Winners of the International Dog Show in Geneva (Switzerland), Saturday, 21 November 2015 (BIS photo)

Best Baby

Judge - Lisbeth Mach
1 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) QUIZ V. RÜSCHBODE, owner - Lukas Buri
2 Place — Australian Shepherd LE SALTIMBANQUE DES HAUTS DE MASSANNE, owner - Ludovic Gerona
3 Place — Pug (Mops) LOCA LOCA DES GARDIENS DE L'INDALO, owner - Tania Spetz

Best Puppy

Judge - Cathy Delmar
1 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) PENNYLANE ASTON MARTIN, owner - Elisabeth Antl
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) ARCTIC AIVIK IDOL RIINA, owner - Sandra Muoth
3 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) EDISON BLACK JACK IZ MIRA GREZ, owner - Simon & Magdalena Boss-Hiltbrunner

Best Junior

Judge - Boris Chapiro
1 Place — Lhasa Apso
2 Place — Australian Shepherd JOX BLACK CHAMAN DE LA FERME DE BIESSE, owner - Joseph & Liliane Ortega
3 Place — American Cocker Spaniel VERY VIGIE LA VIE EN ROSE, owner - Florence Et Michel Guerin

Best Veteran

Judge - Sean Delmar
1 Place — Flat-Coated Retriever CAMWOOD COPPER MAGIC IN MOTION, owner - Andrea Gmur- Mautz
2 Place — Pomeranian (Zwergspitz) BEACH BOY VON CAMEN IRIS, owner - Iris Müller
3 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) black INVICTA HARD TO BELIVE-N, owner - Jasmin Isler

Best Brace

Judge - Hans Ueli Häberli
1 Place — Shiba Inu CHARMING SOUL INCIPITA VITA & HANDZIMEMESITE ERAY INU, owner - Nadine Penel
2 Place — Leonberger VIVA LA VITA VIOLETA VON DER BACHTALEN & HARUMI VOM ROTEN SCHOPF, owner - Susanna Zimmerli (Swiss) & Nathalie Ihle (Germany)
3 Place — Cavalier King Charles Spaniel STONEHILL'S NUGGET & STONEHILL'S CHARLOTTE-AUX-POMMES, owner - Gunilla Kühni-Stenberg

Best Breeders' Group

Judge - Günther Ehrenreich
1 Place — Maltese JACQUES MALTEZZI & MACH MAN MALTEZZI & OLIMPJA MALTEZZI, owner - Bozena Antonow (Germany) & Remy Raboin (France)
2 Place — Pug (Mops) BALLETT BEJART & BALLETT DANCE & BALLETT DANZA, owner - Sabina Chiesa-Folbrecht
3 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) OWEN VOM RICKENWIND & PICASSO VOM RICKENWIND & SAMIRA VOM RICKENWIND & KIMBA VOM RICKENWIND, owner - Elvira & Roland Jaeggi

FCI group I

Judge - Jasna Matejcic
1 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) MCH ECHO DU BOIS DES TERNES, owner - Nathalie Touretta
2 Place — Bouvier des Flanders (Vlaamse Koehond) QUINN-ZENNAH V.D. VANENBLIKHOEVE, owner - Clemente Bottani
3 Place — Australian Shepherd RISINGSTAR ROYAL FLASH ENERGIES, owner - Ludovic Gerona

FCI group II

Judge - Lisbeth Mach
1 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) FREE PHOENIX HAELLEAS BOHEMICA DE KOSLOVA, owner - Jennifer Bém & Piotr Grzybek
2 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) AIRA DAR BASTIONAS, owner - Ursula Minder
3 Place — Standard Schnauzer pepper & salt CHJ. TAMERLANO DI CASA GIUFFRIDA, owner - Giuffrida Giuseppe

FCI group III

Judge - Cornelia Bergundthal
1 Place — Fox Terrier (Wire) JOKER DES ASTUCIEUX DE KERLABOUR, owner - Anne-Christine Christ
2 Place — Staffordshire Bull Terrier (Stafford, Staffordshire) GARPENBORG ́S KUNGASON, owner - Matthias Hessel
3 Place — Yorkshire Terrier MINI SHOP WOW, owner - A.E. Babaeva

FCI group IV

Judge - Franco Rubinato
1 Place — Dachshund standard wire-haired DOLCE FONTANA DI TREVI, owner - Annaluce Saletti
2 Place — Dachshund rabbit wire-haired JUNGLE DEL PARCO DEGLI GNOMI, owner - Cristina Frigoli
3 Place — Dachshund miniature smooth-haired GEDICHT DI SILVALLEGRA, owner - Cristina Frigoli

FCI group V

Judge - Cathy Delmar
1 Place — American Akita REDWITCH BORN THIS WAY, owner - Nikita Ivin
2 Place — Siberian Husky POLAR WILDERNESS HEAVEN CAN WAIT, owner - Brigitte & Anja Oberholzer
3 Place — Basenji ENIGMA WALKING THE RED CARPET, owner - Maurizio Ferrini

FCI group VI

Judge - Saija Juutilainen
1 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) MINSKUHOFF'S GRAND SANS-SOUCI, owner - Linda Holopainen
2 Place — Rhodesian Ridgeback NDOKI GENTLE GEORGE, owner - Michael & Petra Bossard
3 Place — Basset Hound VALERY VAN GRUNSVEN, owner - Umberto De Santis

FCI group VII

Judge - Sean Delmar
1 Place — Gordon Setter GORDON HALL ZAVIER, owner - Anastasia Sevruk
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) RIVERWOOD KAAMELOTT, owner - Isabelle Nasica
3 Place — English Pointer SOLIVIA'S MISSION IMPOSSIBLE, owner - J.Bem & P. Grzybek & S. Thompson

FCI group VIII

Judge - Ramón Podesta (Republica de Chile)
1 Place — Labrador Retriever ESCUDO ONLY BEST JOKER, owner - Cathy Lamourrette
2 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) JOYCE, owner - Yves Baugiraud
3 Place — English Cocker Spaniel JARED LETO DU DOMAINE DE KERARZIC VILIN, owner - Malin Andersson

FCI group IX

Judge - Arne Foss
1 Place — Lhasa Apso SHUTTLE DELL' ALBERICO, owner - Stefano Paolantoni
2 Place — Poodle (Caniche) toy OSMANTHUS OMNIA NOIR, owner - Nodalli Bruno
3 Place — French Bulldog (Bouledogue français) IRON COUNTY I GINA, owner - Maria Del Pilar O'Ryan Rivas

FCI group X

Judge - Ramón Podesta (Republica de Chile)
1 Place — Greyhound KARKATI'S CESARE, owner - Peter Flösser & Roberto Posa
2 Place — Whippet AVSOLUTE MANN BETTY BOOP, owner - Fabrizio Manni
3 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) CLOUD DANCER MATRIOSHKA, owner - Regina Erhart-Thurnheer

Best in Show (BIS)

Judge - Javinder Singh
1 Place — Dachshund standard wire-haired DOLCE FONTANA DI TREVI, owner - Annaluce Saletti
2 Place — Lhasa Apso SHUTTLE DELL' ALBERICO, owner - Stefano Paolantoni
3 Place — American Akita REDWITCH BORN THIS WAY, owner - Nikita Ivin

Junior Handler, 9-13 years

Judge - Yvonne Jaussi

Junior Handler, 14-17 years

Judge - Yvonne Jaussi

Best in Show (BIS)

Judge - Yvonne Jaussi

Photo: © photoroberto.de


Source: chiens-expo.ch

Rate:
0

Share:

Add comments: