Winners of the International Dog Show Tartu (Estonia), 8 November 2015, Sunday

Best Puppy

Judge - Chie Ejima (Japan)
1 Place — Golden Retriever I'M TERRA ANTYDA VIONA, owner - Mairi Siimon (Estonia)
2 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) MARGARITA NIGRA VIIKING, owner - Inge Aun (Estonia)
3 Place — Pyrenean Mountain Dog (Chien de Montagne des Pyrénées) ECHO DE'CHIEN ESTELLA, owner - Marion-Silvia Diener (Estonia)
4 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SMILING MIRACLE GOLDEN EDITION, owner - Marina Parijenko & Jekaterina Parijenko (Latvia)

Best Junior

Judge - Francesco Cochetti (Italy)
1 Place — Whippet WHIPTAILS DARING TO DREAM, owner - Kirsi Aalto & Timo Aalto (Finland)
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SMILING SNOWBALL LUMINOUS PHOBOS, owner - Markos Lastik & Triin Lastik (Estonia)
3 Place — Newfoundland GRANDBEAR WOW SMOOCH LIBERTY, owner - Veera Andronova (Estonia)
4 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) BELOE ZOLOTO LUXURY LINE, owner - Tatjana Volkova & T. Saarinen (Russia)

Best Veteran

Judge - Alex Zee (Taiwan)
1 Place — Fox Terrier (Wire) STROZZAVOLPE HAPPY HOUR, owner - Erna Sundström & Mikko Sundström (Finland)
2 Place — Collie Rough PILGRIMAGE SNOW BALL, owner - Kristiine Uspenski (Estonia)
3 Place — Chihuahua (Chihuahueño) HELMIÄISEN LOIS LANE, owner - Leeni Laatikainen & Merja Karhunen (Finland)

Best Breeder

Judge - Rune Arvid Lysgaard (Norway)
1 Place — Golden Retriever SIIMLINE'S, owner - Kersti Paju & Marika Paju (Estonia)
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) HÕBEVALGE, owner - Ulvi Koov (Estonia)
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) чёрный ASTRA FORTUNATA, owner - Vladimir Prokofyev (Russia)
4 Place — Welsh Terrier AK MIL VISTA, owner - Anu-Sirje Keerd (Estonia)

Best Progeny

Judge - Rade Vesic (Serbia)
1 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) MINSKUHOFF'S GRAND NOTRE-DAME, owner - Maria Aaltovirta, Finland

Best Brace

Judge - Iuza Beradze (Czech Republic)
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black ASTRA FORTUNATA YA-NUMBER ONE and ASTRA FORTUNATA YA-GOLD, owner - Jelena Bernhardt (Estonia)
2 Place — Chinese Crested Dog THE DREAM COME TRUE MAGMA and HAPPY VICTORY EPOCHA, owner - Marija Zemlianskaja & Jevgenija Zukliene (Lithuania)
3 Place — English Springer Spaniel ICICLE'S SAY-SO and BOGALOO'S YOU CAN'T CATCH, owner - Heidi Nemlander & Sampsa Olkinuora (Finland)
4 Place — Scottish Terrier (Scottie) OT BUMAGE EPOS SHOTLANDII and OT BUMAGE GRAFITY, owner - Anastasia Sergeeva & Marina Budarina (Russia)

FCI group I

Judge - Anna Albrigo (Italy)
1 Place — Collie Smooth KOIRUUKSIEN MERI TÄHTI, owner - Teija Lehtoranta (Finland)
2 Place — Bearded Collie OVENSLOPE PRINCE CHARMING, owner - Sini-Tuuli Lapinlampi (Finland)
3 Place — Australian Shepherd SEVENTY SEVEN RADISLAV KIMBOVICH, owner - Elena Fedorova (Russia)
4 Place — Maremma and the Abruzzes Sheepdog (Cane da pastore Maremmano-Abruzzese) MIROSVET DE LEON, owner - A. Rutskiy (Russia)

FCI group II

Judge - Vladimir Piskay (Slovakia)
1 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) fawn & brindle, EURO POWER FUTURE LORD, owner - Oleg Shulgin (Russia)
2 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) pepper & salt RUSSKIY ASSORTI'C KHRISTOFER MEY, owner - Elena Borisova (Russia)
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black & silver NEV LEMAR SPLENDID UNGARO, owner - A.G. Stanislavskaya (Ukraine)
4 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) RIDON HENNET NIELSEN, owner - Kersti Võlu & Raili Suits (Estonia)

FCI group III

Judge - Irene Gomez Gonzalez (Spain)
1 Place — Jack Russell Terrier LOVELY-ORANGE YO-YO JACK DANCE, owner - Olga Serova (Russia)
2 Place — Kerry Blue Terrier EDBRIOS UNITED COLORS, owner - Larissa Ageeva (Russia)
3 Place — Fox Terrier (Wire) STROZZAVOLPE HAPPY HOUR, owner - Erna Sundström & Mikko Sundström (Finland)
4 Place — Staffordshire Bull Terrier (Stafford, Staffordshire) DOUBLE STAR'S SEX WITH MY EX, owner - Mari Susanna Ruuhonen & Gert Lehiste (Estonia)

FCI group IV

Judge - Mark Cocozza (United Kingdom)
1 Place — Dachshund standard smooth-haired, KAN TRACE QASHQAI FOR GREEN TOWN, owner - Valeriya Ivanova & Mariya Panova (Russia)
2 Place — Dachshund standard long-haired, KÄPÄLÄMÄKI PIKKU-SERA, owner - Ottilia Leikkonen & Tuija Lindholm & Leevi Hannukka (Finland)
3 Place — Dachshund miniature smooth-haired, ZIMERBUDE LAMBADA, owner - Milena Mineike (Latvia)
4 Place — Dachshund miniature wire-haired, JETTYSPOOF'S THUNDERSTORM, owner - Anna-Maija Mellin & Nea Tolonen (Estonia)

FCI group V

Judge - Iren Naarits (Estonia)
1 Place — Thai Ridgeback MANI DAENG LEE OF LUCKY STAR, owner - K.I. Kosko (Belarus)
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SMILING SNOWBALL MOON SONNET, owner - Riina Teder (Estonia)
3 Place — Pomeranian (Zwergspitz) HEIDELIND'S SO SPECIAL DRUM, owner - Linda Jürgens & Helina Simberg (Estonia)
4 Place — Xoloitzcuintle (Mexican Hairless Dog) standard LIVELONG HIT ZETA-JONES, owner - AYu. Terebilov (Russia)

FCI group VI

Judge - Eugeny Kuplyauskas (Russia)
1 Place — Beagle AMI SHEGODAY IDEAL JONKER, owner - Diana Neverova & Olga Hartsiy (Russia)
2 Place — Rhodesian Ridgeback CLEVER BRAVE TSARINA, owner - Ivan Rusak (Belarus)
3 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) IZ TERLETSKOY DUBRAVY MELISSA, owner - Irina Petrakova & Veleria Chernova (Russia)
4 Place — Basset Hound BALTIK SHOW ZZ TOP, owner - Evgeniya Zhukova & S. Posokhina (Russia)

FCI group VII

Judge - Chris Zeniou (Cyprus)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) VILSON GARDSAOIR WOLHUN, owner - Andra Ozolina (Latvia)
2 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) CHARLESWOOD RHONDA, owner - Riikka Heikkilä & Mikko Halmepuro (Finland)
3 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) HEINÄARON ZAFFERANO, owner - Katleen Lukin (Estonia)
4 Place — English Setter EDENBRIDGE THRONES ARYA, owner - Marge Kaju & Eva-Liisa Salin (Estonia)

FCI group VIII

Judge - Francesco Cochetti (Italy)
1 Place — Flat-Coated Retriever LUSSO ANGELO PRINSIPESSA DEL REGNO FLAT, owner - Ekaterina Akhmatova (Russia)
2 Place — Golden Retriever GYPSY'S SOUL ROSEMARY, owner - Kalvo Kriisk (Estonia)
3 Place — Spanish Waterdog (Perro de Agua Español) AQUACREST MAGIC MIKE, owner - Päivi Uurtola-Kahri & Katariina Kahri & Noora Haapanen (Finland)
4 Place — English Springer Spaniel BIMBIK'S LEOPOLD, owner - Mart Luik & Iris Luik (Estonia)

FCI group IX

Judge - Chris Zeniou (Cyprus)
1 Place — Poodle (Caniche) miniature KUDOS CHEETAH, owner - Inga Siil & Merli Pavelson (Estonia)
2 Place — Chinese Crested Dog HAPPY VICTORY EPOCHA, owner - Marija Zemlianskaja (Lithuania)
3 Place — Shih Tzu SAFFRON SHERHY I'M HAPPY HARRY, owner - Irina Cherkasova (Russia)
4 Place — French Bulldog (Bouledogue français) SARKRE KER ZEFIR, owner - T. Elshova (Russia)

FCI group X

Judge - Vladimir Piskay (Slovakia)
1 Place — Whippet WHIPTAILS DARING TO DREAM, owner - Kirsi Aalto & Timo Aalto (Finland)
2 Place — Greyhound ESTET CLASSIC KNACKY, owner - Laura Tomson & Olga Gorbatšjova (Estonia)
3 Place — Afghan Hound AGHA DJARIS ECLIPSE, owner - Natalia Churakova (Russia)
4 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) YEGOROV MORNING HAZE, owner - Virva Sundberg (Finland)

Best in Show (BIS)

Judge - Jose Monteiro de Barros Cabral (Portugal)
1 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) fawn & brindle, EURO POWER FUTURE LORD, owner - Oleg Shulgin (Russia)
2 Place — Jack Russell Terrier LOVELY-ORANGE YO-YO JACK DANCE, owner - Olga Serova (Russia)
3 Place — Beagle AMI SHEGODAY IDEAL JONKER, owner - Diana Neverova & Olga Hartsiy (Russia)
4 Place — Collie Smooth KOIRUUKSIEN MERI TÄHTI, owner - Teija Lehtoranta (Finland)


Best Junior Handler 10-13
Judge - Riitta Niemelä (Finland)

1. Sanni Pulli (Finland)
2. Viktoria Pavlenkova (Estonia)
3. Kristiina Tupalskaja (Estonia)
4. Keitlyn Randmaa (Estonia)

Best Junior Handler 14-17
Judge - Riitta Niemelä (Finland)

1. Minttu-Marie Rasinpää (Finland)
2. Mila Ruusuvirta (Finland)
3. Polina Gukkina (Russia)
4. Pianka Pärna (Estonia)

Photo: © Alexdesign.lv (alexdesign.lv)


Source: online.kennelliit.ee

Rate:
0

Share:

Add comments: