BIS CACIB Ales (France), 9-10 July 2016 (photo)

Best Brace, different sex (Saturday, 9 July 2016)

Judge - Martin Baskaran
1 Place — English Springer Spaniel ADAMANT'S

Best Brace, different sex (Sunday, 10 July 2016)

Judge - Martin Baskaran
3 Place — Schipperke

Best Brace, same sex (Saturday, 9 July 2016)

Judge - Martin Baskaran
1 Place — Dachshund wire-haired
2 Place — English Springer Spaniel ADAMANT'S

Best Brace, same sex (Sunday, 10 July 2016)

Judge - Martin Baskaran
1 Place — Tibetan Terrier
3 Place — Poodle (Caniche) IRIS FLOWER BY AGATHA & I POPS RED PRINCESS

Best Group (Saturday, 9 July 2016)

Judge - Martin Baskaran
1 Place — Basset Hound
2 Place — Beagle D'Asterion

Best Group (Sunday, 10 July 2016)

Judge - Martin Baskaran

Best Breeders' Group (Saturday, 9 July 2016)

1 Place — English Springer Spaniel ADAMANT'S

Best Breeders' Group (Sunday, 10 July 2016)

Best Minor Puppy (Saturday, 9 July 2016)

2 Place — Beagle Un Slip de Rêve Un Slip de Rêve d'Asterion
3 Place — Dachshund wire-haired

Best Minor Puppy (Sunday, 10 July 2016)

Judge - Eric Cbs

Best Puppy (Saturday, 9 July 2016)

Best Puppy (Sunday, 10 July 2016)

Judge - Eric Cbs
1 Place — Shih Tzu
2 Place — American Akita Léo Da Vinci du Territoire des Ours

Best Junior (Saturday, 9 july 2016)

Judge - Vladimir Mihaljcic
2 Place — Dachshund standard wire-haired, 18 Carats Louciano
3 Place — Beagle La Reine des Neige

Best Junior (Sunday, 10 July 2016)

2 Place — American Akita Triumf Siberia Narco
3 Place — Bearded Collie Linkin Park des Bergers des 1001 Nuits "Mr Scott "

Best Veteran (Saturday, 9 July 2016)

Best Veteran (Sunday, 10 July 2016)

2 Place — Weimaraner
3 Place — Chow Chow

Junior Handler, younger group (Saturday, 9 July 2016)

Junior Handler, older group (Saturday, 9 July 2016)

1 Place — Yulia Kochkurova
2 Place — Coleen
3 Place — Oceane Roumeo

Junior Handler, younger group (Sunday, 10 July 2016)

Junior Handler, older group (Sunday, 10 july 2016)

1 Place — Coleen

FCI group II

1 Place — Newfoundland
2 Place — Rottweiler

FCI group III

Judge - Vladimir Mihaljcic
2 Place — Yorkshire Terrier
3 Place — Fox Terrier (Wire) Random Radioactive

FCI group IV

Judge - Martin Baskaran
1 Place — Dachshund standard whire-haired
2 Place — Dachshund smooth-haired
3 Place — Dachshund standard long-haired

FCI group V

2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Radost Zhizni Uslada
3 Place — Siberian Husky

FCI group VI

1 Place — Beagle Fanta's Brand Rule Number One
2 Place — Basset Hound

FCI group VII

Judge - Rade Dakic
3 Place — Gordon Setter

FCI group VIII

Judge - Rade Dakic
1 Place — English Cocker Spaniel Very Vigie Louis Vuitton, owner - Amandine Favet & Catherine Favet
2 Place — Golden Retriever Dix Huit Carats Just-The-Way-Tou-Are
3 Place — Labrador Retriever

FCI group IX

2 Place — Tibetan Terrier
3 Place — Poodle (Caniche)

FCI group X

Judge - Petroula Richard
1 Place — Whippet Secret Legends Illario's
3 Place — Afghan Hound

Best in Show (BIS)

Judge - Boris Chapiro
2 Place — American Cocker Spaniel Very Vigie Louis Vuitton, owner - Amandine Favet & Catherine Favet

Photo: © Florence Alves Barroso

Rate:
0

Share:

Add comments: