Winners of the International Dog Show «Vilnius Winter 2015» (Lithuania), Saturday, 19 December 2015 (BIS photo)

Junior Handler Competition (7-10 years)

Judge - Sjoerd Jobse
1 Place — Maltese Emiliija Pilipuitė
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) Bendžaminas Iljin
3 Place — Tibetan Spaniel Jeré Nemlander
4 Place — Eivina Bulkšaitė

Junior Handler Competition (10-13 years)

Judge - Sjoerd Jobse
1 Place — Australian Shepherd Vakarė Daunaravičiūtė
2 Place — West Highland White Terrier Rugile Rimkute
3 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Austėja Šulcaitė
5 Place — Gabija Staponaitė

Junior Handler Competition (14-17 years)

Judge - Sjoerd Jobse
2 Place — Siberian Husky Emilija Burdulyte
3 Place — Poodle (Caniche) Gabrielė Bražėnaitė
4 Place — Poodle (Caniche) Auguste Mociulskyte

Junior Handler BIS

Judge - Sjoerd Jobse
2 Place — Australian Shepherd Vakarė Daunaravičiūtė

Best Handler (older than 18 years)

Judge - Sjoerd Jobse
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) Goda Šulcaitė
2 Place — Cairn Terrier Brigita Švenčionytė
3 Place — Beauceron (Berger de Beauce, French Shepherd) Gabija Vyšniauskaitė
4 Place — German Spitz (Deutscher Spitz) Jelena Voronova

Best Brace

Judge - RUTH WAGNER
3 Place — Dachshund smooth-haired

Best Puppy

Judge - PETR REHANEK
1 Place — American Cocker Spaniel Tsvib`s Pin-Up Girl

Best Veteran

Judge - JEANE LAWLESS
2 Place — Poodle (Caniche) medium white

Best Junior

Judge - JOHAN J. JUSLIN

FCI group I

Judge - PER KRISTIAN ANDERSEN
2 Place — Bearded Collie
3 Place — Border Collie

FCI group II

Judge - KARL ERIC JOHANSSON
2 Place — Standard Schnauzer salt & pepper
3 Place — Leonberger

FCI group III

Judge - TAMAS JAKKEL
2 Place — Welsh Terrier
3 Place — Kerry Blue Terrier

FCI group IV

Judge - GITTY SCHWAB
1 Place — Dachshund miniature wire-haired Magic Rainbow Roberto Verino Gold, owner - Victoria Ivanova (Barbados)
2 Place — Dachshund smooth-haired
3 Place — Dachshund long-haired

FCI group V

Judge - RUTH WAGNER
1 Place — American Akita
2 Place — Siberian Husky

FCI group VI

Judge - JOHAN J. JUSLIN
2 Place — Beagle

FCI group VII

Judge - INNA BEGMA
2 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Rus De'Viaro Bianca, owner - I. Tihomirova
3 Place — Weimaraner

FCI group VIII

Judge - HENRIC FRYCKSTRAND
2 Place — Golden Retriever

FCI group IX

Judge - HANS LEHTINEN
2 Place — Maltese
3 Place — Poodle (Caniche) medium black

FCI group X

Judge - ESPEN ENGH
1 Place — Afghan Hound AMAL SALANG COEUR D'COEURS
2 Place — Irish Wolfhound Bourbon Tullamore Good Stuff, owner - O. Nalobin
3 Place — Whippet

Best Lithuanian Dog

1 Place — Maltese
2 Place — Weimaraner
3 Place — Poodle (Caniche) medium black

Best in Show (BIS)

Judge - HANS LEHTINEN
1 Place — Afghan Hound AMAL SALANG COEUR D'COEURS
3 Place — Dachshund wire-haired

Photo:
© Stasys Barauskas


Rate:
0

Share:

Add comments: