Winners of the International Dog Show in Gällivare (Sweden), 27-28 June 2015

Best Breeders' Group (Saturday, 27 June 2015)

Judge - Mähönen Markku (Finland)
1 Place — Flat-Coated Retriever Flatham's, breeder - Berglund Gunilla, Berglund Bernt (Sweden)
2 Place — Lhasa Apso Chic Choix, breeder - Kares Juha (Finland)
3 Place — Bichon Havanais (Havanese) Trollhedens, breeder - Öhman Vestling Mari, Öhman Åke (Sweden)
4 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) Freetain's, breeder - Lyngstad Anne G & Åsmund (Norway)

Best Breeders' Group (Sunday, 28 June 2015)

Judge - Almgren Hans (Sweden)
1 Place — English Toy Terrier (Toy Manchester Terrier, Black and Tan) Great Bernina's, breeder - Suoniemi Anne-Mari (Finland)
2 Place — Saluki Khalils, breeder - Kallin Forssberg Elisabeth, Forssberg Bo (Sweden)
3 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Applegrove, breeder - Årgard Lena, Nergård Olof (Sweden)
4 Place — Bedlington Terrier Galactic Defender, breeder - Naarttijärvi Eva, Naarttijärvi Mimmi (Sweden)

Best Progeny (Saturday, 27 June 2015)

Judge - Juutilainen Saija (Finland)
1 Place — Flat-Coated Retriever Flatham's Änni Hämt Jeväre Dett, owner - Berglund Gunilla (Sweden)
2 Place — Shih Tzu Bellings Karl-Oskar-Krupp, owner - Nilsson Ingrid (Sweden)
3 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Botnicus Attraction, owner - Nordmark Lina (Sweden)

Best Progeny (Sunday, 28 June 2015)

Judge - Rosenberg Hans (Sweden)
1 Place — Saluki Qudiya L-Amru Scheherazade, owner - Kallin-Forssberg Elizabette, Forssberg Bo (Sweden)
2 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) Nenni, owner - Olsson Monika (Sweden)
3 Place — Jack Russell Terrier Saltisgårdens Lionheart, owner - Sundström Anna (Sweden)
4 Place — Staffordshire Bull Terrier (Stafford, Staffordshire) Matheriz Quick Quiz, owner - Törnlund Maria (Sweden)

Best Veteran (Saturday, 27 June 2015)

Judge - Pehar Tino (Croatia)
1 Place — Chihuahua (Chihuahueño) Sawyer, owner - Marika Friberg (Finland)
2 Place — Bichon Havanais (Havanese) Trollhedens Gubben Gino, owner - Öhman Vestling Mari & Öhman Åke (Sweden)
3 Place — Petit Brabancon Blue Bay's de Mon Chagrin, owner - Jarmo Hilpinen, Marko Salmela, Anne Lahti (Finland)
4 Place — Uruguayan Cimarron (Cimarrón Uruguayo) Pancho de La Fogueira, owner - Snäcka Jessica (Sweden)

Best Veteran (Sunday, 28 June 2015)

Judge - Pehar Tino (Croatia)
1 Place — Dutch Schapendoes (Nederlandse Schapendoes) Excerno Sakima Does , owner - Nilsson Helomaa Ulla (Sweden)
2 Place — Afghan Hound Xenos Carrodano, owner - Ljungberg Ulrika (Sweden)
3 Place — Keeshond (Wolfsspitz) Tulisalon Dynamite, owner - Jukka Lääkkölä (Finland)
4 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Vinca Thore Galadriel, owner - Holmström Gabriella (Sweden)

Best Puppy (Saturday, 27 June 2015)

Judge - Almgren Hans (Sweden)
1 Place — Bichon Havanais (Havanese) Divanera Elegante Amor Divine, owner - Heidi Kuoppala (Finland)
2 Place — Golden Retriever Kapplandet's Shier Nu Selina, owner - Birgitta Immonen (Finland)
3 Place — Pug (Mops) Lowrider's Make Love Not War, owner - Mattsson Hanna (Sweden)
4 Place — Coton De Tulear Bahira de Bergidum Coton, owner - Isaksson Eva (Sweden)

Best Puppy (Sunday, 28 June 2015)

Judge - Vikner Stafberg Monica (Sweden)
1 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Sagogläntans Zlatan, owner - Andorsen Linda (Sweden)
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Snowmist Mysterious Ways, owner - Riitta Tuomaala & Tanja Pehkonen (Finland)
3 Place — Cairn Terrier Bewille's Gipsy Queen, owner - Mirva Viinamäki & Aija Rissanen (Finland)
4 Place — Whippet Play A While Roseland, owner - Andersson Inger (Sweden)

FCI group I

Judge - Lochs-Romans Frederica (Netherlands)
1 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Lundecock's Tsarevitj, owner - Almquist Emma (Sweden)
2 Place — Australian Shepherd U Drive Me Crazy Del Whymper Delle, owner - Sari Kankaanperä (Finland)
3 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) Parfait Fleur Roide La Nuit, owner - Tarja Kojola (Finland)
4 Place — Welsh Corgi Cardigan Newcard's Make Me Smile, owner - Antti Kovanen & Inka Kolhinoja (Finland)

FCI group II

Judge - Pedro Sanches Delerue (Portugal)
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black Victorious Star Personality Eximius, owner - Anna Kiryanova (Russia)
2 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Bernerdalens Katinka, owner - Johansson Solvig (Sweden)
3 Place — Standard Schnauzer pepper & salt Ljubimyi Borodach Zarina, owner - Irina Statnova (Russia)
4 Place — Newfoundland Goldbear's Ivar, owner - Erja Alamäki (Finland)

FCI group III

Judge - Stafberg Carl Gunnar (Sweden)
1 Place — Scottish Terrier (Scottie) Filisite Brash Tattoo By Spirit, owner - Anna Kiryanova (Russia)
2 Place — Skye Terrier Finnsky Starlet, owner - Tiina Heino (Finland)
3 Place — Australian Terrier Melukylän Älyn Häly, owner - Mari Bomström & Leena Lötjönen (Finland)
4 Place — Manchester Terrier Ruska-Ahon Lukea Lakia, owner - Tiainen Kristiina (Finland)

FCI group IV and VI

Judge - Stafberg Carl Gunnar (Sweden)
1 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Botnicus Drive Me Crazy, owner - Nordmark Lina (Sweden)
2 Place — Dachshund miniature long-haired Bevorax B-Magnificent, owner - Svanberg Ulla (Sweden)
3 Place — Basset Hound Magdaforssens Diesel, owner - Fallström Peter (Sweden)
4 Place — Dachshund standard wire-haired Tappijalan Miss Maaninka, owner - Janne Valta & Riikka Leskinen (Finland)

FCI group V

Judge - Mähönen Markku (Finland)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Cassias Guapass, owner - Riitta Tuomaala (Finland)
2 Place — Siberian Husky Wolfmark Celebrity Of The Year, owner - Lyngmark Mats (Sweden)
3 Place — Norwegian Elkhound Grey (Norsk Elghund Grå) Jokioksan King Jaeger, owner - Lyngmark Henrik (Sweden)
4 Place — Alaskan Malamute Noatak's Icewind Kodiak Du Breeze, owner - Anne Arvola & Marjut Johansson (Finland)

FCI group VII

Judge - Pedro Sanches Delerue (Portugal)
1 Place — Spinone Italiano (Spinone) Fragola Tempesta Dineve, owner - Pia Haarala (Finland)
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Starmix Exotic After Ski, owner - Weckenberg Therése (Sweden)
3 Place — English Setter Cisosan Morning Star, owner - Virtanen Tarja & Leinonen Helvi (Finland)
4 Place — Portuguese Pointing Dog (Perdigueiro Português) Portuguese Hunter Salomea, owner - Jonsson Julia (Sweden)

FCI group VIII

Judge - Rosenberg Hans (Sweden)
1 Place — Field Spaniel Periwinkle's Galaxy, owner - De Wall Lina (Sweden)
2 Place — American Cocker Spaniel Very Vigie Independance Day, owner - Heidi Kangas, Sanna Vartiainen & Terhi Korhonen (Finland)
3 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Tajmadoran Palmeiro, owner - Railamaa Jaana (Finland)
4 Place — Flat-Coated Retriever Flatham's Nöges Staan Jena, owner - Berglund Gunilla (Sweden)

FCI group IX

Judge - Taulos Tiina (Finland)
1 Place — Poodle (Caniche) middle Cupcakes Amazing Fortunecookie, owner - Iseby Erica (Sweden)
2 Place — Bichon Havanais (Havanese) Trollhedens Gubben Gino, owner - Öhman Vestling Mari & Öhman Åke (Sweden)
3 Place — Lhasa Apso Chic Choix Sun Moon And Stars, owner - Katja Nurkkala (Finland)
4 Place — Petit Brabancon Blue Bay's Quand Vient Le Matin, owner - Jarmo Hilpinen, Marko Salmela, Anne Lahti (Finland)

FCI group X

Judge - Leenen Theo (Belgium)
1 Place — Whippet Air-Exhibit Magnificent Maxmillion, owner - Holmström Elin (Sweden)
2 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) Taigatassun Amore Madonna, owner - Kirsi Pappinen (Finland)
3 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) Dervisch Sixteen Shades Of Blue, owner - Pia Haarala (Finland)
4 Place — Saluki Mu'Azzaz Barande, owner - Heli Kuusikko (Finland)

Best in Show (BIS)

Judge - Pehar Tino (Croatia)
1 Place — Scottish Terrier (Scottie) Filisite Brash Tattoo By Spirit, owner - Anna Kiryanova (Russia)
2 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black Victorious Star Personality Eximius, owner - Anna Kiryanova (Russia)
3 Place — Spinone Italiano (Spinone) Fragola Tempesta Dineve, owner - Pia Haarala (Finland)
4 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Botnicus Drive Me Crazy, owner - Nordmark Lina (Sweden)


Source: www.skk.se

Rate:
0

Share:

Add comments: