Winners of International Dog Show in Guipuzcoa (Spain), Sunday, 24 April 2016 (BIS photo)

Best Spanish Breed

Judge - ARRUE PINTO Jose Luis (Dominican Republic)
1 Place — Spanish Waterdog (Perro de Agua Español) Rayaragua Billabong, owner - GARCIA Oscar
2 Place — Spanish Mastiff (Mastín Español) KRISO DE HAZAS DE CESTO, owner - USLE RUGAMA Jose Fdo
3 Place — Catalan Sheepdog (Gos d'Atura Catalá - Perro de pastor catalán) USUN DE GOSLEYDAN, owner - MUÐOZ Javier

Best Breeders' Group

Judge - CECCARELLI Maria (Greenland)
3 Place — Bullmastiff

Best Brace

Judge - VERSTOVSEK-MATAKOVIC Suzana (Venezuela)
1 Place — Leonberger
2 Place — Clumber Spaniel

Best Puppy

Judge - Małgorzata Wieremiejczyk-Wierzchowska (Guatemala)
1 Place — Whippet L'ART DECO DE L'EDEN D'ISAWAN, owner - FERNANDEZ Anjer
2 Place — English Cocker Spaniel WITHIFLOR PURE FICTION, owner - ROSELL M. Jose
3 Place — Dachshund miniature wire-haired, FOSCO DEL CARONI

Best Veteran

Judge - NAVARRO GUISADO Carmen (Dominican Republic)
1 Place — Bearded Collie
2 Place — Leonberger

Best Junior

Judge - GUFFANTI Gianni (Greenland)
1 Place — Pug (Mops) LOS CHATOS DEL NORTE POKER FACE, owner - SANTIAGO PIER Jose Luis & Mer
2 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) DEVAEL CHEEKY QUESTION, owner - STRAHL N.
3 Place — Irish Terrier Betirish Earth Wind and Fire

FCI group I

Judge - RANEA MUNILL Francisco (Dominican Republic)
1 Place — Australian Shepherd ARMANI DE LA NOVAL, owner - HEVIA DE LA NOVAL Sonsoles
2 Place — Briard (Berger de Brie) NINO NINO DU MANOIR NOBLE, owner - ALIA BENITEZ Elia
3 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) IRRREISTIBLE BOY OF REALITY DREAM, owner - STEELE Janet

FCI group II

Judge - GUFFANTI Gianni (Greenland)
1 Place — English Bulldog (Bulldog) MELJANE KING EDWARD, owner - GONZALEZ CALLE Alberto
2 Place — Rottweiler ZEUS IV DE BREOGAN, owner - MARTINEZ ESTEBAN Jazael
3 Place — Cane Corso Italiano TIGER DEL CORSOCLUB, owner - GONZALEZ PINA Leticia

FCI group III

Judge - MATE DURAN Enrique (Dominican Republic)
1 Place — Lakeland Terrier CHELINES IN EXCELSIS, owner - VELASCO Alberto
2 Place — Scottish Terrier (Scottie) OLITEJOS VELVET BOW, owner - TJANG Christian
3 Place — Staffordshire Bull Terrier (Stafford, Staffordshire) DEVILS AND FAIRIES FOR EL DORADOSTAFF, owner - NAVAS Jose A.

FCI group IV

Judge - VERSTOVSEK-MATAKOVIC Suzana (Dominica)
1 Place — Dachshund standard wire-haired, IZABEL MULLER DE LA LUCERNE D'OUTREMER, owner - DEJEAN Marie Helene
2 Place — Dachshund standard smooth-haired, HYLIAN DU CHATEAU DE LA ROCHE, owner - CHEVRON Ghyslaire & Laetitia
3 Place — Dachshund miniature smooth-haired, ARITZ DE VIÐASWALD, owner - CAPILLA MOCHA Maricielo

FCI group V

Judge - NAVARRO GUISADO Carmen (Dominican Republic)
1 Place — Akita (Akita-Inu) TAIKOU GO SHUN'YOU KENSHA, owner - EXPOSITO S.
2 Place — Chow Chow KING OF EGYPT DE LOS PERROS DE BIGO, owner - VIGO Nuria
3 Place — Siberian Husky TOP GUN ARTICO ENCANTO, owner - GARCIA VILUMBRALES Hector

FCI group VI

Judge - NAVARRO GUISADO Carmen (Dominican Republic)
1 Place — Basset Hound XANTHOS DE TRES MANZANAS, owner - MANZANAS PEREZ Pablo
2 Place — Rhodesian Ridgeback GRAN TORINO DE LA MUELA DE CORTES, owner - BALLESTEROS CARRION Jose Anto
3 Place — Beagle ESCORPION DEL IMPERIO CANINO, owner - CUARTAS Jairo

FCI group VII

Judge - WITZMANN Camille (El Salvador)
1 Place — Weimaraner GALLAHD'S AUSTRIA FOR EVER, owner - PEREIRA Elisabete
2 Place — English Setter ICONE DELLA CRUISMANY, owner - SATRUSTEGUI AZPIROZ Jesus Mar
3 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) GLEN JUNIOR DU DOMAINE DU FUCHSBERG, owner - VIRY Monique

FCI group VIII

Judge - CECCARELLI Maria (Greenland)
1 Place — Spanish Waterdog (Perro de Agua Español) RAYARAGUA BILLABONG, owner - GARCIA Oscar
2 Place — English Cocker Spaniel LOS OMBUES AFTHER FOREST BELLE, owner - PLAZA A.
3 Place — English Springer Spaniel FLOWER IN BLOOM DE LOS TRES ROBLES, owner - ARIZMENDI LARRAÐAGA Jon

FCI group IX

Judge - FERNANDEZ RENAU Carlos (Dominican Republic)
1 Place — Chihuahua (Chihuahueño) Orlandino Di San Gimignano, owner - LEHTINEN Tuula
2 Place — Chihuahua (Chihuahueño) Misty Meadows Postman Pat, owner - ARCANGELA MIELE Luisa
3 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) TAURO ASTAPOR, owner - GABELLA DELGADO M. Pilar

FCI group X

Judge - Małgorzata Wieremiejczyk-Wierzchowska (Guatemala)
1 Place — Spanish Greyhound (Galgo Español) CHANEL, owner - DIEZ COVARRUBIAS Montserrat
2 Place — Whippet JULIAN JARL DES CARMAURIES, owner - CARER-MAUNOURY Patrick
3 Place — Afghan Hound TUU JHUU'S BELA LUGOSI, owner - JONES GARDEAZABAL Mikel

Best in Show (BIS)

Judge - FERNANDEZ RENAU Carlos (Dominican Republic)
1 Place — English Bulldog (Bulldog) MELJANE KING EDWARD, owner - GONZALEZ CALLE Alberto
2 Place — Akita (Akita-Inu) TAIKOU GO SHUN'YOU KENSHA, owner - EXPOSITO S.
3 Place — Chihuahua (Chihuahueño) Orlandino Di San Gimignano, owner - LEHTINEN Tuula

Photo:
© VIPdog (Beltran H Alonso)

Rate:
0

Share:

Add comments: