Winners of the International Dog Show in Oulu (Finland), Sunday, 12 July 2015

Best Veteran

Judge - Ruiz Rodriguez Francisco (Spain)
1 Place — Spanish Waterdog (Perro de Agua Español) Aquagruaz Bombalero, owner - Järvi Päivi
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Original Game O'chance, owner - Uusitalo Anna & Uusitalo Alina
3 Place — Tibetan Terrier Pindaros Forbidden Fruit, owner - Hinkkanen Riikka
4 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) Dehra Amazona Bvlgari, owner - Leinonen Hanna & Huikeshoven Gwen

Best Breeder's Group

Judge - Leonard Michael (Ireland)
1 Place — English Toy Terrier (Toy Manchester Terrier, Black and Tan) Great Bernina's, owner - Turunen Petri
2 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Tassuttelijan, owner - Kurkela Katja Pauliina
3 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Pipperoo, owner - Lager Mirja
4 Place — Finnish Hound (Suomenajokoira) Satumeren, owner - Wastimo Satu & Nousiainen Juha

FCI group I

Judge - Selimovic Igor (Croatia)
1 Place — Belgian Shepherd Dog - Tervuren Flammeus U Make Me Love, owner - Sorsa Tarja & Hotanen Tiina
2 Place — Puli Castlewolf Snow Tor For Rastaz, owner - Sandbäck Maarit
3 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Susadan Ylva, owner - Kaltakari Aini
4 Place — German Shepherd Dog (Deutscher Schäferhund) Sireeni Nyytti, owner - Rotinen Sari

FCI group II

Judge - Di Lorenzo Antonio (Norway)
1 Place — Standard Schnauzer pepper & salt Gabriel Artax's Angels, owner - Pehkonen Mikko
2 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) Chic Carelia's Keith Richards, owner - Rautiainen-Holm Anne
3 Place — Hovawart Hofmacher Fargo, owner - Salmi Jukka & Salmi Katja & Salmi Katja
4 Place — English Bulldog (Bulldog) Riverside Gremlin's Carlos Corleone, owner - Paunimo Tiina & Lehtonen Jarmo & Härkönen Saila

FCI group III

Judge - Paunovic Dusan (Serbia)
1 Place — Fox Terrier (Wire) Art Fox Lara Croft, owner - Tuomi Saana
2 Place — Australian Silky Terrier Curiosity Greatest Luxury, owner - Sarasvuo Ronja
3 Place — Airedale Terrier Big Lady's Iron Duke, owner - Koch Von Pia
4 Place — Australian Terrier Bluepepper's Flying-Fox, owner - Ahola Marjo & Oikarinen Nina & Leinonen Marja

FCI group IV

Judge - Lobakin Victor (Azerbaidzhan)
1 Place — Dachshund standard wire-haired Tappijalan Miss Marple, owner - Lehtolammi Nina
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired Naa-Naan Ilotulitus, owner - Selen Stina
3 Place — Dachshund standard long-haired Entice Mini Euphrosyne, owner - Karjalainen Maritta & Toikka Katriina & Lappalainen Jari
4 Place — Dachshund standard smooth-haired Hiekkalinnan Golden Fashion Girl, owner - Hiekkamies Sari & Hiekkamies Janette

FCI group V

Judge - Göransson Arvid (Sweden)
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Pipperoo Keeps U Entertained, owner - Lager Mirja & Tuormaa Oona
2 Place — Pharaoh Hound Northgate's Northside Special, owner - Ukura Hanna & Ukura Kari
3 Place — Alaskan Malamute Garcon Power Play, owner - Suihkonen Minna
4 Place — Peruvian Hairless Dog (Perro sin pelo del Perú) large Dutch Rebels Mabida, owner - Vilppunen Jussi

FCI group VI

Judge - Deutscher Erwin (Austria)
1 Place — Finnish Hound (Suomenajokoira) Kellolan Kapteeni, owner - Skedlund Sanna & Mansikka Riku & Mansikka Riku
2 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Beloe Zoloto Way To Success, owner - Kohonen Heidi & Volkova Tatjana
3 Place — Beagle Hessin Morris, owner - Nerep Tiina
4 Place — Basset Hound Kaijanlammen Abha, owner - Mattila Marja-Liisa & Mattila Pasi

FCI group VII

Judge - Göransson Arvid (Sweden)
1 Place — Brittany (Epagneul Breton) Jarlein Simply The Best, owner - Aho Leila
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Original Game O'chance, owner - Uusitalo Anna & Uusitalo Alina
3 Place — English Setter Blue Baltic's Ultra Sonic Bullet, owner - Pietikäinen Anu
4 Place — English Pointer Weimpoint Ns Seasyde No Autographs Pls, owner - Vartiainen Sanna & Fisher Catherine

FCI group VIII

Judge - Demetriou Panos (Cyprus)
1 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Tuhannen Tähden Tipaton Tammikuu, owner - Lindholm Susanna
2 Place — American Cocker Spaniel Very Vigie Independance Day, owner - Kangas Heidi & Vartiainen Sanna & Korhonen Terhi
3 Place — Flat-Coated Retriever Flat Power Criminal Intent, owner - Forsell Marianne
4 Place — English Springer Spaniel Grouseseeker's Frosty King, owner - Kuusijärvi Janika & Määttälä Marjaana

FCI group IX

Judge - Rajic Branislav (Slovenia)
1 Place — Tibetan Terrier Bristol Cream's Grande Final, owner - Kultala Maarit
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) Best Bendzamin Night Dream, owner - Rancane Signe, Latvia
3 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Kuner's Russian Roulette, owner - Ahvenlampi Henri & Kauppinen Jaana
4 Place — Tibetan Spaniel Mow-Zow Lucky Lady, owner - Nousiainen Heidi & Knuutinen Janne

FCI group X

Judge - Höier Charlotte (Denmark)
1 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) Northgate's Midnight Fantasy, owner - Kokko Saara
2 Place — Afghan Hound Zagorias No Way To Hell, owner - Lintulahti Venla & Lintulahti Sami
3 Place — Whippet Air-Exhibit Nalini Neelima, owner - Lampinen Josefine
4 Place — Saluki Dyanitos Qudamah, owner - Kauhanen Minna & Räihä Tiina

Best in Show (BIS)

Judge - Wilberg Knut Sigurd (Norway)
1 Place — Fox Terrier (Wire) Art Fox Lara Croft, owner - Tuomi Saana
2 Place — Dachshund standard wire-haired Tappijalan Miss Marple, owner - Lehtolammi Nina
3 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Tuhannen Tähden Tipaton Tammikuu, owner - Lindholm Susanna
4 Place — Belgian Shepherd Dog - Tervuren Flammeus U Make Me Love, owner - Sorsa Tarja & Hotanen Tiina


Source: ilmoittautuminen.kennelliitto.fi

Rate:
0

Share:

Add comments: