Winners of the International Dog Show Pori (Finland), 1 - 2 August 2015

Best Veteran, 1.08.2015 (Saturday)

Judge - Delmar Sean (Ireland)
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Biconty's Sound Of Music, owner - Lager Mirja
2 Place — Labrador Retriever Adventurer's Taittinger, owner - Tammi Sanna & Railamaa Jaana
3 Place — Siberian Husky Bedarra Auric Goldfinger, owner - Räsänen Minna
4 Place — Welsh Corgi Pembroke Haywire's Winds Of Change, owner - Mattsson Vivian

Best Veteran, 2.08.2015 (Sunday)

Judge - Delmar Sean (Ireland)
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) miniature, Stablemaster's Full Time Fun, owner - Nurmela Eija & Nieminen John & Nurmela Eeva & Osmo
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Ritailan Bohemianwhitman, owner - Manninen Mylene
3 Place — Poodle (Caniche) miniature, Caspian Line's Daliana, owner - Björnström-Lehtonen Nina & Nieminen Taina
4 Place — Chihuahua (Chihuahueño) smooth-haired, De Gozette Tischa, owner - Milvi Linda

Best Breeders' Groups, 1.08.2015 (Saturday)

Judge - Delmar Sean (Ireland)
1 Place — Keeshond (Wolfsspitz) Eerondaali, breeder - Turunen Petri
2 Place — Flat-Coated Retriever Mei Dan, breeder - Kajander Nada
3 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Ikiliikkujan, breeder - Lehtinen Elise & Lehtinen Rainer
4 Place — Skye Terrier Finnsky, breeder - Dahlbom Thea & Kitti Carina

Best Breeders' Groups, 2.08.2015 (Sunday)

Judge - Delmar Sean (Ireland)
1 Place — Tibetan Terrier Falamandus, breeder - Hakamo Tanja
2 Place — Miniature Pinscher (Zwergpinscher) Pinserella's, breeder - Tammiala Johanna
3 Place — Rhodesian Ridgeback Bawabu, breeder - Laakso Satu
4 Place — English Bulldog (Bulldog) Möwens, breeder - Reimari Tanja & Reimari Harri

FCI group I

Judge - Spoljaric Boris (Kroatia)
1 Place — Welsh Corgi Pembroke Haywire's Don't Say A Word, owner - Ahlbom Else
2 Place — Australian Kelpie Promotion Benelli Tornado, owner - Iida Rinne & Salminen Noora
3 Place — Collie Smooth Clingstone's Forecasted, owner - Asikainen Satu
4 Place — Australian Cattle Dog Erkkertin Blue Foxy Lady, owner - Rantamäki Kerttu

FCI group II

Judge - Jovanovic Nemanja (Serbia)
1 Place — Newfoundland Wave Seeker's My Love Is Your Love, owner - Siivonen Mari & Lius Outi
2 Place — Bullmastiff Remarkabull Lot Like A Big Shot, owner - Vakkilainen Sanna
3 Place — Miniature Pinscher (Zwergpinscher) Pinserella's Rinaldo Rosso, owner - Kiviniemi Paula
4 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) Avrora Russkiy Spetsnaz, owner - Puska Mia

FCI group III

Judge - Lehtonen Vesa (Finland)
1 Place — Fox Terrier (Smooth) Optimo Optical Illusion, owner - Nyman Molli & Laitinen Sari & Campbell Jan & Ken
2 Place — Cairn Terrier Cairnsters Dallas, owner - Järvinen Satu
3 Place — Fox Terrier (Wire) Art Fox Lara Croft, owner - Tuomi Saana
4 Place — Airedale Terrier Big Lady's Iron Duke, owner - Koch Von Pia

FCI group IV

Judge - Lepasaar Marko (Estonia)
1 Place — Dachshund standard wire-haired, Tappijalan Miss Marple, owner - Lehtolammi Nina
2 Place — Dachshund standard long-haired, Tappijalan Extreme, owner - Nikula Jouni & Nikula Tuuli
3 Place — Dachshund miniature smooth-haired, Cressfield's Barbero De Sevilla, owner - Kauppinen Tiina
4 Place — Dachshund standard smooth-haired, Thilia Thalian Uraurfox, owner - Kuusisto Susanna & Kuusisto Petri

FCI group V

Judge - Talvitie Marja (Finland)
1 Place — Lapponian Herder (Lapinporokoira) Tuhkavuorten Noitaneito, owner - Viljakainen Satu, Launonen
2 Place — Finnish Lapphund (Suomenlapinkoira) Peikkovuoren Sotshi, owner - Penttinen Anita
3 Place — Finnish Spitz (Suomenpystykorva) Loukkaharjun Lapin Ukko, owner - Silomäki Päivi & Silomäki Arvo & Lielahti Toivo
4 Place — American Akita Kallionahteen Kulkuri, owner - Silomäki Päivi & Lielahti Mauri & Lielahti Toivo

FCI group VI

Judge - Kipinä Markku (Finland)
1 Place — Finnish Hound (Suomenajokoira) Kahvanahon Kuutarha, owner - Pekkala Erja
2 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) Nightdream Ricky Martin, owner - Bergström Kristina
3 Place — Rhodesian Ridgeback Kizimbi Tikiti, owner - Limnell Ursula
4 Place — Beagle Hessin Morris, owner - Nerep Tiina

FCI group VII

Judge - Spoljaric Boris (Croatia)
1 Place — English Pointer Weimpoint Ns Seasyde No Autographs Pls, owner - Vartiainen Sanna & Fisher Catherine & Pilatus-Lenaerts Kristina
2 Place — Stabyhoun (Frisian Pointing Dog) Luidi, owner - Viertonen Taija
3 Place — Irish Red and White Setter Redwhitesilk Gunpowder, owner - Siiro Sirke
4 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) Sugár Orgona Of Hungary, owner - Nummenranta Asta & Vainikka Ville

FCI group VIII

Judge - Smolic Nikola (Croatia)
1 Place — American Cocker Spaniel Very Vigie Freezing-In-Finland, owner - Vartiainen Sanna
2 Place — English Springer Spaniel Adamant's Touch My Heart, owner - Hovila Tarja & Lehtinen Satu
3 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Foogel Basileo, owner - Fernelius Eija & Fernelius Sanni
4 Place — Irish Water Spaniel A Redriot A'curly-Co V Alpha Nordic, owner - Rusi-Juusela Tarja & Vottonen Sari

FCI group IX

Judge - Fallon Clodagh (Ireland)
1 Place — Lhasa Apso Chic Choix Divide Et Impera, owner - Kopola-Hirsimäki Sanna & Hirsimäki Iina & Kallela Karoliina
2 Place — Poodle (Caniche) medium size, Canmoy's Ms High Heel, owner - Porthen Kristiina
3 Place — Chihuahua (Chihuahueño) smooth-haired, Bramver's Barbra, owner - Milvi Linda & Karlsson Johanna
4 Place — Chinese Crested Dog Poarott Varvara, owner - Wikström Samu & Wikström Lella

FCI group X

Judge - Talvitie Marja (Finland)
1 Place — Irish Wolfhound Piercetown Canter Bury Bell, om. Tissari Mika
2 Place — Saluki Qirmizi Paganini, owner - Mäkelä Susanna & Mäkelä Aaro
3 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) Phaedra Tamerlane, owner - Jyrkinen Simo & Kubiak-Zamora Carol & Shimel Kevin
4 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) Soltar's Wish Upon A Star, owner - Roivas Carola & Lillstrang Von Wendt Jukka

Best in Show

Judge - Delmar Sean (Ireland)
1 Place — English Pointer Weimpoint Ns Seasyde No Autographs Pls, owner - Vartiainen Sanna & Fisher Catherine & Pilatus-Lenaerts Kristina
2 Place — Dachshund standard wire-haired, Tappijalan Miss Marple, owner - Lehtolammi Nina
3 Place — Lhasa Apso Chic Choix Divide Et Impera, owner - Kopola-Hirsimäki Sanna & Hirsimäki Iina & Kallela Karoliina
4 Place — Fox Terrier (Smooth) Optimo Optical Illusion, owner - Nyman Molli & Laitinen Sari & Campbell Jan & Ken

Best Junior Handler

Judge - Palosaari Juha
1 Place — English Setter Jonna Lehto


Source: ilmoittautuminen.kennelliitto.fi

Rate:
0

Share:

Add comments: