Winners of the National Dog Show in Hrušica (Slovenia), Sunday, 31 May 2015 (BIS photo)

Best Puppy

Judge - Miodrag Nikić (Serbia)
1 Place — Welsh Corgi Pembroke Almatheas Wonder (Slovenia)
2 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) Elisey Silych Noch na Kupalu (Austria)
3 Place — French Bulldog (Bouledogue français) Green Mubev Mr. Zorro (Slovenia)

Best Baby

Judge - Brigita Kremser (Slovenia)
1 Place — American Staffordshire Terrier Playmaker's Hr Innamorata (Croatia)
2 Place — Gordon Setter Joplin from the Gordon Lodge (Italy)
3 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Oona's Heart Kansas for Iceberg Queen (Slovenia)

Best Brace

Judge - Brigita Kremser (Slovenia)
1 Place — Chihuahua (Chihuahueño) shorthair (Slovenia)
2 Place — American Staffordshire Terrier (Austria)

Best Veteran

Judge - Jože Vester (Slovenia)
1 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) Fenomentalnij Fars Wolkowo (Slovenia)
2 Place — Maltese Sun Isle's Perfect Piece of the Puzzle (Slovenia)
3 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) Istoma Duschi Moey Cherny Medved (Austria)

Best Breeding Groups

Judge - Martina Kos (Slovenia)

Best Junior

Judge - Miodrag Nikić (Serbia)
1 Place — Lhasa Apso Dilemma Versace (Slovenia)
2 Place — Karst Shepherd Dog (Kraški ovčar) Liza Silber (Slovenia)
3 Place — Whippet Sobresalto Yo te Vurria Vasa (Slovenia)

FCI group I

Judge - Brigita Kremser (Slovenia)
1 Place — Border Collie Borderline Country Winningstyle (Austria)
2 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Respected Man Fulfilled Dream (Slovenia)
3 Place — German Shepherd Dog (Deutscher Schäferhund) Real Canterina Calla (Slovenia)

FCI group II

Judge - Jadranka Smojver Selimović (Croatia)
1 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Leclair's Inola Orsina's Land (Slovenia)
2 Place — Karst Shepherd Dog (Kraški ovčar) Inja Silber (Slovenia)
3 Place — Greater Swiss Mountain Dog (Grosser Schweizer Sennenhund) Diamond Barrow Golden Bohemiica (Czech Republic)

FCI group III

Judge - Maja Korošec (Slovenia)
1 Place — Cairn Terrier Kinland Hjo Majesty (Slovenia)
2 Place — West Highland White Terrier White Villan King of the Road (Italy)
3 Place — American Staffordshire Terrier Playmaker's Hr Hardcore Dragon (Croatia)

FCI group IV

Judge - Jože Vester (Slovenia)
1 Place — Dachshund Kobeddus Daikuro (Austria)
2 Place — Dachshund Ciga (Slovenia)

FCI group V

Judge - Jadranka Smojver Selimović (Croatia)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Oona's Heart Kansas for Iceberg Queen (Slovenia)
2 Place — Shiba Inu X-Ray Kurd Czech Jakobin (Czech Republic)
3 Place — Siberian Husky Everytime Happy of Mystic Woodland (Austria)

FCI group VI

Judge - Jože Vester (Slovenia)
2 Place — Scent Hound from the Save Valley (Posavatz Hound, Posavski Gonič) Olka iz Gorenje vasi (Slovenia)
3 Place — Slovakian Hound (Slovenský Kopov) Dan (Slovenia)

FCI group VII

Judge - Martina Kos (Slovenia)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) M'Eudail Vanilla Sky (Slovenia)

FCI group VIII

Judge - Jadranka Smojver Selimović (Croatia)
1 Place — American Cocker Spaniel Zurys Inlay Diamond (Croatia)
2 Place — Spanish Waterdog (Perro de Agua Español) Wau I am Gaudi (Croatia)
3 Place — English Cocker Spaniel Tamalanna Cassia Corymbosa (Slovenia)

FCI group IX

Judge - Miodrag Nikić (Serbia)
1 Place — French Bulldog (Bouledogue français) Le Nain Adorable Baumgold Lambent (Slovenia)
2 Place — Poodle (Caniche) big Avion Davin Top Gun (United States)
3 Place — Pug (Mops) Frutella iz Zhemchuzhiny Kuzbassa (Czech Republic)

FCI group X

Judge - Darko Korošec (Slovenia)
1 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) Idealnaja Izbrannica Wolkowo (Slovenia)
2 Place — Sloughi (Arabian Greyhound) Manu Schuru-Esch-Schams (Slovenia)
3 Place — Whippet Sobresalto Yo Te Vurria Vasa (Slovenia)

Best Karst Shepherd Dog

Judge - Jadranka Smojver Selimović (Croatia)
1 Place — Karst Shepherd Dog (Kraški ovčar) Inja Silber

Junior Handling – total

Judge - Miodrag Nikić (Serbia)
1 Place — English Cocker Spaniel Pia Grm Urbančič
2 Place — Cavalier King Charles Spaniel Ana Gajzer

Best in Show (BIS)

Judge - Jadranka Smojver Selimović (Croatia)
1 Place — American Cocker Spaniel Zurys Inlay Diamond (Croatia)
2 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Leclair's Inola Orsina's Land (Slovenia)
3 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) Idealnaja Izbrannica Wolkowo (Slovenia)


Source: www.kd-fido-hrusica.com

Rate:
0

Share:

Add comments: