Winners of the International Dog Show in Strängnäs (Sweden), 11-13 March 2016 (BIS photo)

Junior Handler, 10-13 years (Saturday, 12 March 2016)

Judge - Beatrice Utterströn
1 Place — Hanna Andersson
2 Place — Siri Andersson
3 Place — Norah Neeman
4 Place — Linnea Gustafsson

Junior Handler, 14-17 years (Saturday, 12 March 2016)

Judge - Beatrice Utterströn
1 Place — Tilde Uddin
2 Place — Emma Hedenskog
3 Place — Isa Söderkvist
4 Place — Ammy Steen

Junior Handler, 10-13 years (Sunday, 13 March 2016)

Judge - Beatrice Utterströn
1 Place — Felix Fransson
2 Place — Iris Törngren
3 Place — Elsa Anderberg
4 Place — Emma Johansson Wiberg

Junior Handler, 14-17 years (Sunday, 13 March 2016)

Judge - Beatrice Utterströn
1 Place — Natalie Johansson
2 Place — Mimmi Roslin
3 Place — Sophia Bartholomew

Best Breeders' Group (Friday, 11 March 2016)

Judge - Birte Scheel
1 Place — Australian Terrier Jaskarin, owner - Reiman-Walldén Saija
2 Place — Affenpinscher Velvet Dandy's, owner - Lange Veronica, Borg Maria
3 Place — American Staffordshire Terrier Zican's, owner - Cederlöf Patrik, Benjaminson Cecilia
4 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Berntiers, owner - Sundell Johansson Eva

Best Breeders' Group (Saturday, 12 March 2016)

Judge - Åke Cronander
1 Place — Pug (Mops) Strandsmedjans, owner - Bexander Maria, Bexander Jessica
2 Place — Icelandic Sheepdog (Islenskur Fjárhundur) Tellusdream, owner - Brehmer Ursula
3 Place — Bolognese Hunky-Dory, owner - Rönquist Fredrika, Rönquist Lotten
4 Place — Pharaoh Hound Antefa's, owner - Lundqvist Monica, Lundqvist Hemström Annika

Best Breeders' Group (Sunday, 13 March 2016)

Judge - Benny Blidh von Schedvin
1 Place — Flat-Coated Retriever Caci's, owner - Östman Carina, Persson Mikael, Lundqvist Caroline
2 Place — Dachshund miniature long-haired, Kung Karls, owner - Anderberg Sanna
3 Place — American Cocker Spaniel Caci's, owner - Östman Carina, Persson Mikael, Lundqvist Caroline
4 Place — Bearded Collie Alistair's, owner - Lönner Andersson Nina, Andersson Johan

Best Progeny (Friday, 11 March 2016)

Judge - Per Lundström
1 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Berntiers On Demand, owner - Sundell Johansson Eva
2 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black, Trip To The Top Fromdolinarivendell, owner - Lindbergh Marie & Björklund Holegård Liselotte
3 Place — Bedlington Terrier Rubin, owner - Byberg Lena

Best Progeny (Saturday, 12 March 2016)

Judge - Jens Myrman
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Applegrove Take A Look At Me Now, owner - Persson Malin
2 Place — Whippet Magic Colour Cyber Babe, owner - Lindblad Jeannette & Jensen Peter
3 Place — Pug (Mops) Filosofias Lorenzo, owner - Stavenborn Monica

Best Progeny (Sunday, 13 March 2016)

Judge - Lisa Molin
1 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Solbo's Linette, owner - Odhlin Jennie & Åfeldt Jens
2 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Magic Storm's Gazton af Contezza, owner - Garke Camilla

Best Veteran (Friday, 11 March 2016)

Judge - Nils Molin
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) pepper & salt, Motown's Walk The Line, owner - Andersson Carina, Västra Frölunda
2 Place — Yorkshire Terrier Stavregårdens Yorker Atomic Swing, owner - Davidsson Marianne
3 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Michikos Aiko, owner - Lundh Madeleine
4 Place — Newfoundland Åsforsens Gorgeous Goliath, owner - Unger Jenny

Best Veteran (Saturday, 12 March 2016)

Judge - Kresten Scheel
1 Place — Icelandic Sheepdog (Islenskur Fjárhundur) Tellusdream Askur, owner - Brehmer Ursula
2 Place — Portuguese Warren Hound (Podengo Português) Faidros Santa Clara-A-Velha, owner - Sandh Susanne
3 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Applegrove Take A Look At Me Now, owner - Persson Malin
4 Place — Chihuahua (Chihuahueño) Jamie-Lynn's Baby Spice, owner - Mc Coy Jamie-Lynn

Best Veteran (Sunday, 13 March 2016)

Judge - Nils Molin
1 Place — Bearded Collie Duchess Montebello Smartness, owner - Olsson Ulrica & Sandberg Charlott
2 Place — Nova Scotia Duck Tolling Retriever Kitimat Nicola, owner - Mirja Tuominen (Bolivia)
3 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Jilloc's Splendid Choice, owner - Brunberg Johansen Florence
4 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Magic Storm's Gazton af Contezza, owner - Garke Camilla

Best Puppy (Friday, 11 March 2016)

Judge - Svante Frisk
1 Place — Scottish Terrier (Scottie) Dundee Future Vision, owner - Hüttner Christina
2 Place — Shar Pei Ingrem Rey Caesar Say Pei Attention, owner - Thorsjö Anna
3 Place — Yorkshire Terrier Offa's Ladybug, owner - Jansson Ellinore
4 Place — Jack Russell Terrier Ell-Ell's Kingdom Hearts, owner - Lövdahl Fast Lena & Lövdahl Fast Martin

Best Puppy (Saturday, 12 March 2016)

Judge - Benny Blidh von Schedvin
1 Place — Tibetan Terrier Milington's Lea Kickboxer Gana Todo, owner - Fyr Susanne & Fyr Claes-Ove
2 Place — Pekingese Small Is Beautiful's Lady Stubborn, owner - Carlid Gabriella & Carlid Samuel
3 Place — Whippet Tappinskis Very Much Of All, owner - Wiklund Mona
4 Place — Chow Chow Incipit Anna Bella, owner - Bergström Claes

Best Puppy (Sunday, 13 March 2016)

Judge - Bertil Lundgren
1 Place — Beagle Klocksberg's Finnfire Quad, owner - Nordgren Louise
2 Place — Dachshund miniature wire-haired, Windy Bell's Midsommardröm, owner - Hinderson Valkeapää Marie
3 Place — Welsh Springer Spaniel Glenbrows Scirocco, owner - Sörensen Carsten Haven & Pettersson Urban
4 Place — Schipperke Stollehoppens Jingle Ninja, owner - Söderlund Lydia

FCI group I

Judge - Svante Frisk
1 Place — Puli Cordmaker Topsy Turvey, owner - Tell Collinge Camilla & Sue Huebner & Penny Kelly & Brett Hamilton
2 Place — Bearded Collie Alistair's Rock The Boat, owner - Andersson Johan & Lönner Andersson Nina
3 Place — Pyrenean Sheepdog Long-Haired (Chien de Berger des Pyrénées à poil long) Izotges Du Pic d'Arbizon, owner - Marie Maillot
4 Place — Belgian Shepherd Dog - Laekenois Roughrags Dazzling Delilah, owner - Magnerholt Carina & Magnerholt Mikael

FCI group II

Judge - Åke Cronander
1 Place — Leonberger Namupalan Bling Smack Chap, owner - Junehall Lindberg Jessika
2 Place — Affenpinscher Velvet Dandy's Princess Bubblegum, owner - Lange Veronica
3 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Michikos Emiko, owner - Mondino Mari-Eleni
4 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black & silver, Fixus Fantasia, owner - Gyllenbern Ann-Louise & Wallin Anne

FCI group III

Judge - Mats Lindborg
1 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier Cameron Rockferry, owner - Hulthén Helén
2 Place — Australian Terrier Jaskarin Sirius, owner - Karlsson Christina
3 Place — Irish Terrier Merrymac You Are The Winner, owner - Hagström Gertrud & Hagström Thomas
4 Place — Cairn Terrier Hjohoo's All Hjo Ever Wanted, owner - Teodorsson Elisabeth

FCI group IV and VI

Judge - Åke Cronander
1 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Jilloc's Eye Candy, owner - Brunberg Johansen Florence
2 Place — Beagle Maliwick's Oh Em Gee, owner - Bäck Madeleine
3 Place — Dachshund standard long-haired, Örnbergets Omg, owner - Rhodin Elisabeth
4 Place — Dachshund miniature smooth-haired, Tsertus Shining Example, owner - Svetlana Kharkovskaya (Barbados)

FCI group V

Judge - Göran Hallberger
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Drakedram Smoke On The Water, owner - Olofsson Rita
2 Place — Cirneco dell'Etna Lex Murphy Hard To Be Humble, owner - Weinehall Maria & Försti Mirka
3 Place — Finnish Lapphund (Suomenlapinkoira) Lapinlumon Xuperi, owner - Brandes Sarah
4 Place — American Akita Sandfelds Now You See It, owner - Shafik Ibrahim & Mette Lilja Rasmussen (Trinidad and Tobago)

FCI group VII

Judge - Bertil Lundgren
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) East Meadows Keep The Tm Going On, owner - Persson Malin
2 Place — Weimaraner Warrior's Song Imperium Star, owner - Spångberg Jeanette
3 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Nuits Rocca Di Montemassi, owner - Hansén Yvonne
4 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) Wingmark's Eros, owner - Birgersson Caroline

FCI group VIII

Judge - Hans Almgren
1 Place — Flat-Coated Retriever Caci's Look N'cute, owner - Jernberg Lina
2 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Blixtra Alberta, owner - Björkman Lovisa
3 Place — Curly Coated Retriever Caballus Glittering Gypsy, owner - Maija Päivärinta
4 Place — American Cocker Spaniel Troupers Key To Surprise, owner - Klingvall Annica

FCI group IX

Judge - Birte Scheel
1 Place — Lhasa Apso Lhachris Lhakemoda Sugar'n Spice, owner - Christine Pettersen (United States Virgin Islands)
2 Place — French Bulldog (Bouledogue français) Daulökke's Héloise de Vina, owner - Häll Håkan
3 Place — Bolognese Hunky-Dory You Tell Me, owner - Rönquist Fredrika & Rönquist Lotten
4 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) Lindatorps Ackleja, owner - Lundqvist Marianne

FCI group X

Judge - Per Lundström
1 Place — Afghan Hound Jangel's Eye Catching, owner - Levén Elisabet & Westerblad Sven & Grönblad Bo & Flybring Jana
2 Place — Saluki Qirmizi Ovation, owner - Eriksson Nicklas & Solberg Eriksson Ingunn
3 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) Py's Beritza, owner - Häll Håkan
4 Place — Sloughi (Arabian Greyhound) Ghazoot Baqiir, owner - Gelius Inger

Best in Show (BIS)

Judge - Carl-Gunnar Stafberg
1 Place — Leonberger Namupalan Bling Smack Chap, owner - Junehall Lindberg Jessika
2 Place — Puli Cordmaker Topsy Turvey, owner - Tell Collinge Camilla & Sue Huebner & Penny Kelly & Brett Hamilton
3 Place — Afghan Hound Jangel's Eye Catching, owner - Levén Elisabet & Westerblad Sven & Grönblad Bo & Flybring Jana
4 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier Cameron Rockferry, owner - Hulthén Helén


Source: www.skk.se

Rate:
0

Share:

Add comments: