Winners of the 32d International Dog Show Talavera de la Reina (Spain), 3 - 4 October 2015 (BIS fotos)

FCI group I

1 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) ARYAKAS PANDORA
2 Place — Bouvier des Flanders (Vlaamse Koehond) QUYNTY DE DASILVA
3 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) LASBORRAS ALL IN ONE

FCI group II

1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) BARRO DEL BERROCAL
2 Place — Dogo Canario (Canary Dog, Perro de Presa Canario) GRANDO PRESA DE CASA GOXY
3 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) DIAMANTE-F DELLA BAIA AZZURRA

FCI group III

1 Place — Lakeland Terrier CHELINES FLY ME TO THE MOON
2 Place — Dandie Dinmont Terrier ELFWISH PAEDRIG
3 Place — Kerry Blue Terrier DINNYESVAROSI MASTODON

FCI group IV

1 Place — Dachshund miniature wire-hired, ALPHERATZ JUST DO IT
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired, LINE OF LIFE ILLINOIS
3 Place — Dachshund miniature long-haired, RED DELIGHT DE LLUMO

FCI group V

1 Place — Akita (Akita-Inu) TAIKOU GO SHUN'YOU KENSHA
2 Place — Siberian Husky GATTACA BIG BROTHER
3 Place — Alaskan Malamute ZULEM MORNING SINGER

FCI group VI

1 Place — Grand Griffon Vendeen (Grand Griffon Vendéen) ET POUR LE DESSERT DA TERRA QUENTE
2 Place — Rhodesian Ridgeback ARESVUMA HA-SHAH
3 Place — Artesian Norman Basset (Basset Artésien Normand) LE BOUQUET RIGOLO DA TERRA QUENTE

FCI group VII

1 Place — Weimaraner LET'S GO DE BOSQUE DE LUGH
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) OAKDENE MRS THATCHER
3 Place — German Wirehaired Pointer (Deutsch Drahthaar) ANIBAL VENT DE LLUNA

FCI group VIII

1 Place — Golden Retriever THEVENET PIQUENBAUER
2 Place — Spanish Waterdog (Perro de Agua Español) RAYARAGUA STONER
3 Place — English Springer Spaniel CACIQUE DE LOS TRES ROBLES

FCI group IX

1 Place — Poodle (Caniche) OLYMBINAR'S AVATAR MONOWAR
2 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) JITTERBOP CHOICE IS YOURS
3 Place — Maltese WHITE FIELD OSCAR

FCI group X

1 Place — Spanish Greyhound (Galgo Español) RANDEROS DOÑA LOLA
2 Place — Afghan Hound TALIBAN BEST TAKE IT ALL
3 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) ACKRA'S DOMINA DAGO

Best Puppy

1 Place — Lakeland Terrier ZAVETNAYA MECHTA IMPERIAL
2 Place — Pug (Mops) DIABOLBRIC'S RUMOR OF WAR
3 Place — Shar Pei LUSAVIVA'S SILENT LUCIDITY

Best Spanish Breed

1 Place — Spanish Greyhound (Galgo Español) RANDEROS DOÑA LOLA
2 Place — Dogo Canario (Canary Dog, Perro de Presa Canario) GRANDO PRESA DE CASA GOXY
3 Place — Spanish Waterdog (Perro de Agua Español) RAYARAGUA STONER

Best in Show

1 Place — Lakeland Terrier CHELINES FLY ME TO THE MOON
2 Place — Akita (Akita-Inu) TAIKOU GO SHUN'YOU KENSHA
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) BARRO DEL BERROCAL


Source: www.rsce.es

Rate:
0

Share:

Add comments: