Winners of the International Dog Show «Russia - 1», Saturday, 31 October 2015 (BIS photos)

Best FCI Unrecognized breeds

Judge - Valentina Ivanishcheva (Russia)
1 Place — Boerboel Voice Veld Zoom Zoom, owner - Dedova N.
2 Place — Moscow Watchdog (Moskovskaya Storozhevaya Sobaka) Zlato Ekaterini Gubernator, owner - Komaristaya E.
3 Place — Bolonka Zwetna (Russian Tsvetnaya Bolonka) DENLIN IGRUSHECHKA, owner - Osipova L.

Best Brace

Judge - Cathy Delmar (Ireland)
1 Place — Dachshund miniature smooth-haired Formula Uspeha Big Bang & Formula Uspeha Orlandina, owner - Hapaeva Irina
2 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Thai Silk By Me & Thai Silk Amor Vinsit Omna, owner - Mironenko S.
3 Place — Fox Terrier (Wire) Koroh Quality Nik Nikolas & Viva Quality Ableis Vit Beauty, owner - Gavva I.

Best Breeder

Judge - Annika Ulltveit-Moe (Sweden)
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black DreamKiss, owner - Kapzova T.
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired Formula Uspeha, owner - Hapaeva Irina
3 Place — Cane Corso Italiano Iz Dinastii Chempionov, owner - Gaidukova E.

Best Progeny

Judge - Sean Delmar (Ireland)
1 Place — Thai Ridgeback SIAM GRAND THUNG -NGOEN BY DDP, owner - Evsikova N.
2 Place — Siberian Husky

Best Baby

Judge - Damir Skok (Croatia)
1 Place — Shiba Inu Handzimemasite Kurosava Akira, owner - Zakamskaya E.
2 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) Shilla Line Bartelomiu, owner - Petrenko N., Ukraine
3 Place — Cane Corso Italiano Pimskii Kvartal Timoti, owner - Strona M.

Best Puppy

Judge - Avi Marshak (Israel)
1 Place — French Bulldog (Bouledogue français) A'VIGDORS ZANA-ZAN, owner - Komissarova E.
3 Place — Shih Tzu Saffron Sherhi Ovation, owner - Kovaleva N.

Best Veteran

Judge - Valentina Ivanishcheva (Russia)
1 Place — Welsh Corgi Pembroke ANDVOL PINKERTON (N/B), owner - Shuvalova O.
2 Place — Kerry Blue Terrier AVALANCHE EIRE-KERRY CAGAN ABUGEN, owner - Pecherkin A. & N.
3 Place — Fox Terrier (Wire) RUS KIN FOX ZVEZDA NIKA, owner - Brinzeva T.E.

FCI group I

Judge - Larive Jeannette (France)
1 Place — Collie Rough LUNAR LAKES IRBIS, owner - Cherkasova L.
2 Place — Welsh Corgi Pembroke LAIF SPRING INVITING SMILE, owner - Overchiuk M.
3 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) MONIQUE BIBI, owner - Rizhkova E.

FCI group II

Judge - Per Kristian Andersen (Norway)
1 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) DIKAYA DIVISIA IZ RUSSKOI DINASTII, owner - Remeshevskaya T., Vorobieva O.
2 Place — Tibetan Mastiff (Do-Khyi) MASTIFWAY ZOLTON, owner - Borichev E.
3 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) black GLORIS LIGHT SHOW, owner - Belova J.

FCI group III

Judge - Paula Heikkinen-Lehkonen (Finland)
1 Place — Scottish Terrier (Scottie) GEMMA STONEHENGE TAVEL, owner - KHENKINA M., Zenkina M.
2 Place — Kerry Blue Terrier EDBRIOS ROCK ME AMADEUS, owner - Pahomova E.
3 Place — Bedlington Terrier L'END SHOW METTI SURPRISE AT GLARE, owner - Pihtar E.

FCI group IV

Judge - Angel Garach Domech (Spain)
1 Place — Dachshund rabbit wire-haired BALTIYSKIY TALISMAN ISTORIYA LUBVI, owner - Kuropatkina Y.
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired TAKSAGALAKTIC JAM, owner - Puchkova M.
3 Place — Dachshund rabbit smooth-haired PICOLLO TECKEL INFANTA, owner - Pikul E.

FCI group V

Judge - Christian Jonanchicot (France)
1 Place — Keeshond (Wolfsspitz) SHOWTYME ADMIRAAL THE MIGHTY SVEN, owner - HOOPER, WOODLIFFE, DE BRUN
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SMILING SNOWBALL MOON WALK, owner - Dombrovskaya O.
3 Place — Pomeranian (Zwergspitz) DAN-STAR-KOM LITTLE MISS SUNSHINE, owner - Komyakova L.

FCI group VI

Judge - Harry Lehkonen (Finland)
1 Place — Beagle JOLLY VOICE SKY FIRE, owner - PROVATOROVA S., Kolzov S.
2 Place — Rhodesian Ridgeback RR'SHUFFLING MOTION SERENADA, owner - Kravzova E.
3 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) FLINKVILD UDACHNAYA KOMBINATSIA, owner - Voroshilova Y.

FCI group VII

Judge - Wim Wellens (the Netherlands)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) APPLEGROVE BECHAMEL, owner - Trusov I.
2 Place — Weimaraner SOFFIO D'AMORE JE SUIS LA VOIX DU VENT, owner - Nikeshina U.
3 Place — English Pointer RALPH LAUREN DO VALE CARVOETRO, owner - Shelkovskaya P.

FCI group VIII

Judge - Svein Bjarne Helgesen (Norway)
1 Place — American Cocker Spaniel ADMIRAL'S SHOU NIGHT RIDER MORIS GERALD, owner - Lyadova A.
2 Place — English Springer Spaniel FOXBERRYHILLS BLISS TO BE THE JEWEL, owner - Anikushina E.
3 Place — Golden Retriever ZAMPANZAR HEMINGWAY DAIQUIRI, owner - Rozhkova N.

FCI group IX

Judge - Hana Ahrens (Austria)
1 Place — Cavalier King Charles Spaniel ROYAL ROMANCE D'VOTION, owner - Chernishenko O.
2 Place — Pug (Mops) EGO OPTIMUS AUGUSTA, owner - Kosenko N.
3 Place — Poodle (Caniche) standard white KAYLEN'S ANGELO AMORE BELLO FOR, owner - Kuhareva M.

FCI group X

Judge - Markku Mahonen (Finland)
1 Place — Irish Wolfhound BOURBON TULLAMORE GOOD STUFF, owner - Nalobin O.
2 Place — Greyhound FIONN CLANN KINTHIA, owner - Krivzova E.
3 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) LUNNAJA RADUGA MYATA, owner - Balakirieva E.

Best Junior

Judge - Leif-Herman Wilberg
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black HEIRESS OF A LUCKY STAR S TAGANIEGO ROGA, owner - Gorohova A.
2 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) MEDVEZHYA STAYA ZHELANNY DAR, owner - Shkapina S.
3 Place — Poodle (Caniche) black VANDERFUL PLEIS MASTERPIECE, owner - Vozchikova D.

Competition For Russian Breeds «Pride Of Russia»

Judge - Ekaterina Senashenko (Russia)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SMILING SNOWBALL MOON WALK, owner - Dombrovskaya O.

Best In Show «Russia - 1» (BIS)

Judge - Horst Kliebenstein (Germany)
1 Place — Keeshond (Wolfsspitz) SHOWTYME ADMIRAAL THE MIGHTY SVEN, owner - HOOPER, WOODLIFFE, DE BRUN
2 Place — Dachshund rabbit wire-haired BALTIYSKIY TALISMAN ISTORIYA LUBVI, owner - Kuropatkina Y.
3 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) APPLEGROVE BECHAMEL, owner - Trusov I.


Source: rkf.org.ru

Rate:
0

Share:

Add comments: