Winners of the International Dog Show «Winter Dog Show» (Turku, Finland) 16-17 January 2016 (BIS photo)

Junior Handler, 10-13 years (Saturday, 16 January 2016)

Judge - Heikkinen Sanna
1 Place — Nykänen Lotta
2 Place — Pulli Sanni
3 Place — Ruuni Ella
4 Place — Snellman Sabrina
5 Place — Mäkinen Annika

Junior Handler, 10-13 years (Sunday, 17 January 2016)

Judge - Kopola-Hirsimäki Sanna
1 Place — Ruuni Ella
2 Place — Nemlander Nella
3 Place — Pavlenkova Viktoria
4 Place — Pulli Sanni
5 Place — Korhonen Helinä

Junior Handler, 14-17 years (Saturday, 16 January 2016)

Judge - Heikkinen Sanna
1 Place — Laakso Sofi
2 Place — Ouramo Anni
3 Place — Rönhovde Claudia
4 Place — Lehto Jonna
5 Place — Riikonen Mirette

Junior Handler, 14-17 years (Sunday, 17 January 2016)

Judge - Kopola-Hirsimäki Sanna
1 Place — Rönhovde Claudia
2 Place — Ida Pecko
3 Place — Laakso Sofi
4 Place — Huikuri Tinja
5 Place — Lehto Jonna

Junior Handler BIS (Saturday, 16 January 2016)

Judge - Heikkinen Sanna
1 Place — Laakso Sofi
2 Place — Nykänen Lotta

Junior Handler BIS (Sunday, 17 January 2016)

Judge - Kopola-Hirsimäki Sanna
1 Place — Ruuni Ella
2 Place — Rönhovde Claudia

Best Veteran (Saturday, 16 January 2016)

Judge - Lanning Jean
1 Place — American Staffordshire Terrier Masterbolt Hard To Get, owner - Kallio Wilhelmiina
2 Place — American Akita Redwitch Dress To Impress, owner - Silomäki Päivi & Lielahti Mauri & Lielahti Toivo
3 Place — Swedish Vallhund (Västgötaspets) Fennican Balantaika, owner - Walder Ada
4 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Biconty's Sound Of Music, owner - Lager Mirja

Best Veteran (Sunday, 17 January 2016)

Judge - Klein Dagmar
1 Place — Poodle (Caniche) medium black Villanellen Rosy Life, owner - Hyvämäki Sini
2 Place — Nova Scotia Duck Tolling Retriever Hedera's Go For It, owner - Asikainen Marja
3 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Diamella Almost Star, owner - Lavonen Riikka
4 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Tajmadoran Palmeiro, owner - Railamaa Jaana

Best Breeders' Group (Saturday, 16 January 2016)

Judge - Poletaeva Irina
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Pipperoo, owner - Lager Mirja
2 Place — Airedale Terrier Big Lady's, owner - Hjelm Pirjo
3 Place — Puli Castlewolf, owner - Sandbäck Maarit
4 Place — Skye Terrier Finnsky, owner - Dahlbom Thea & Kitti Carina

Best Breeders' Group (Sunday, 17 January 2016)

Judge - Kazmierski Andrzej
1 Place — Tibetan Spaniel Lilileian, owner - Rämö Tiina
2 Place — Rhodesian Ridgeback Kizimbi, owner - Limnell Ursula
3 Place — Welsh Springer Spaniel Benton, owner - Jaakkola Marjo
4 Place — English Springer Spaniel Adamant's, owner - Hovila Tarja

FCI group I

Judge - Siklosi Bela
1 Place — Briard (Berger de Brie) Boondock's Jump-Gump-Jump, owner - Rautio Riitta & Heinonen Kai
2 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Bluechannel Earl The Mighty, owner - Leino Minna & Örn Marika
3 Place — Collie Rough Silverlady's Destination, owner - Kokkonen Anne
4 Place — Bearded Collie Black Quebec's I Am The Walrus, owner - Hietanen Roosa

FCI group II

Judge - Putkonen Juha
1 Place — Boxer (Deutscher Boxer) Hard To Be An Angel Napmary's Daroq, owner - Sieranen Saija
2 Place — Newfoundland Wave Seeker's Fly Me To The Moon, owner - Lius Outi & Selin Erkki & Selin Leila
3 Place — Shar Pei Secret Line's Home Town Hero, owner - Lukkonen Elena
4 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) white Jettyspoof's Oh So Sweet, owner - Rantanen Minna

FCI group III

Judge - Aidietiene Julija
1 Place — West Highland White Terrier Gia' Che Ci Sei Della Riva D'arno, owner - Lehtonen Vesa & Lotzniker Lorena & Palosaari Juha
2 Place — Australian Terrier Jaskarin Surprise-Herself, owner - Reiman-Walldén Saija & Walldén Markus
3 Place — Airedale Terrier Big Lady's Iron Duke, owner - Von Koch Pia & Hjelm Pirjo
4 Place — Fox Terrier (Wire) Art Fox Lara Croft, owner - Tuomi Saana

FCI group IV

Judge - Pablaka Inese
1 Place — Dachshund miniature smooth-haired Canmoy's Patas Curtas, owner - Antinniemi Heli & Rämänen Mari
2 Place — Dachshund standard wire-haired Tappijalan Miss Marple, owner - Suhonen Nina & Lehtolammi Nina
3 Place — Dachshund miniature long-haired Rodels Rebell, owner - Ståhlberg Perttu
4 Place — Dachshund rabbit long-haired Rodels Winterreise, owner - Ståhlberg Perttu & Parkkinen Teija

FCI group V

Judge - Putkonen Juha
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Talvituuli Peaceful Pearl, owner - Neva Susanna & Neva Ari
2 Place — Hokkaido Dog (Hokkaïdo, Ainu , Ainu Ken) Ezo Tarou Howasou, owner - Nurmi Ida
3 Place — Akita (Akita-Inu) I'yufa Des Seigneurs D'orient, owner - Alatalo Heidi & Alatalo Karoliina
4 Place — Finnish Lapphund (Suomenlapinkoira) Peikkovuoren Vahca, owner - Keinänen Jaana & Miettinen Taina

FCI group VI

Judge - Wallin Bo
1 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Flight In Time Famous Fiona, owner - Yli-Sassi Tiia
2 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) Minskuhoff's Grand Olivier, owner - Kunnari Eija
3 Place — Drever (Swedish Dachsbracke) Track-Action Hiphurray, owner - Keränen Piritta & Keränen Paavo
4 Place — Finnish Hound (Suomenajokoira) Haavankannon Hilla, owner - Sikilä Heikki

FCI group VII

Judge - Wallin Bo
1 Place — Avon Farm Summer Wind, owner - Vehkaoja Vilja
2 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Nuita Rocca Di Montemassi, owner - Hansén Yvonne
3 Place — Weimaraner Lockfågelns Lotus Exige, owner - Lundin Lena
4 Place — English Setter Blue Baltic's No Man Left Behind, owner - Raski Aliisa

FCI group VIII

Judge - Hutsteiner Maria
1 Place — Welsh Springer Spaniel Benton Lets Go Quackers, owner - Nyman Sari
2 Place — Nova Scotia Duck Tolling Retriever Hedera's Go For It, owner - Asikainen Marja
3 Place — English Cocker Spaniel Fenbrook Sure Fire Winners, owner - Wäre Jonna
4 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Wildfinn Barbera, owner - Kuusinen Salla-Mari

FCI group IX

Judge - Giura Anca
1 Place — Lhasa Apso Chic Choix Diamella Inspiration, owner - Karenmaa-Nurminen Jaana & Karenmaa-Virtanen Tiina
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) Siljans Jaffa Connection, owner - Kaukola Jenna & Huumo Anne
3 Place — Boston Terrier Canmoy's Boston You Go Girl, owner - Rämänen Mari
4 Place — Tibetan Terrier Fabulous Teddy's Daniel Wanderer, owner - Salo Tarja

FCI group X

Judge - Juhász Csilla
1 Place — Saluki El-Ubaid's Sincerity Isis, owner - Seppä Annmari
2 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) Soltar's Right Here Right Now, owner - Lillstrang Von Wendt Jukka
3 Place — Greyhound Salgreys Elite At Belle Etual, owner - Tiala Johanna
4 Place — Whippet Sagramour Graceful Henrietta, owner - Miettinen Sampo & Timonen Unto & Aaltio Marina

Best in Show (BIS)

Judge - Asnaghi Ferdinando
1 Place — Lhasa Apso Chic Choix Diamella Inspiration, owner - Karenmaa-Nurminen Jaana & Karenmaa-Virtanen Tiina
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Talvituuli Peaceful Pearl, owner - Neva Susanna & Neva Ari
3 Place — West Highland White Terrier Gia' Che Ci Sei Della Riva D'arno, owner - Lehtonen Vesa & Lotzniker Lorena & Palosaari Juha
4 Place — Dachshund miniature smooth-haired Canmoy's Patas Curtas, owner - Antinniemi Heli & Rämänen Mari


Source: ilmoittautuminen.kennelliitto.fi

Rate:
0

Share:

Add comments: