Winners of the International Dog Show «Interdog Bohemia 2015» (Mlada Boleslav, Czech Republic), 29-30 August 2015

Junior Handler, 9-13 years (Saturday, 29 August 2015)

1 Place — Scottish Terrier (Scottie) Aneta Nedavašková
3 Place — West Highland White Terrier Anna Nováková

Junior Handler, 14-17 years (Saturday, 29 August 2015)

1 Place — Weimaraner Kateřina Navrátilíková
2 Place — Australian Shepherd Lucie Běhalová
3 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Eva Tichá

Junior Handler, 9-13 years (Sunday, 30 August 2015)

1 Place — Poodle (Caniche) Anna Nováková, 11 years
2 Place — Chinese Crested Dog Petra Horká, 11 years
3 Place — Whippet Tadeáš Kučera

Junior Handler, 14-17 years (Sunday, 30 August 2015)

1 Place — Greyhound Alex Matelova, 14 years
2 Place — Poodle (Caniche) Kateřina Navrátilíková
3 Place — Chinese Crested Dog Eliska Kubinova, 15 years

Best National Breed

1 Place — Bohemian Shepherd (Chodsky Pes) Eden Bryvilsar
2 Place — Cesky Terrier (Czech Terrier) Gijs Garex
3 Place — Pražský Krysařík (Prague Ratter) Barbucha Bohemia original

Best Brace (Saturday, 29 August 2015)

1 Place — German Shepherd Dog (Deutscher Schäferhund) Enco Framato Rolau & Edith Framaco Rolau
2 Place — Fox Terrier (Smooth) Gamin od Rytíře Malovce & Indiana od Rytíře Malovce
3 Place — Bohemian Shepherd (Chodsky Pes) Goldenius Regenia Bohemia & Arri Anne Regenia Bohemia

Best Brace (Sunday, 30 August 2015)

1 Place — Entlebuch Cattle Dog (Entlebucher Sennenhund) Chuck z Tichého údolí & Eufrosina z Tichého údolí
2 Place — Pharaoh Hound Bolt from the Blue El Negma & Caramel Cookie El Negma
3 Place — Maltese Maybe Mystery Mondak Monwhite Star & My Dream of Beauty Monwhite Star

Best Breeders' Group (Saturday, 29 August 2015)

1 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) Danitty, breeder - Lucie Svobodová
2 Place — Chesapeake Bay Retriever Kelečský poklad, breeder - Sona Sehnalíková
3 Place — Welsh Springer Spaniel Jankina záhrada, breeder - Jana Janek

Best Breeders' Group (Sunday, 30 August 2015)

1 Place — Tibetan Mastiff (Do-Khyi) Altan-Corgo, breeder - Tomáš Schneider
2 Place — Greater Swiss Mountain Dog (Grosser Schweizer Sennenhund) Queen Elsa, breeder - Markéta Sojková
3 Place — Cane Corso Italiano Atison, breeder - Josef Koubíček

Best Veteran (Saturday, 29 August 2015)

1 Place — Bloodhound (Chien de Saint-Hubert) Adonis Black Justirag
2 Place — English Setter Danger Shahrastani
3 Place — Australian Shepherd Koral Fallcat Prosto Chudo

Best Veteran (Sunday, 30 August 2015)

1 Place — Afghan Hound MARCUS AURELIUS Gandamak Slovakia
2 Place — Cane Corso Italiano BERTA Atison
3 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) Lainia Zlatý krystal

Best Puppy of the Day (Saturday, 29 August 2015)

1 Place — Rhodesian Ridgeback George Clooney Slunce Zambezi
2 Place — Australian Shepherd Faatin Xmas Miracle Fallcat
3 Place — Weimaraner A Wild Card Barney Greynie

Best Puppy of the Day (Sunday, 30 August 2015)

1 Place — Poodle (Caniche) middle black Noblesse Black Neraka
2 Place — Poodle (Caniche) toy black QUE SERA SERA SOTTO VOCE
3 Place — Shiba Inu AISHA KURO Okumawa

Best Junior of the Day (Saturday, 29 August 2015)

1 Place — Dachshund rabbit wire-haired Dear Naomi Kalokagathia

Best Junior of the Day (Sunday, 30 August 2015)

1 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) Xcellence Cevelob

Best in Show (BIS)

1 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) Xcellence Cevelob

FCI group I

1 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Devil Wears Prada Zottels
2 Place — Border Collie ELEGANT EYWA od Cidliny
3 Place — Puli AMBROZJA Z Korczówki
4 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) Jazz Rock n ́Roll of Trebons Berger Blanc
5 Place — Belgian Shepherd Dog - Tervuren OBERON Dog Arabat

FCI group II

1 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) Xcellence Cevelob
2 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black and silver Solar Stone z Dixie
3 Place — Newfoundland You Are The Best King of Helluland
5 Place — Miniature Pinscher (Zwergpinscher) Angel Of Heart King Black

FCI group III

2 Place — Welsh Terrier Indy od Guvernéra
3 Place — West Highland White Terrier Coral Rose Star West
4 Place — Border Terrier Mia Korym Bohemia
5 Place — Fox Terrier (Smooth) GAMIN od Rytíře Malovce

FCI group IV

1 Place — Dachshund standard smooth-haired GAGARIN Kantri Park's
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired Andrew the Prince z Úplňku
3 Place — Dachshund standard wire-haired Ah Tabi Jamador
4 Place — Dachshund rabbit wire-haired Be Happy Kalokagathia
5 Place — Dachshund rabbit long-haired Dixi z Růžového palouku

FCI group V

1 Place — Lapponian Herder (Lapinporokoira) Ilo Lapinlumon
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Jingle Bell Vidnavská záře
3 Place — Shiba Inu X-RAY KURO Czech Jakobín
4 Place — Alaskan Malamute Magic Boy For Polarni usvit Oakiok
5 Place — American Akita ECLIPSE OF THE SUN ANGEL IN FUR

FCI group VI

1 Place — Rhodesian Ridgeback Artaban Cieply Dom
2 Place — Beagle Enyky Benyky Tergy
3 Place — Bavarian Mountain Hound (Bayerischer Gebirgsschweisshund) Sagus Bawar z Jeleniego Zdroju
4 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Dream Believer Sunset Dalmatian
5 Place — Poitevin Herisson Du Bois Cerisier

FCI group VII

1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Desperado Lofty
2 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) Thymos-Ichnobates Vadászpajtás
3 Place — English Setter Artush Mandygold
4 Place — Gordon Setter My Love is Forever Lofoten

FCI group VIII

1 Place — English Cocker Spaniel Jack Daniel z Vejminku
2 Place — Chesapeake Bay Retriever Prince of Coco Kelečský poklad
3 Place — Welsh Springer Spaniel Oliver od Jaslůvky
4 Place — Labrador Retriever Foxrush Special Edition
5 Place — English Springer Spaniel Elodea of Klamar garden of Klamar garden

FCI group IX

1 Place — Pug (Mops) JE TˇAIME MAGIA FIORE
2 Place — Poodle (Caniche) big white ATTILA AV Pes
3 Place — Maltese My Dream of Beauty Monwhite Star
4 Place — Chihuahua (Chihuahueño) Uzma Rokatenda Action Alet
5 Place — Tibetan Spaniel Karkulka Zlatý Klondike

FCI group X

1 Place — Saluki Almas Avatar Pinc
2 Place — Afghan Hound Travis Pastrana Gandamak
3 Place — Whippet CANDIDATE z Úplňku
4 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) ESSERINO Annaperla
5 Place — Irish Wolfhound RUFUS SURYCAN

Best non-FCI breed

1 Place — American Bulldog Netty Tenesco Snug
2 Place — Patterdale Terrier Finta Srdcové eso
3 Place — Boerboel Bazi Ninya Órë
4 Place — Bohemian Shepherd (Chodsky Pes) Eden Bryvilsar

Best Dog of the First Day (Saturday, 29 August 2015)

1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Desperado Lofty

Best Dog of the Second Day (Sunday, 30 August 2015)

1 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) Xcellence Cevelob

Best in Show (BIS)

1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Desperado Lofty, owner - Ewa Wójcik-Maksymiec
Photo: © Honza Bendl (Jandl)


Source: www.interdogbohemia.com

Rate:
0

Share:

Add comments: