løvenkjær (Denmark)
1 Place — Kerry Blue Terrier Shyloch Qosmos, owner - Kvivesen, Helge, Norway
2 Place — West Highland White Terrier Who´s Hot And Who´s Cold, owner - Lehtonen, Vesa, Finland
3 Place — Jack Russell Terrier Knøtteliten's Norwegian Vybz, owner - Steen, Anne Christine, Norway
4 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier Cameron Brain Storm, owner - Fasnacht, Gunilla, Sweden

FCI group IV/VI

Judge - Jelena Kruus (Estonia)
1 Place — Beagle CESI DELL´ETRURIA 2000, owner - Lindholm, Ray, Sweden
2 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Timanka's Sweetness Is My Weakness, owner - Andersson, Jenny, Sweden
3 Place — Rhodesian Ridgeback Shavano's Look Out For Lloyd, owner - Espolin-Johnson, Eline, Norway
4 Place — Dachshund (standard long-haired) Örnbergets Amigo, owner - Rhodin, Elisabeth, Sweden

FCI group V

Judge - Gert Christensen (Denmark)
1 Place — Norwegian Buhund (Norsk Buhund) Kimura's Peer Gynt, owner - Lindstrøm, Kathrine Øksnevad, Norway
2 Place — American Akita Estava Rain Only Style Remains, owner - Birkmar, Friedrich, Norway
3 Place — Siberian Husky Special Effect Jarjar Binks, owner - Jensen, Sanne, Denmark
4 Place — Japanese Spitz (Nihon Supittsu) Jasam's Oriental Grandson Of Cola, owner - Ånensen, Hanne Nærland, Norway

FCI group VII

Judge - Vidar Grundetjern (Norway)
1 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Nuits Rocca Di Montemassi, owner - Hansèn, Yvonne, Sweden
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Aidamos Fire In My Eyes, owner - Svensson, Gerd, Sweden
3 Place — Bourbonnais Pointing Dog (Braque du Bourbonnais) Hunter Gyldenskov De La Pierre D'or, owner - Horn-Larsen, Anny, Norway
4 Place — Weimaraner Ignaheim's Betty Boop, owner - Pedersen, Eva, Norway

FCI group VIII

Judge - David Shields (Great Britain)
1 Place — Flat-Coated Retriever Altaflats Ain't I'm A Dog, owner - Wiesener, Ida, Norway
2 Place — English Cocker Spaniel Cockergold All My Life, owner - KRISTENSEN, MICHAEL, Denmark
3 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Cisco, owner - Ahlberg, Annie, Sweden
4 Place — Labrador Retriever Foxrush Raffles, owner - Lukashova, Svetlana, Russian

FCI group IX

Judge - Elisabetta De Luca (Italy)
1 Place — Lhasa Apso Chic Choix Cleopatra Eurydice, owner - Helistöla-Laurila, Piia, Finland
2 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Genie In A Bottle D Portes D Hanau, owner - Olsen, Wivi-Anne, Norway
3 Place — Chinese Crested Dog Jafari's Jasmine Jenny's Walkabout, owner - Moen, Monica, Norway
4 Place — Poodle (Caniche) (toy) Staccato's Spicy leaf, owner - Harjanne, Nina, Finland

FCI group X

Judge - Jacki Jackson (South Africa)
1 Place — Deerhound (Scottish Deerhound) Troon The Heart Of Eternity, owner - Johansen, Liv Vogt, Norway
2 Place — Saluki Qirmizi Ovation, owner - Eriksson, Ingunn Solberg & Nicklas, Sweden
3 Place — Greyhound Jet's Take It Serious, owner - Waldum, Britt Helen, Norway
4 Place — Irish Wolfhound Pennybright Corleone, owner - Tallqvist, Ylva, Sweden

Best Puppy

Judge - Paula Heikkinen-Lehkonen (Finland)
1 Place — Pug (Mops)
2 Place — Saluki

Best of the Norwegian Breeds

Judge - Vigdis Nymark (Norway)
1 Place — Norwegian Buhund (Norsk Buhund) Kimura's Peer Gynt, owner - Lindstrøm, Kathrine Øksnevad, Norway
2 Place — Dunker (Norwegian Hound) Gjermaa's Storm, owner - Aspelien, Asle, Norway
3 Place — Norwegian Lundehund (Norsk Lundehund) Værøy- Drotten Av Vollakloa, owner - Melum, Solvor, Norway

Best Progeny Group

Judge - Per Kristian Andersen (NO)
1 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Robelalexanderthegreataquatass, owner - Kristiansen, Runi,, Norway
2 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Jilloc's Zero Zero Zeven, owner - Johansen, Florence Brunberg, Sweden
3 Place — English Cocker Spaniel Rainstorm's Breaking News, owner - Ullebø Marianne Og Ørjan, Norway
4 Place — Dogo Canario (Canary Dog, Perro de Presa Canario) Howling Mon`s Alhambra, owner - Wallmon, Anna, Sweden

Best Breeding Group

Judge - Jose Vidal Montero (Spain)
1 Place — Lhasa Apso Chic Choix
2 Place — American Akita Estava Rain
3 Place — Pekingese EL'MAMBEE'S
4 Place — Welsh Corgi Pembroke SIGGEN

Best Veteran

Judge - Dan Ericsson (Sweden)
1 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Robelalexanderthegreataquatass, owner - Kristiansen, Runi, Norway
2 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier Cameron Hunnicut, owner - Hultnen, Helen, Sweden
3 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SMILING SNOWBALL MISS ROSEMARY, owner - Alhava, Marjukka, Finland
4 Place — Dachshund (miniature smooth-haired) Lisego Nosa Tsarevich, owner - Hilborg, Görel, Sweden

Best in Show (BIS)

Judge - Dan Ericsson (Sweden)
1 Place — Lhasa Apso Chic Choix Cleopatra Eurydice, owner - Helistöla-Laurila, Piia, Finland
2 Place — Kerry Blue Terrier Shyloch Qosmos, owner - Kvivesen, Helge, Norway
3 Place — Bullmastiff Librrani's High Performance Alonso, owner - Alaluusua, Viivi, Finland
4 Place — Norwegian Buhund (Norsk Buhund) Kimura's Peer Gynt, owner - Lindstrøm, Kathrine Øksnevad, Norway


Source: www.nkk.no

Rate:
0

Share:

Add comments: