Winners of the International Dog Show Dubrovnik (Croatia), 27 April 2015

Best Baby

Judge - Frank Kane (Great Britain)
1 Place — Alaskan Malamute MOONFROST REMEMBER ME AT SNOWSTRUCK, owner - YORK JANE (UK)
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired TERRA MISTERIYA AKKRA, owner - BACHURINA T. (RUS)
3 Place — English Springer Spaniel BEKA VENEZIA GABRETTINA, owner - SIMONIN LAURENT (F)

Best Puppy

Judge - Rafael De Santiago (Puerto Rico)
1 Place — English Springer Spaniel ADAMANT'S LOVE IS IN THE AIR, owner - SIMONIN LAURENT&ME HOVILA T. (F)
2 Place — Pekingese SUNRISE DRAGON GOLDEN LEDY, owner - BACHURINA T. (RUS)
3 Place — Akita (Akita-Inu) AZARASHI DE LA SENDA DE T'SUNAYOSHI, owner - SMOLIKOVA VERA (CZ)

Best Brace

Judge - Frank Kane (Great Britain)
1 Place — Basenji ITURY PUZZLE BUSY BEE & BUPE ITAPUCA
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) LITTLE VIENNA’s BLACK DIAMOND & LITTLE VIENNA’S CLEO
3 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) IRON DE’L ESPRIT DU SUD & MASSEY STAR AKBO - PARCHOVANY

Best Breeders' Group

Judge - Ramune Kazlauskaite (Lithuania)
1 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) LITTLE VIENNA’S
2 Place — Newfoundland NERETUM TRIBE
3 Place — English Springer Spaniel ADAMANT’S

Best Veteran

Judge - Rafael De Santiago (Puerto Rico)
1 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) SOUTH'N WHITES GRUMPY GANOUSHKA, owner - VAN ECK M.Y. (NL)
2 Place — Basenji TIM SPIRIT DZHIBILI, owner - ROSCHINA E. (RUS)

Best Hunting Dog

Judge - Frank Kane (Great Britain)
1 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) WANA, owner - ŠAČIĆ LUKA (HR)
2 Place — Golden Retriever I WILL ALWAYS LOVE YOU DES JARDINS D'EPO, owner - DESLOOVER CLARISSE (F)
3 Place — Beagle LOVE ME THE DREAM OF GAJA, owner - WABNIC (D)

Best Junior

Judge - Roberto Velez-Pico (Puerto Rico)
1 Place — Rhodesian Ridgeback NDOKI GENTLE GEORGE, owner - BOSSARD PETRA & MICHAEL (CH)
2 Place — Polish Hound (Ogar Polski) IMPULS KLUSUJACA SFORA FCI, owner - RADUCHOWSKI ZDZISLAW (D)
3 Place — Yorkshire Terrier NEED FOR SPEED BLUE DELIGHT, owner - HORVATH DIANA (H)

FCI group I

Judge - Eugeny Kupliauskas (Russia)
1 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) ROKKITASSUN DOUBLE CREAM, owner - HALLIKAINEN MINNA (I)
2 Place — Australian Shepherd FAIRY OF SNOW DU GLACIER DES PANDAS, owner - DELANGLE SANDRINE (F)
3 Place — Schipperke BEACHVIEWS DARK NIGHT, owner - ZWOFERINK & MCLACHLAN (NL)

FCI group II

Judge - Frank Kane (Great Britain)
1 Place — Doberman Pinscher (Dobermann) LEGRANT LAND FARRA FARAH, owner - ŠAVALGINI INNA & JURIJ (LAT)
2 Place — Affenpinscher ZIP-A-DIDODA V. TANI KAZARI, owner - JONGKIE BUDIMAN (IN)
3 Place — Shar Pei PEIDAY ROBINSON STEEL MAGNOLIA, owner - LLOBET BLAI (ESP)

FCI group III

Judge - Leif Herman Wilberg (Norway)
1 Place — Miniature Bull Terrier HARRY GOLDEN BOY DU DOMAINE D YSPAHAN, owner - REZNIK IRINA (UKR)
2 Place — Lakeland Terrier AIOLA VD SCHONEN BERGEN, owner - SCHONEBERG FRIEDRICH WILHELM (D)
3 Place — Jack Russell Terrier MONAMOUR JP WALK OF FAME, owner - DANILOVIĆ JOVANA (BIH)

FCI group IV

Judge - Eugeny Kupliauskas (Russia)
1 Place — Dachshund standard wire-haired DUBLET ZLAMANY SZELAG, owner - WAWRZYNIAK M.&Z. (PL)
2 Place — Dachshund standard smooth-haired AIDANTE ANOTHER ROUND OF APPLAUSE, owner - LUČIN ANTE (HR)

FCI group V

Judge - Rafael De Santiago (Puerto Rico)
1 Place — American Akita REDWITCH BORN THIS WAY, owner - NIKITINA IVIN (RUS)
2 Place — Siberian Husky HALZEN'S BLLIZZAR BUSTER, owner - ROSIN CLAUDIA (I)
3 Place — Alaskan Malamute KOOLRUNNINGS PLYMOUTH GIN, owner - MOLLOY SIMON (UK)

FCI group VI

Judge - Roberto Velez-Pico (Puerto Rico)
1 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) BLACK MAJESTY MINSKUHOFF'S, owner - RAIČ IVA (HR)
2 Place — Rhodesian Ridgeback JELANY RED DJIMBO FAREY, owner - VERENKOVA ALLA &KAMLE ELENA (RUS)
3 Place — Polish Hound (Ogar Polski) VERITAS PETRUS ET LUPUS, owner - RADUCHOWSKI ZDZISLAW (D)

FCI group VII

Judge - Leif Herman Wilberg (Norway)
1 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) WANA, owner - ŠAČIĆ LUKA (HR)
2 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) IMOLA COMPATRIOTA DI BONFINI, owner - DUNAEVA NATALIYA (RUS)
3 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) REDGRACE FOREST KNIGHT, owner - RYABYKH ANTONINA (RUS)

FCI group VIII

Judge - Roberto Velez-Pico (Puerto Rico)
1 Place — Labrador Retriever BLACKSUGAR LUIS, owner - PRAETZAS STEFAN (D)
2 Place — English Cocker Spaniel WEEPING WILLOW'S HARLEY DAVIDSON, owner - MAURICE CHARLENE (F)
3 Place — Flat-Coated Retriever ALMANZA SMOKE GETS IN YOUR ICE, owner - BRAHMIA FABIENNE (F)

FCI group IX

Judge - Ramune Kazlauskaite (Lithuania)
1 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) LILLY'S BEHIND THE CLOUDS, owner - MINGELEVICA DANUTA (LAT)
2 Place — Chinese Crested Dog SHINY STARSHOWER OF BLUE CHAMPAGNE, owner - RIESTERER VIVIANE (NL)
3 Place — Pekingese GENESHA GUD LAK DEVIN, owner - MISHIN G. (RUS)

FCI group X

Judge - Eugeny Kupliauskas (Russia)
1 Place — Afghan Hound SHAIRA BINT BENASID VON HAUSSMAN, owner - HEILMANN ERIKA (D)
2 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) FONEZEL DIAMOND GOLD AND WHITE, owner - BLEZE E.A. (RUS)
3 Place — Irish Wolfhound FYAWINTXU EYWA CAEN MOHEN, owner - VRANYCH ROMANA & JAROMIR (CZ)

Best Croatian Breed

Judge - Ramune Kazlauskaite (Lithuania)
1 Place — Scent Hound from the Save Valley (Posavatz Hound, Posavski Gonič) ZAR, owner - POTREBICA NIKOLA (HR)
2 Place — Istrian Wire-Haired Scent Hound (Istarski Ostrodlaki Gonič) AGA, owner - POTREBICA NIKOLA (HR)

Best in Show (BIS)

Judge - Leif Herman Wilberg (Norway)
1 Place — Doberman Pinscher (Dobermann) LEGRANT LAND FARRA FARAH, owner - ŠAVALGINI INNA & JURIJ (LAT)
2 Place — Miniature Bull Terrier HARRY GOLDEN BOY DU DOMAINE D YSPAHAN, owner - REZNIK IRINA (UKR)
3 Place — American Akita REDWITCH BORN THIS WAY, owner - NIKITINA IVIN (RUS)


Source: www.hks.hr

Rate:
0

Share:

Add comments: