Winners of the International Dog Show Köping (Sweden), 18 -19 July 2015

Best Puppy (Saturday, 18 July 2015)

Judge - de Ridder-Onghena L
1 Place — Basenji Takuini Dark Flame Enigma, owner - Lönn Madelene & Lönn Sofie
2 Place — American Akita Min-M's My Wish Came True, owner - Olsson Malin
3 Place — Dachshund miniature short-haired, Ygeia Quite Attractive, owner - Axenborg Micael
4 Place — Collie Rough Seabound's Lord Gillingham, owner - Drougge Larsson Anne-Marie

Best Puppy (Sunday, 19 July 2015)

Judge - Haapaniemi Elina
1 Place — Tibetan Terrier Waterley Worththewait, owner - Gisslén Markus
2 Place — French Bulldog (Bouledogue français) Daulökke's Héloise de Vina, owner - Häll Håkan
3 Place — Bedlington Terrier Velvety Eyes Of Fire, owner - Nilsson Lise-Lotte
4 Place — English Cocker Spaniel Manaca's Blimey O'Reilly, owner - Björk Ann-Christin

Best Veteran (Saturday, 18 July 2015)

Judge - Mach Lisbeth
1 Place — Saluki Qirmizi Global Temptress, owner - Eriksson Ingunn Solberg & Eriksson Nicklas
2 Place — Japanese Spitz (Nihon Supittsu) Enfloy'z Novaah-Lee A Charmant Lady , owner - Werner Eva & Werner Helene
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) Blythewood Spring Into Action, owner - Brodd Björklund Caroline
4 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Sinclair's Babette, owner - Helle Sinclair, Glesborg, Danmark

Best Veteran (Sunday, 19 July 2015)

Judge - Frisk Svante
1 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) Caratoot's Complete Coronation, owner - Gänger Kaj
2 Place — Yorkshire Terrier Zue Doggy-Booms Le Livre d'Histoire, owner - Robertsson Susanne
3 Place — Welsh Springer Spaniel Benton Under Oath, owner - Sörensen Carsten Haven & Pettersson Urban
4 Place — Chinese Crested Dog Prefix Trafalgar, owner - Carlsson Annika

Best Progeny (Saturday, 18 July 2015)

Judge - Stewart-Ritchie D
1 Place — Whippet Magic Colour Cyber Babe, owner - Lindblad Jeannette
2 Place — Bearded Collie Alistair's King Of The Castle, owner - Långsved Marie
3 Place — Dutch Schapendoes (Nederlandse Schapendoes) Carnac's No Mercy , owner - Skallman Gunilla

Best Progeny (Sunday, 19 July 2015)

Judge - Veiga Maria Gabriela
1 Place — Cavalier King Charles Spaniel Clentview Rude Boy , owner - Lantz Andreas & Lantz Joel
2 Place — Flat-Coated Retriever Black Mica's For Those Who Dare , owner - Hedberg Kerstin
3 Place — Pug (Mops) Puggens Wester, owner - Lundin Carmita
4 Place — Border Terrier Sub Terram Working Girl, owner - Karlsson Marie

Best Breeders' Group (Saturday, 18 July 2015)

Judge - Davern Pluis
1 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Shellrick's, breeder - Reider Anne,
2 Place — Japanese Spitz (Nihon Supittsu) Rowleys, breeder - Emery Rose-Marie, Algotsson Monika
3 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Dizzny'z, breeder - Dahlander Wallström Ingela, Wallström Per, Jonsson Lena
4 Place — Whippet Magic Colour, breeder - Lindblad Jeannette, Jensen Peter

Best Breeders' Group (Sunday, 19 July 2015)

Judge - Volarikova Linda
1 Place — American Cocker Spaniel Caci's, breeder - Östman Carina, Persson Mikael, Lundqvist Caroline
2 Place — Flat-Coated Retriever Almanza, breeder - Ulin Ragnhild
3 Place — Golden Retriever Dewmist, breeder - Fryckstrand Henric
4 Place — Bichon Havanais (Havanese) Zodiaka'La Star's, breeder - Selin Camilla

FCI group I

Judge - Mijatovic Jadranka
1 Place — Dutch Schapendoes (Nederlandse Schapendoes) Carnac's Jazzy Juliet, owner - Skallman Gunilla
2 Place — Belgian Shepherd Dog - Laekenois Roughrags Dazzling Delilah, owner - Magnerholt Carina & Magnerholt Mikael
3 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Dizzny'z Sapphire Samothrake , owner - Jonsson Lena & Dahlander Wallström Ingela
4 Place — Collie Smooth Speedycrown's Thunderbolt, owner - Lönnfors Jennie

FCI group II

Judge - Haapaniemi Elina
1 Place — Leonberger Namupalan Bling Smack Chap, owner - Junehall Lindberg Jessika
2 Place — Standard Schnauzer Velvet Dandy's Aura , owner - Lange Veronica
3 Place — Newfoundland Qliz Uma, owner - Svedén Engvall Åsa
4 Place — Shar Pei Pei Attention Bow-Tie, owner - Thorsjö Anna, Katrineholm

FCI group III

Judge - Sandahl Dodo
1 Place — Miniature Bull Terrier Bulliebompa's Gill Sans, owner - Winninge Hanne
2 Place — Bedlington Terrier Isotop's Sprite, owner - Eriksson Patricia
3 Place — Cairn Terrier Hjohoo's There's A Spirit For Hjo , owner - Knutsson Inger
4 Place — Airedale Terrier Joval Faith And Courage, owner - Gustafsson Börje & Gustafsson Monica

FCI group IV / VI

Judge - Carlström Ann
1 Place — Finnish Hound (Suomenajokoira) Solstrimmans Finn-Ossi, owner - Bäckström Leif
2 Place — Rhodesian Ridgeback Anzantras Ziggy Stardust , owner - Lundberg Helena
3 Place — Dachshund standard long-haired, Skogsletta's C C Lennox, owner - Martis Rebecca
4 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Jilloc's Expensive Taste, owner - Brunberg Johansen Florence

FCI group V

Judge - Törnlöv Nils-Arne
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Deejasome Helt Underbar, owner - Jönsson Anneli
2 Place — Japanese Spitz (Nihon Supittsu) Rowleys Magic Merlin Of Yuki , owner - Emery Rose-Marie
3 Place — Swedish Lapphund (Svensk Lapphund) Cahppes Qing, owner - Pettersson Ewy
4 Place — Pharaoh Hound Faouziah's Fellowship Of The North, owner - Larsson Anna

FCI group VII

Judge - Dunne Ralph
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Copper's Magiska Under, owner - Östman Camilla
2 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) Roughshoot Casper Of Sweden, owner - Olsson Berit
3 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Heinäaron Vento Della Lapponia , owner - Edin Madeleine
4 Place — Portuguese Pointing Dog (Perdigueiro Português) Portuguese Hunter Shakira, owner - Paananen Pirjo

FCI group VIII

Judge - Davern Pluis
1 Place — Golden Retriever Dewmist Diversity, owner - Fryckstrand Henric
2 Place — American Cocker Spaniel Caci's Count On Me, owner - Östman Carina
3 Place — Labrador Retriever Chaka-Khan, owner - Svanfeldt Lars & Grevald Anne & Razera Brulin Pia
4 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Cisco, owner - Ahlberg Annie

FCI group IX

Judge - Ostrowski Adam
1 Place — Poodle (Caniche) Da Maya Huffish Copyright Woman, owner - Sandell Charlotte & Zuleika B Torrealba
2 Place — Lhasa Apso Chic Choix Some Like It Chic, owner - Morten Sterri
3 Place — Tibetan Terrier Kybo Kickboxer, owner - Gisslén Markus & David Roberts & Fiona Whitehead & Judy Price
4 Place — Poodle (Caniche) Nutlee Mr Colion Noir, owner - Rahmberg Agneta

FCI group X

Judge - Runsten Nenne
1 Place — Whippet Courtborne Hera, owner - Kristin Hoff & Jorgen Courtborne Lien
2 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) Borscana Blue Skies , owner - Sellin Rickard
3 Place — Saluki Qirmizi Magnolia, owner - Eriksson Ingunn Solberg & Eriksson Nicklas
4 Place — Deerhound (Scottish Deerhound) Galerita's Amber, owner - Nordström Cecilia

Best in Show

Judge - Haapaniemi Elina
1 Place — Leonberger Namupalan Bling Smack Chap, owner - Junehall Lindberg Jessika
2 Place — Poodle (Caniche) Maya Huffish Copyright Woman , owner - Sandell Charlotte & Zuleika B Torrealba
3 Place — Miniature Bull Terrier Bulliebompa's Gill Sans, owner - Winninge Hanne
4 Place — Whippet Courtborne Hera, owner - Kristin Hoff & Jorgen Courtborne Lien


Source: www.skk.se

Rate:
0

Share:

Add comments: