Winners of the International Dog Show Parnu (Estonia), 5 June 2015 (Sunday)

Junior Handler 14-17

Judge - Vitaliy Belskyy (Ukraine)
1 Place — Golden Retriever Anabel Leedu (Estonia)

Best Puppy

Judge - Helin Tenson (Finland)
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) DREAMKISS QUINTO, owner - M. Firsov (Russia)
2 Place — Manchester Terrier RUSKA-AHON SUS'SIUNAKKOON, owner - Kristiina Tiainen (Finland)
3 Place — Miniature Pinscher (Zwergpinscher) RUMBLERUSH'S GLORIA GAYNOR, owner - Heli Harjula (Finland)
4 Place — Newfoundland MOYA STIKHIYA IKSIYA ELLI SURPRISE, owner - Piia Tuulik & Elena Bobneva (Estonia)

Best Junior

Judge - Ligita Zake (Latvia)
1 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) OBERON HAUS NIGEL, owner - Tom Walle & Mari Tikka (Finland)
2 Place — French Bulldog (Bouledogue français) A'VIGDORS ADOLFIA, owner - D. Berrey & E. Komissarova (Russia)
3 Place — Thai Ridgeback R.S'S GOLD @ SIAM, owner - Martsella Golubeva (Russia)
4 Place — Deerhound (Scottish Deerhound) VAIKONNIEMEN ÖVER THE RED CARPET, owner - Sari Oinonen (Finland)

Best Veteran

Judge - Alar Müürisepp (Estonia)
1 Place — German Shepherd Dog (Deutscher Schäferhund) WUNDERSTERN DALISSIMA, owner - Veiko Väljas & Riina Ruven (Estonia)
2 Place — Poodle (Caniche) MARTINA'S CANDELARIO, owner - Inga Siil (Estonia)
3 Place — Lhasa Apso JARON'S WHALE OF A TAIL, owner - Tarja Nieminen & Outi Toivola (Finland)
4 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) PILGRIMAGE SNOW BALL, owner - Kristiine Uspenski (Estonia)

Best Breeders' group

Judge - Vadim Katsnelson (Ukraine)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SMILING SNOWBALL, owner - Kristiine Uspenski (Estonia)
2 Place — Chinese Crested Dog RIDGECREST'S, owner - Susanne Bergsköld (Sweden)
3 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) LEMMIKKIPOLUN, owner - Tuula Vesala(Finland)
4 Place — American Cocker Spaniel FABELSFEE, owner - Tanja Elo (Finland)

Best Brace

Judge - Jelena Kruus (Estonia)
1 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) EURO POWER GLITTER and X-FOOT'S TRIAS TIGER, owner - Milla Kaikkonen (Finland)
2 Place — German Shepherd Dog (Deutscher Schäferhund) WUNDERSTERN DALISSIMA and WUNDERSTERN TEAM LAS VEGAS, owner - Veiko Väljas & Riina Ruven (Estonia)
3 Place — Chinese Crested Dog RIDGECREST'S SECRET WEAPON and RIDGECREST'S PRINCESS PRICELESS, owner - Susanne Bergsköld & Danielle Wykander (Sweden)
4 Place — Miniature Pinscher (Zwergpinscher) HOTBOBBER'S DAISY DAYLIGHT и HOTBOBBER'S DEMENTED ARE GO, owner - Annika Naukkarinen & Hannele Turakainen (Финляндия)

FCI group I

Judge - Linda Jürgens (Estonia)
1 Place — Welsh Corgi Pembroke ANDVOL KOLOMBINA, owner - T A Zabelina (Russia)
2 Place — Belgian Shepherd Dog - Tervuren FIGARON ORPHEUS, owner - Kia Brandt & Risto Puupponen (Finland)
3 Place — Schipperke ALTIN TAY MAVERICK, owner - Svetlana Valoueva (Lithuania)
4 Place — Maremma and the Abruzzes Sheepdog (Cane da pastore Maremmano-Abruzzese) RIDGE'S STAR NIK DERENT, owner - A. D. Sokolskaya (Russia)

FCI group II

Judge - Dušan Paunovic (Serbia)
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) DREAMKISS BILLIE JEAN, owner - T. Kaptsova & Elena Sevastianova (Russia)
2 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) ZARA IZ CHIGASOVO, owner - Rostislavs Stapjaks (Latvia)
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) SANTA KNYRYS QUANTA COSTA, owner - Svetlana Rogozina (Russia)
4 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) EURO POWER FUTURE LORD, owner - Oleg Shulgin (Russia)

FCI group III

Judge - Vitaliy Belskyy (Ukraine)
1 Place — Scottish Terrier (Scottie) SPRIGHTLY LOUT ZIPPY FAIR, owner - N. Maltseva (Russia)
2 Place — Jack Russell Terrier JACKOBEAN DIMANI SI PARTIR, owner - Pauliina Esko (Finland)
3 Place — Border Terrier BJÖRSHULTS CASSANOVA, owner - Marie Carlsson (Sweden)
4 Place — Skye Terrier RIBESSITA SUMMERTIME BLUES, owner - Rita Tali & Priit Tali (Estonia)

FCI group IV

Judge - Astrid Lundava (Estonia)
1 Place — Dachshund miniature smooth-haired, GYRFALCON BOSSANOVA, owner - Ilona Alla (Estonia)
2 Place — Dachshund rabbit wire-haired, BALTIYSKIY TALISMAN ISTORIYA LUBVI, owner - Yulia Kuropatkina (Russia)
3 Place — Dachshund standard smooth-haired, LITTLE LIONHEART ORNELLA, owner - Natalija Borodajenko (Latvia)
4 Place — Dachshund standard long-haired, CADIUM ROMANTTINEN HÖLMÖ, owner - Katri Toivonen & Katri Katariina Toivonen Wendell (Finland)

FCI group V

Judge - Christian Jouanchicot (France)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) PILGRIMAGE SNOW BALL, owner - Kristiine Uspenski (Estonia)
2 Place — Basenji SOLEBAS EBONY BLACK HARMONY, owner - Tiina Tootmaa (Estonia)
3 Place — American Akita NEKMAR NO FEAR GO FAITER, owner - A. Vinogradova (Russia)
4 Place — Pomeranian (Zwergspitz) DONNI DARKO, owner - Natalya Sachik (Latvia)

FCI group VI

Judge - Sumiko Ikeda (Japan)
1 Place — Beagle GOLD LINE'S GLOBAL JOY AND VICTORY, owner - Connie Stisen & Leo Stisen (Denmark)
2 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) MINSKUHOFF'S GRAND WOLFGANG, owner - Rita Tali & Priit Tali (Estonia)
3 Place — Rhodesian Ridgeback KIZIMBI UMUHIMU, owner - Ursula Limnell (Finland)
4 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) O'ZONE OSSIAN, owner - Outi Vilkuna (Finland)

FCI roup VII

Judge - Jelena Kruus (Estonia)
1 Place — Weimaraner BLUECHANNEL YOSEMITE, owner - Marika Örn (Finland)
2 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) ANDZAR IMPERIAL YANTAR, owner - Alena Moshkina (Russia)
3 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) OBERON HAUS NIGEL, owner - Tom Walle & Mari Tikka (Finland)
4 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) HEINÄARON RE DELLA LAPPONIA, owner - Tom Walle & Mari Tikka (Finland)

FCI group VIII

Judge - Tijana Konrad (Serbia)
1 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) BAZOLO DIORO DI MARIO, owner - Inge-Maj Estupinan & Justo Estupinan (Finland)
2 Place — American Cocker Spaniel FORMAN'S IS SOMEONE HOME, owner - Marjatta Tanninen & Lone Wandel & Henrik Wandel (Finland)
3 Place — Curly Coated Retriever GYPSY'S SOUL HEARTBREAKER, owner - Kalvo Kriisk (Estonia)
4 Place — Labrador Retriever STENVEYZ TERRA-KOTTA, owner - E. Smirnova (Russia)

FCI group IX

Judge - Laurent Heinesche (Luxembourg)
1 Place — French Bulldog (Bouledogue français) A'VIGDORS ADOLFIA, owner - D. Berrey & E. Komissarova (Russia)
2 Place — Poodle (Caniche) ALKVALON SARDANAPAL, owner - N. Shachkova (Russia)
3 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) KUNER'S RUSSIAN ROULETTE, owner - Jaana Kauppinen (Finland)
4 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) SNOW DANWEST KINGDOM KATRINE, owner - Gunita Romanovska & Danuta Mingeleviča (Latvia)

FCI group X

Judge - Katrin Raie (Estonia)
1 Place — Saluki SUNFIRE GHALIYA, owner - Maria Kerkkänen & Jarkko Räikkönen & Saga Räikkönen (Finland)
2 Place — Whippet SOBRESALTO WHERE STARS MEET DREAMS, owner - Vilma Jürgen (Estonia)
3 Place — Deerhound (Scottish Deerhound) VAIKONNIEMEN ÖVER THE RED CARPET, owner - Sari Oinonen (Finland)
4 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) VITALE PUSTYNNY WIATR, owner - Ivelin Midri (Estonia)

Best n Show (BIS)

Judge - Sumiko Ikeda (Japan)
1 Place — Saluki SUNFIRE GHALIYA, owner - Maria Kerkkänen & Jarkko Räikkönen & Saga Räikkönen (Finland)
2 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) DREAMKISS BILLIE JEAN, owner - T. Kaptsova & Elena Sevastianova (Russia)
3 Place — French Bulldog (Bouledogue français) A'VIGDORS ADOLFIA, owner - D. Berrey & E. Komissarova (Russia)
4 Place — Welsh Corgi Pembroke ANDVOL KOLOMBINA, owner - T A Zabelina (Russia)
5 Place — Scottish Terrier (Scottie) SPRIGHTLY LOUT ZIPPY FAIR, owner - N. Maltseva (Russia)


Source: www.online.kennelliit.ee

Rate:
0

Share:

Add comments: