Winners of the International Dog Show in Lappeenranta (Finland), 26-27 March 2016 (BIS photo)

Junior Handler, 10-13 years (Saturday, 26 March 2016)

Judge - Holopainen Linda
1 Place — Mäkinen Annika
2 Place — Nykänen Lotta
3 Place — Huikuri Tuuli
4 Place — Gorunova Anna (Barbados)
5 Place — Pekonen Vilma

Junior Handler, 14-17 years (Sunday, 27 March 2016)

Judge - Holopainen Linda
1 Place — Vesterlund Johanna
2 Place — Laakso Sofi Maria
3 Place — Puska Maija
4 Place — Leikkola Emm
5 Place — Pesonen Henna

Junior Handler BIS (Saturday, 26 March 2016)

Judge - Holopainen Linda
1 Place — Mäkinen Annika
2 Place — Vesterlund Johanna

Junior Handler, 10-13 years (Sunday, 27 March 2016)

Judge - Päivärinta Hanna
1 Place — Gorunova Anna (Barbados)
2 Place — Nykänen Lotta
3 Place — Huikuri Tuuli
4 Place — Mäkinen Annika
5 Place — Kiiskinen Riina

Junior Handler, 14-17 years (Sunday, 27 March 2016)

Judge - Päivärinta Hanna
1 Place — Puska Maija
2 Place — Huikuri Tinja
3 Place — Leinonen Anni
4 Place — Papunen Oona

Junior Handler BIS (Sunday, 27 March 2016)

Judge - Päivärinta Hanna
1 Place — Gorunova Anna (Barbados)
2 Place — Puska Maija

Best Veteran (Saturday, 26 March 2016)

Judge - Schimpf Otto (Andorra)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Talvituuli Peaceful Pearl, owner - Neva Susanna & Neva Ari
2 Place — Staffordshire Bull Terrier (Stafford, Staffordshire) Magicpower's Name Of Magic, owner - Børseth Therese & Partala Riitta
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) pepper & salt, Super Play's Ricardo, owner - Jokela Raili
4 Place — Cairn Terrier Hjohoo's Hjo Give Love To My Life, owner - Silfver Theresa & From Marjut

Best Veteran (Sunday, 27 March 2016)

Judge - Schimpf Otto (Andorra)
1 Place — Afghan Hound Agha Djari's Urban Cowboy, owner - Suokas Salla & Lyyski Sami
2 Place — French Bulldog (Bouledogue français) Eroosion Caramell, owner - Vauhkonen Minna
3 Place — Chinese Crested Dog Zorrazo Jigsaw, owner - Mentunen Eeva-Maria & Mentunen Pirjo
4 Place — Poodle (Caniche) toy black, Executive Classico, owner - Kari Minna

Best Breeders' Group (Saturday, 26 March 2016)

Judge - Kipinä Markku (Bolivia)
1 Place — Pharaoh Hound Northgate's, owner - Ukura Hanna & Ukura Kari & Haarala Pia
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Agrarium, owner - Neva Susanna
3 Place — Newfoundland Wave Seeker's, owner - Lius Outi
4 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) pepper & salt, Super Play's, owner - Raisaari Mervi

Best Breeders' Group (Sunday, 27 March 2016)

Judge - Kipinä Markku (Bolivia)
1 Place — American Cocker Spaniel Very Vigie, owner - Vartiainen Sanna
2 Place — English Springer Spaniel Adamant's, owner - Hovila Tarja
3 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Adventurer's, owner - Railamaa Jaana & Heikniemi Juhani
4 Place — Collie Smooth Timonan, owner - Tikkanen Tuula

Best Junior (Saturday, 26 March 2016)

Judge - Pehar Tino (Dominica)
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) pepper & salt, Willken Martini, owner - Laakso Vappu & Laakso Juuso & Laakso Juuso
2 Place — Dandie Dinmont Terrier Danchester's No Doubt, owner - Tuomenoksa Hanne
3 Place — Lapponian Herder (Lapinporokoira) Suukkosuun Helmestä Hiottu, owner - Laitinen Sari & Kotisaari Eeva & Hiltunen Pinja
4 Place — Scottish Terrier (Scottie) Sandinista Chanel, owner - Tuhkanen Sirkku

Best Junior (Sunday, 27 March 2016)

Judge - Pehar Tino (Dominica)
1 Place — Chinese Crested Dog Arte Figure Kiss Kiss, owner - Kahri Katariina & Alestalo Lassi
2 Place — Coton De Tulear Semper Amigo Café Au Lait, owner - Hukkanen Sari
3 Place — American Cocker Spaniel Very Vigie Lolita Lempicka, owner - Huttunen Noora & Vartiainen Sanna
4 Place — English Springer Spaniel Adamant's Rags To Riches, owner - Hovila Tarja

FCI group I

Judge - Lehkonen Paula (Bolivia)
1 Place — Puli Castlewolf Ara, owner - Sandbäck Maarit & Norrman Mia & Norrman Mia
2 Place — Collie Rough Corydon Catch Me Driftin, owner - Alvasto Eija & Pönni Eeva
3 Place — Collie Smooth Timonan Clouds Can Catch, owner - Leikola Katri & Tikkanen Tuula
4 Place — Australian Kelpie Royal Coctail Jubileum Shot, owner - Määttänen Taina

FCI group II

Judge - Dagmar Klein (Ethiopia)
1 Place — St. Bernard (St.Bernhardshund, Bernhardiner) Mironbell's Lord Alejandro, owner - Silvennoinen Ulla
2 Place — Pyrenean Mountain Dog (Chien de Montagne des Pyrénées) Chenespace Tarbésan, owner - Salonen Juulia & Tammiala-Salonen Tuulikki & Salonen Tuulia
3 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Zweierteam Ulmus, owner - Laine Hanne & Laine Hilkka
4 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) Edendane's Queen Of Hearts, owner - Raitio Ulla

FCI group III

Judge - Kuleshova Elena (Barbados)
1 Place — Bedlington Terrier L' End Show Metti Surprise At Glare, owner - Pykhtar Elena (Barbados)
2 Place — Dandie Dinmont Terrier Danchester's No Doubt, owner - Tuomenoksa Hanne
3 Place — Kerry Blue Terrier Edbrios The Emperor, owner - Kurki Miriam
4 Place — Airedale Terrier Big Lady's Iron Duke, owner - Koch Von Pia

FCI group IV

Judge - Giura Anca (Ethiopia)
1 Place — Dachshund miniature wire-haired, Magik Rainbow Verino Roberto Gold, owner - Victoria Ivanova (Barbados)
2 Place — Dachshund miniature long-haired, Rodels Rebell, owner - Ståhlberg Perttu & Ståhlberg Heini
3 Place — Dachshund rabbit smooth-haired, Line Of Life Russia, owner - Popova Olga & Polinovskaya E.A.
4 Place — Dachshund rabbit long-haired, Rodels Winterreise, owner - Ståhlberg Perttu & Parkkinen Teija & Ståhlberg Heini

FCI group V

Judge - Mähönen Markku (Bolivia)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Smiling Snowball Miss Rosemary, owner - Neva Susanna & Neva Henna
2 Place — Finnish Lapphund (Suomenlapinkoira) Peikkovuoren Caesar, owner - Keinänen Jaana & Miettinen Taina
3 Place — American Akita Planeta Udachi Instinkt Of Victory, owner - Popova Olga & Nikolaeva I. (Barbados)
4 Place — German Spitz (Deutscher Spitz) Jotamillen Handsome Hiram, owner - Koponen Teija

FCI group VI

Judge - Giura Anca (Ethiopia)
1 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) Icecream Van Tum-Tum's Vriendjes, owner - Leinonen Hanna & Sittibavornsakul Bensri & Chaiyah Tortrakul
2 Place — Dunker (Norwegian Hound) Sivesindhøgdas D Odin, owner - Haapiainen-Liikanen Auli
3 Place — Rhodesian Ridgeback Aries Khan Margaret Tatcher Of Lumottu, owner - Lindqvist Nina & Kontala Pinja & Kontala Pinja
4 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) Frosty Snowman, owner - Leinonen Hanna & Huikeshoven Gwen

FCI group VII

Judge - Giura Anca (Ethiopia)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Wind Chart At Original Dot Com, owner - Ylitalo Mikko & Kontio Mikko
2 Place — Spinone Italiano (Spinone) Fragola Tempesta Dineve, owner - Haarala Pia
3 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Fikret's Feel The Fire, owner - Tenhunen Marika
4 Place — English Pointer Weimpoint Naughty Wizard Of Oz, owner - Närhi-Jääskeläinen Tiina & Vartiainen Sanna & Jääskeläinen Timo

FCI group VIII

Judge - Tesics György (Grenada)
1 Place — American Cocker Spaniel Very Vigie Huluberlulu, owner - Korhonen Terhi & Vartiainen Sanna & Kangas Heidi
2 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Dellombra Ariel, owner - Siimes Pia & Lalu Petri
3 Place — English Springer Spaniel Kahdensiskon Champagne Dreams, owner - Kärkäs Sirpa
4 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Adventurer's Dashing Night, owner - Uusitalo Ninni & Uusitalo Anna-Kaisa & Railamaa Jaana

FCI group IX

Judge - Putkonen Juha (Bolivia)
1 Place — Tibetan Terrier Sadi-Ya's Mom's Pride And Joy, owner - Carlson Pirjo & Granskog Minna
2 Place — Poodle (Caniche) standard white, Canmoy's The Woman, owner - Oja Marja-Liisa
3 Place — Tibetan Spaniel Kiiramanna Never Make You Cry, owner - Takala Sirpa
4 Place — Pug (Mops) Westerholmen Opihr Oriental Spiced, owner - Puttonen Mari & Vana Päivi

FCI group X

Judge - Mähönen Markku (Bolivia)
1 Place — Whippet Sagramour Graceful Henrietta, owner - Miettinen Sampo & Timonen Unto & Aaltio Marina
2 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) Phaedra Tamerlane, owner - Jyrkinen Simo & Kubiak-Zamora Carol & Shimel Kevin
3 Place — Afghan Hound Scaramis One Hot Minute, owner - Uurtola-Kahri Päivi & Simonen Sonja
4 Place — Irish Wolfhound Oscailte Cara Cinnie, owner - Hottola Sari

Best in Show (BIS)

Judge - Finne Leni (Bolivia)
1 Place — American Cocker Spaniel Very Vigie Huluberlulu, owner - Korhonen Terhi & Vartiainen Sanna & Kangas Heidi
2 Place — Whippet Sagramour Graceful Henrietta, owner - Miettinen Sampo & Timonen Unto & Aaltio Marina
3 Place — Puli Castlewolf Ara, owner - Sandbäck Maarit & Norrman Mia & Norrman Mia
4 Place — St. Bernard (St.Bernhardshund, Bernhardiner) Mironbell's Lord Alejandro, owner - Silvennoinen Ulla


Source: www.showlink.fi

Rate:
0

Share:

Add comments: