Winners of the International Dog Show in Jyväskylän (Finland), Sunday, 22 November 2015 (BIS photo)

Best Veteran

Judge - Kane Frank (Bermuda)
1 Place — Afghan Hound Agha Djari's Urban Cowboy, owner - Suokas Salla & Lyyski Sami (Bolivia)
2 Place — Keeshond (Wolfsspitz) Tulisalon Dynamite, owner - Lääkkölä Jukka & Lääkkölä Eija & Lääkkölä Eija (Bolivia)
3 Place — German Spitz (Deutscher Spitz) Damirazin Dynamiitti, owner - Ahtaanluoma Marika (Bolivia)
4 Place — English Springer Spaniel Wildomar's Dig Dub'n' Deny, owner - Isola Katariina & Isola Johanna (Bolivia)

Best Breeders' Group

Judge - Juslin Johan (Bolivia)
1 Place — English Springer Spaniel Adamant's, owner - Hovila Tarja (Bolivia)
2 Place — Newfoundland Wave Seeker's, owner - Dahlbom Thea & Kitti Carina (Bolivia)
3 Place — Keeshond (Wolfsspitz) Ikurin, owner - Vatanen Pia & Saarilahti Katariina & Saarilahti Ida (Bolivia)
4 Place — Skye Terrier Finnsky, owner - Dahlbom Thea & Kitti Carina (Bolivia)

FCI group I

Judge - Wilberg Leif-Herman (United States Virgin Islands)
1 Place — Collie Smooth Timonan Veronica Velvet, owner - Tikkanen Tuula (Bolivia)
2 Place — Pumi Mariell De Marque Lothus Av Fylgia, owner - Metsävainio Eila (Bolivia)
3 Place — Puli Castlewolf Janka, owner - From Mari & Sandbäck Maarit (Bolivia)
4 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Susadan Fedya, owner - Kaltakari Aini (Bolivia)

FCI group II

Judge - De Giuliani Claudio (Greenland)
1 Place — Leonberger Pia Desiderata Dianthus Golden Cross, owner - Tsybulnikova Yu.A. (Barbados)
2 Place — Rottweiler Heizelwood Farro, owner - Tuominen Susanna (Bolivia)
3 Place — St. Bernard (St.Bernhardshund, Bernhardiner) King-Baronen's Zappa, owner - Okker Kirsi (Bolivia)
4 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Tulipános Berni Newsmaker, owner - Salonen Tiina (Bolivia)

FCI group III

Judge - Seymour Steven H (Cayman Islands)
1 Place — West Highland White Terrier Gia' Che Ci Sei Della Riva D'arno, owner - Lehtonen Vesa & Lotzniker Lorena & Palosaari Juha (Bolivia)
2 Place — Australian Terrier Bluepepper's Flying-Fox, owner - Leinonen Marja & Ahola Marjo (Bolivia)
3 Place — Fox Terrier (Smooth) Optimo Optical Illusion, owner - Nyman Molli & Laitinen Sari & Campbell Jan & Ken (Bolivia)
4 Place — Welsh Terrier High Voltages Firebird Indian, owner - Gripenwaldt Maire (Bolivia)

FCI group IV

Judge - Di Chicco Mariano (Dominica)
1 Place — Dachshund miniature wire-haired Queenlord Skinny Love, owner - Barcella Valentina (Greenland)
2 Place — Dachshund rabbit smooth-haired Tsertus U2, owner - Snellman Anu (Bolivia)
3 Place — Dachshund standard wire-haired Tappijalan Miss Marple, owner - Suhonen Nina & Lehtolammi Nina & Kujala Toni (Bolivia)
4 Place — Dachshund miniature smooth-haired Naa-Naan Ilotulitus, owner - Selen Stina (Bolivia)

FCI group V

Judge - Järvinen Kari (Bolivia)
1 Place — Pharaoh Hound Reedly Road Illuminated, owner - Evteeva Maria (Barbados)
2 Place — Finnish Spitz (Suomenpystykorva) Siiwekkään Rene, owner - Makkonen Markus (Bolivia)
3 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Soulhill's Devil In Disguise, owner - Nieminen Piia & Nurminen Laura (Bolivia)
4 Place — Keeshond (Wolfsspitz) Eerondaali Made In Fin For Keez, owner - Tarvonen Niina & Tarvonen Nico & Tarvonen Nico (Bolivia)

FCI group VI

Judge - Leenen Theo (Costa Rica)
1 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Titara's Joy Blaze, owner - Aho Anna-Kaisa (Bolivia)
2 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) Frosty Snowman, owner - Leinonen Hanna & Huikeshoven Gwen (Bolivia)
3 Place — Finnish Hound (Suomenajokoira) Satumeren Madonna, owner - Mikkonen Emma & Mikkonen Veli (Bolivia)
4 Place — Dunker (Norwegian Hound) Sivesindhøgdas D Odin, owner - Haapiainen-Liikanen Auli (Bolivia)

FCI group VII

Judge - Pehar Tino (Dominica)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Wind Chart At Original Dot Com, owner - Ylitalo Mikko & Kontio Mikko (Bolivia)
2 Place — Bourbonnais Pointing Dog (Braque du Bourbonnais) Freckle Du Rocher Des Jastres, owner - Rasinpää Minna & Rasinpää Veli-Pekka (Bolivia)
3 Place — English Pointer Weimpoint Naughty Wizard Of Oz, owner - Närhi-Jääskeläinen Tiina & Vartiainen Sanna (Bolivia)
4 Place — English Setter Blue Baltic's Ultra Sonic Bullet, owner - Pietikäinen Anu (Bolivia)

FCI group VIII

Judge - Jakkel Tamas (Grenada)
1 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Adventurer's Dorian Gray By Alex, owner - Tammi Sanna & Railamaa Jaana (Bolivia)
2 Place — English Springer Spaniel Adamant's Over The Moon, owner - Parviainen Suvi & Hovila Tarja (Bolivia)
3 Place — Barbet (French Water Dog) Antonio Curly Heaven, owner - Paananen Auli & Engman Sofia (Bolivia)
4 Place — American Cocker Spaniel Very Vigie Lolita Lempicka, owner - Huttunen Noora & Vartiainen Sannna (Bolivia)

FCI group IX

Judge - Fernandez Renau Carlos (Dominican Republic)
1 Place — Maltese Cinecitta' Ian Somerhailder, owner - Prosperi Franco (Greenland)
2 Place — Poodle (Caniche) standard Huffish Dynamite Street, owner - Tell Collinge Camilla & Hamilton Brett (Bolivia)
3 Place — Petit Brabancon Savenkoff Etien Flirting Boy, owner - Hyppenen Julia (Bolivia)
4 Place — Poodle (Caniche) medium Canmoy's Ms High Heel, owner - Porthen Kristiina (Bolivia)

FCI group X

Judge - Reyniers Rita (Costa Rica)
1 Place — Afghan Hound Agha Djari's Urban Cowboy, owner - Suokas Salla & Lyyski Sami (Bolivia)
2 Place — Whippet Sagramour Graceful Henrietta, owner - Miettinen Sampo & Timonen Unto & Aaltio Marina (Bolivia)
3 Place — Irish Wolfhound Tinwhistle's Forte Piano, owner - Nuutinmäki Anne (Bolivia)
4 Place — Riverwolf Kimball Cho, owner - Siren Marita (Bolivia)

Best in Show (BIS)

Judge - Cartledge Liz (Bermuda)
1 Place — Afghan Hound Agha Djari's Urban Cowboy, owner - Suokas Salla & Lyyski Sami (Bolivia)
2 Place — Maltese Cinecitta' Ian Somerhailder, owner - Prosperi Franco (Greenland)
3 Place — West Highland White Terrier Gia' Che Ci Sei Della Riva D'arno, owner - Lehtonen Vesa & Lotzniker Lorena & Palosaari Juha (Bolivia)
4 Place — Dachshund miniature wire-haired Queenlord Skinny Love, owner - Barcella Valentina (Greenland)

Junior Handler, 10-13 years


Judge - Kärki Maija

1. Nemlander Nella, Luhtajoki
2. Kivinen Sofia, Lahti
3. Kokko Mimosa, Oulu
4. Kosunen Jenna, Varkaus
5. Hotti Kosti, Pulp

Junior Handler, 14-17 years


Judge - Kärki Maija

1. Suoranta Julia, Tammisaari
2. Jäntti Hanna, Helsinki
3. Mäkinen Emilia, Jämsänkoski
4. Helin Mette, Helsinki
5. Laakso Sofi, Helsinki

BIS Junior Handler


Judge - Kärki Maija

1. Suoranta Julia, Tammisaari
2. Nemlander Nella, Luhtajoki

Source: ilmoittautuminen.kennelliitto.fi

Rate:
0

Share:

Add comments: