Winners of the International Dog Show Warszawa (Poland), 11 - 12 July 2015 (BIS foto)

Best Polish Breed

Judge - Chwalibóg Elżbieta (Poland)
1 Place — Tatra Shepherd Dog (Polski Owczarek Podhalanski) FIGARO ALGAROBOS, owner - Małgorzata i Paweł Chwastowscy
2 Place — Polish Greyhound (Chart Polski) Muniek Acalantis, owner - Radosław Rutkowski
3 Place — Polish Lowland Sheepdog (Polski Owczarek Nizinny) JEMIOŁUSZKA z Gangu Długich, owner - Iwona Wojdyła
4 Place — Polish Hound (Ogar Polski) EGAR z Beskidzkich Wysp, owner - Krzysztof Palak
5 Place — Polish Hunting Dog (Gonczy Polski) BERGAMOTKA ETVE Odszukać Wiatr, owner - Aleksandra Garbacz, Paweł Garbacz

Best Working Dog (Saturday, 11 July 2015)

Judge - Pan Wojciech Burski (Poland)
1 Place — Field Spaniel WINTERBOURNE NORWEGIAN WOOD, owner - Ewa Ostapczuk-Gębka
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Neiven AMOR'S ARROW, owner - Daria Olko
3 Place — Polish Hound (Ogar Polski) EGAR z Beskidzkich Wysp, owner - Krzysztof Palak
4 Place — Golden Retriever BLUEBERRY From Arian Hill, owner - Monika Fuchs

Best Working Dog (Sunday, 12 July 2015)

Judge - Boris Chapiro (France)
1 Place — Dachshund miniature smooth-haired REAT KAPRIZ HAZELBURN, owner - Ewa Mierczewska
2 Place — Alaskan Malamute IDAHO z Klanu Wydry, owner - Elżbieta Wydra
3 Place — Dachshund standard smooth-haired HARIZMA iz Strani Grez, owner - Julia Fedorova

Best Brace (Saturday, 11 July 2015)

Judge - Jan Gajewski (Poland)
1 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) Solovyev HVAT CONTRA LEGE, OKSANA HIACYNTOVNA Contra Lege, owner - Andrzej Zembowicz
2 Place — West Highland White Terrier I'M ALWAYS ON YOUR MIND od Bobika, I'M MAD ABOUT YOU od Bobika, owner - Ewa Iłczyk
3 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) Czambor z Vlciho dubu, Eetee II od Uhoste, owner - Grzegorz Stelmachowski
4 Place — Jack Russell Terrier Original Master's Voice GOLD FIREBRAND RAVAGE, IGGY GLAMOUR Ziemann, owner - Katarzyna Ziemann

Best Brace (Sunday, 12 July 2015)

Judge - Aleksandra Sękowska-Miros (Poland)
1 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) BOSMAN Black Legion, BRYZA Black Legion, owner - Adam Florczuk
2 Place — Basenji Kanibaru FROMAJE FRAIS, TORNEY Asiaczek, owner - Joanna Groszek-Szymańska
3 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) BUDY Soulbern, Fibille od Zlateho roxe, owner - Anna Kochanowska
4 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) REGINA BICHON PRINCE OF MYSTERY, MERCI BEAUCOUP Queen Blanche z Marysina Grażyna Żera, owner - Anna Maria Janik-Szewczyk

Best Breeders' Group (Saturday, 11 July 2015)

Judge - Karolina Wójcik (Poland)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Arislandu, owner - Jadwiga Konkiel
2 Place — Airedale Terrier Flaire, owner - Hanna Gajewska
3 Place — Dandie Dinmont Terrier Canis Terra, owner - Jolanta Miąsek
4 Place — West Highland White Terrier Bobika, owner - Ewa Iłczyk

Best Breeders' Group (Sunday, 12 July 2015)

Judge - Jan Gajewski (Poland)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Chatanga, owner - Anna Jaśkiewicz
2 Place — French Bulldog (Bouledogue français) Skrzatlandu, owner - Beata Kalińska
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) pepper & salt Dentis Ewa i, owner -Tomasz Sitkiewicz
4 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Fantazja Szpic-Moll, owner - Urszula Mendak

Best Baby (Saturday, 11 July 2015)

Judge - Elżbieta Augustyniak (Poland)
1 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) Chartbeat RHUMBA WITH RABBIT, owner - Agata Szadkowska
2 Place — Cairn Terrier ALFRED HITHCOCK, owner - Dorota Rokita
3 Place — Staffordshire Bull Terrier (Stafford, Staffordshire) I'M MALEFICENT SENTINEL Carbonarastaff, owner - Anna Żero
4 Place — German Shepherd Dog (Deutscher Schäferhund) LAZAR Luberland, owner - Arkadiusz Kuga

Best Baby (Sunday, 12 July 2015)

Judge - Małgorzata Hałas (Poland)
1 Place — Newfoundland DiSoranto SWEET SEDUCTION, owner - Piotr Pasek
2 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) KALDAHARA Flosculi St Franciscus, owner - Iwona Witkowska
3 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) MOVES LIKE JAGGER Chatanga, owner - Sebastian Andrzejczak, Anna Jaśkiewicz
4 Place — French Bulldog (Bouledogue français) CHUCHO DE CHUCHERS ze Skrzatlandu, owner - Elżbieta Mzyk

Best Puppy (Saturday, 11 June 2015)

Judge - Urosevic Milivoje (Serbia)
1 Place — Weimaraner ZAIDEE OF Atria Cordis wł. Kacper Buła
2 Place — Labrador Retriever TETE-A-TETE Herbu Zadora, owner - Beata Husar
3 Place — English Springer Spaniel ALE FAJNA Maczupikczu, owner - Monika Malitka
4 Place — American Cocker Spaniel ŻYWE SREBRO z Psiej Parafii, owner - Magdalena Świętoń

Best Puppy (Sunday, 12 July 2015)

Judge - Urosevic Milivoje (Serbia)
1 Place — Thai Ridgeback KUNG'S MYTHAIDOG TYCOON, owner - Olga Surma
2 Place — Poodle (Caniche) middle FAIR PLAY Star of Silesia, owner - Katarzyna Sobczyk
3 Place — Basenji DONA BAILEYS SWEETIE OF BURUDIKA, owner - Katarzyna Kaczorowska
4 Place — Boston Terrier HOLLY z Zydlungów, owner - Agnieszka Bomba

Best Veteran (Saturday, 11 July 2015)

Judge - Jarosław Grunt (Poland)
1 Place — Afghan Hound Calamus TRUE FIGHTER, owner - Hanna Kośmider-Tomczak
2 Place — Australian Shepherd Myriad Y'ALL RIGHT SMART, owner -Urszula Charytonik
3 Place — American Staffordshire Terrier SMILING WILL Escort, owner - Arkadiusz Nowicki
4 Place — Polish Lowland Sheepdog (Polski Owczarek Nizinny) JEMIOŁUSZKA z Gangu Długich, owner - Iwona Wojdyła

Best Veteran (Sunday, 12 July 2015)

Judge - Wojciech Burski (Poland)
1 Place — Boxer (Deutscher Boxer) Anava Marihuana Box-Star, owner - Małgorzata Brzezinski
2 Place — Siberian Husky Jagienka z Coyoacan, owner - Katarzyna Czarkowska
3 Place — Basenji JELLY JOSHEREEN Asiaczek, owner - Joanna Groszek-Szymańska
4 Place — Keeshond (Wolfsspitz) AYA Wolf's Family, owner - Małgorzata i Zbigniew Rojewscy

Best Junior (Saturday, 11 July 2015)

Judge - Cristian Stefanescu (Romania)
1 Place — German Wirehaired Pointer (Deutsch Drahthaar) ZORAN Stella Venandi, owner - Wojciech Kucner, Monika Aleksandrowicz
2 Place — Australian Shepherd Red Angel Elvikam, owner - Rolfaage Engstad
3 Place — American Staffordshire Terrier DANCEHALL GUEEN Jamag-Ol, owner - Agnieszka Krawczak
4 Place — Bull Terrier (English Bull Terrier) Foxy Lady Eos Tanagros, owner - Renata Cernys, Rimante Paulaviciute

Best Junior (Sunday, 12 July 2015)

Judge - Cristian Stefanescu (Romania)
1 Place — Miniature Pinscher (Zwergpinscher) KALLA von Masterhof, owner - Katarzyna Plewka
2 Place — Rottweiler Milbeck JUPITER, owner - Agata Bis, Nikolajs Mirosnicenko
3 Place — French Bulldog (Bouledogue français) One Love de Cote Basque, owner - Agnieszka Bagińska
4 Place — Dachshund standard smooth-haired ABBA Czar Dnia, owner - Paweł Adam Mucha, Robert Kraczkowski

FCI group I

Judge - John R. Walsh (Ireland)
1 Place — Australian Shepherd Aussie Pride FLY ME TO THE MOON, owner - Katarzyna Przybylska
2 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) RUS PRIDE ARGENTI, owner - Beata Bizoń
3 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Reata's Pipi Junior, owner - Yana Kuznetsova
4 Place — Border Collie Viva La Tia I AM ON A WAVE, owner - Anna Garbacka-Warecka

FCI group II

Judge - John R. Walsh (Ireland)
1 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) FRYDERYK Swobodne Życie, owner - Mariusz Matusiak
2 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) pepper & salt RODZYNEK Tostom, owner - Artur Pakuła, Andrzej Gera
3 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) LUXOR Magnateria, owner - Krystyna Buda, Agnieszka Mrozińska
4 Place — English Bulldog (Bulldog) EXODUS The Big Al., owner - Jarosław Gurgul

FCI group III

Judge - Boris Chapiro (France)
1 Place — Cairn Terrier RAIN MUST FALL Grandiflora, owner - Eva Blascinska
2 Place — Scottish Terrier (Scottie) VIGO AMOROSO DELLA Quattrocento, owner - Joanna Kossuth-Papiernik
3 Place — Lakeland Terrier Hi-Kel Terrydale JUST DANIEL, owner - Nadehzda Mikheeva
4 Place — Airedale Terrier Sher Scherbetka Yukki, owner - V.Fomin

FCI group IV

Judge - Elena Agafonova (Russia)
1 Place — Dachshund standard long-haired KENZO Dagi-Dog, owner - Rafał Witowski
2 Place — Dachshund standard wire-haired ATLAS Wawerska Sfora, owner - Wanda Rydlewska-Wiktorowicz
3 Place — Dachshund standard smooth-haired HARIZMA iz Strani Grez, owner - Julia Fedorowa
4 Place — Dachshund miniature smooth-haired GREAT KAPRIZ HAZELBURN, owner - Gabriela Kucharska

FCI group V

Judge - Ewa Stolarska (Poland)
1 Place — American Akita Finigan Sha-Kod Tunder Fero, owner - Blanka Borowiec
2 Place — Ibizan Hound (Podenco Ibicenco) DOLCE VITA RJABINA DE BERGERAC, owner - Kristiina Tammik
3 Place — Chow Chow IMAGINE Laska Faina, owner - Anna Śleziak
4 Place — Alaskan Malamute WINNER OF ARCTIC CHALLENGE z Śnieżnej Doliny, owner - Goda Bilvinaite

FCI group VI

Judge - Marko Lepasar (Estonia)
1 Place — Beagle Absolutely Spotless ZOOM, owner - Tomasz Budkowski
2 Place — Polish Hunting Dog (Gonczy Polski) BERGAMOTKA ETVE Odszukać Wiatr, owner - Aleksandra Garbacz, Paweł Garbacz
3 Place — Schweizer Laufhund - Schwyz Hound DOGMA z Pastorowej Sfory, owner - Andrzej Gąsiewski
4 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) GEMMA GEMMARUM Konrtadomino, owner - Joanna Ratyńska

FCI group VII

Judge - Tony Rainer (Ireland)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Cordarragh PICASSO, owner - Aleksandra Janik
2 Place — Gordon Setter CELTIC BLACKENED Kochanej Emilki, owner - Grzegorz Sklorz
3 Place — English Pointer FACE z Karczewskiej Zagrody, owner - Magda Karczewska
4 Place — English Setter Sheradin's Star BLACK VELVET FOR ARISLAND, owner - Agata Bujnowicz, Jadwiga Konkiel

FCI group VIII

Judge - Andrzej Szutkiewicz (Poland)
1 Place — Field Spaniel WINTERBOURNE NORWEGIAN WOOD, owner - Ewa Ostapczuk-Gębka
2 Place — Golden Retriever PRIMA Perfekt Partner, owner - Joanna Szczepańska-Korpetta
3 Place — English Springer Spaniel ACTIVIA AMOROSA Spotted With Charm, owner - Natalia Mystkowska, Katarzyna Bryłka
4 Place — English Cocker Spaniel FRUIT SUGAR COOLGANG, owner - Elżbieta Dulas-Kozak

FCI group IX

Judge - Siret Lepasar (Estonia)
1 Place — Poodle (Caniche) toy EXECUTIVE LEAGUE OF GENTELMEN, owner -Danuta Szwedowska
2 Place — Poodle (Caniche) standard Beautiful Stranger Bohemian Blossom, owner - Svetlana Ilyina
3 Place — Lhasa Apso JAMES Astarte Gold, owner -Rafał First

FCI group X

Judge - Elena Agafonova (Russia)
1 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) Solovyev HVAT CONTRA LEGE, owner - Andrzej Zembowicz
2 Place — Afghan Hound Calamus TRUE FIGHTER, owner - Hanna Kośmider Tomczak
3 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) MICHELANGELO BUONAROTTI of Devils Doves, owner - Katarzyna Mijakowska
4 Place — Whippet NICELY PAINTED, owner - Aga-Rena Mirosław Olejnik

Best in Show (BIS)

Judge - Kuplyauskas Eugeny (Russia)
1 Place — Poodle (Caniche) toy EXECUTIVE LEAGUE OF GENTELMEN, owner -Danuta Szwedowska
2 Place — Beagle Absolutely Spotless ZOOM, owner - Tomasz Budkowski
3 Place — Cairn Terrier RAIN MUST FALL Grandiflora, owner - Eva Blascinska
4 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) FRYDERYK Swobodne Życie, owner - Mariusz Matusiak
Photo: Marcin Jan Gorazdowski


Rate:
0

Share:

Add comments: