Winners of the International Dog Show Granada (Spain), Sunday, 21 February 2016 (BIS photo)

Best Brace

Judge - JUAN CARLOS PINEDA
1 Place — Bearded Collie

Best Breeders' Group

Judge - JUAN CARLOS PINEDA
1 Place — Bullmastiff

Best Junior

Judge - MICHAEL LEONARD
1 Place — American Akita RUTHDALES BORN TO BE WILD
2 Place — Jack Russell Terrier ESTOICO MARISMILLA
3 Place — Chihuahua (Chihuahueño) The Best Friendship de Chihuahua del Valle

Best Veteran

Judge - JUAN CARLOS PINEDA
1 Place — Rottweiler
2 Place — Bearded Collie
3 Place — Afghan Hound

Best Minor Puppy

Judge - MICHAEL PAPADATOS
1 Place — American Akita

Best Puppy

Judge - ZEFERINO SILVA

Best Spanish Breed

Judge - JOAQUIN BERNAL

FCI group I

Judge - MICHAEL LEONARD
2 Place — Bearded Collie ÁFRICA DE IRBOAS
3 Place — Australian Shepherd CANDELA DE LA NOVAL

FCI group II

Judge - ANTONIO ROJO
1 Place — Newfoundland FLAMENCO DEL TORRESTINO TERRANOVAS
2 Place — Doberman Pinscher (Dobermann) Eros Nasi Da Casa Runelli
3 Place — Bullmastiff AXARKAN-BULL'S IBERICO

FCI group III

Judge - MICHAEL LEONARD
1 Place — American Staffordshire Terrier SRCKY'S LAST MAN STANDING, owner - Manuel Martin Blanco
2 Place — Jack Russell Terrier ESTOICO MARISMILLA
3 Place — Airedale Terrier TATINEJOS LORETA

FCI group IV

Judge - ANTONIO ROJO
1 Place — Dachshund miniature wire-haired, ALPHERATZ JUST DO IT, owner - Enrique Boza
2 Place — Dachshund standard smooth-haired, Me cuesta tanto olvidarte de Quinta Tamanaco
3 Place — Dachshund rabbit smooth-haired, Tatiana de Campos del Sur

FCI group V

Judge - MICHAEL PAPADATOS
1 Place — Shiba Inu De Canquercus Ankoku
2 Place — American Akita RUTHDALES BORN TO BE WILD
3 Place — Podenco Andaluz (Andalusian Podenco, Andalusian Hound) KILLA DE LA DEHESA EXTREMEÑA

FCI group VI

Judge - ZEFERINO SILVA
1 Place — Beagle ALOTORIUS OLD GLORY DINAMIC SKY
2 Place — Rhodesian Ridgeback Aresvuma Ha Shah
3 Place — Basset Hound XANTHOS DE TRES MANZANAS

FCI group VII

Judge - ZEFERINO SILVA
1 Place — German Wirehaired Pointer (Deutsch Drahthaar) JANDALO DE CAMPOSDELANTE
2 Place — Weimaraner Hurricane Fala Love'a
3 Place — Gordon Setter FAIRRAY CHIEF CHEROKEE

FCI group VIII

Judge - ZEFERINO SILVA
1 Place — Golden Retriever ANDALUZ DEL CORAZON WITH RIA VELA, owner - Antonio López Noguera
2 Place — Flat-Coated Retriever CASTLEROCK GOOD LUCK CHARM FOR FENWOOD
3 Place — American Cocker Spaniel CARFI CARPONE

FCI group IX

Judge - MICHAEL PAPADATOS
1 Place — Boston Terrier BOSTON STYLE CHOICE THE BEST
2 Place — Pug (Mops) DEL SUR ANDALUSI RUN N GUN
3 Place — Chihuahua (Chihuahueño) Alive de Chihuahua del Valle

FCI group X

Judge - ADRIAN ARGENTE
1 Place — Whippet Rayban de Mainake
2 Place — Afghan Hound GOLDDRAGON KISS OF THE TIGER
3 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) EMPERATRIZ DE ESCRIBA DIVINO

Best in Show (BIS)

Judge - ANTONIO ROJO
1 Place — Dachshund miniature wire-haired, ALPHERATZ JUST DO IT, owner - Enrique Boza
2 Place — American Staffordshire Terrier SRCKY'S LAST MAN STANDING, owner - Manuel Martin Blanco
3 Place — Golden Retriever ANDALUZ DEL CORAZON WITH RIA VELA, owner - Antonio López Noguera


Source: www.scaor.es

Rate:
0

Share:

Add comments: