International dog show 2xCACIB Brno 7 February 2015 - results

Best Couple

1 Place — Maltese White Field Richelieu Rio Little Crystal Tairah
2 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) Cosmos Bertoni Prague Claudie Bertoni Prague
3 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) Bosman Black Legion Beza Black Legion

Best Kennel

1 Place — Rhodesian Ridgeback Slunce Zambezi, owner - Lenka Šestáková
2 Place — Dachshund Klamap Debra, owner - Prokůpková Marie
3 Place — Chesapeake Bay Retriever Kelečský poklad, owner - Soňa Sehnalíková

Best Veteran

1 Place — Poodle (Caniche) Middle white, Klark Ivemon
2 Place — Standard Schnauzer black, Lucky´s Cowboy Cherni Strazhnik
3 Place — West Highland White Terrier Vilibald Třešňový květ

Best National Breed

1 Place — Bohemian Wire-Haired Pointing Griffon (Cesky Fousek) Dyk z Oslavského údolí
2 Place — Pražský Krysařík (Prague Ratter) Lorrainne Lio Mi Fedar
3 Place — Český horský pes (Czech Mountain Dog) CHARLES Hvězda Vysočiny

FCI group I

1 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) Flash of Trebons Berger Blanc
2 Place — Australian Shepherd Jurášek Srdcové eso
3 Place — Border Collie Calimero Amore Mio Belong To You
4 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) Iron Maiden Fabare Bohemia
5 Place — Collie Smooth Dane Amor Miracle of Love

FCI group II

1 Place — Newfoundland You Are The Best King of Helluland
2 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black, Duty Free Made in Spain
3 Place — St. Bernard (St.Bernhardshund, Bernhardiner) Joker od Strážců hor
4 Place — English Mastiff (Mastiff) BATHORY pod Širým nebem
5 Place — Rottweiler Jaccomo Casanova Lib-Vach

FCI group III

1 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier Orlando House of Softy
2 Place — American Staffordshire Terrier Eros Hardy Workaholic
3 Place — Yorkshire Terrier Karamboll Bohemia Platina
4 Place — Sealyham Terrier Oliver Cromwell of Kindergarten

FCI group IV

1 Place — Dachshund Miniature long-haired, Malibu Klamap Debra
2 Place — Dachshund Miniature short-haired, Cecil Mottl Vitoraz
3 Place — Dachshund
4 Place — Dachshund Miniature wire-haired, Yummy Pro-Euro
5 Place — Dachshund Standard wire-haired, Nor z Kozíčku

FCI group V

1 Place — American Akita Commander Pibaro
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Ramses Sammantic
3 Place — Shiba Inu X-Ray Kuro Czech Jakobín
4 Place — German Spitz (Deutscher Spitz) Olympus z La-Ni-Lu
5 Place — Alaskan Malamute Dare to Stare Shamanrock

FCI group VI

1 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Atillio di Assonanza
2 Place — Poitevin Irlande du Bois Cerisier
3 Place — Polish Hunting Dog (Gonczy Polski) Husaria Kłusująca Sfora
4 Place — Rhodesian Ridgeback Flavour of Win Slunce Zambezi

FCI group VII

1 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Azor dell Oltrepo
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Abandinus Elimar Doubrava
3 Place — English Setter Artush Mandygold
4 Place — Auvergne Pointer (Braque d'Auvergne) Bon Jovi Bohemia Horrido
5 Place — Weimaraner Enjoy the Day Just Weimaraner

FCI group VIII

1 Place — English Cocker Spaniel Frappe Schönez
2 Place — Chesapeake Bay Retriever Prince of Coco Kelečský poklad
3 Place — Labrador Retriever Maxellence Muscles and Magnetism Black Cresset
4 Place — Welsh Springer Spaniel Mariusz S. Umbra Amabilis
5 Place — Golden Retriever Fiddle-De-Dee's Morris Traveller

FCI group IX

1 Place — Poodle (Caniche) medium black, Joyful Jeffrey Starring Moravia
2 Place — Pug (Mops) fawn with black mask, Frutella iz Zhemchuzhiny Kuzbassa
3 Place — Tibetan Spaniel Mow-Zow Voice of Finlando
4 Place — Shih Tzu Melissa Senida Poland
5 Place — Petit Brabancon Tutu Prima Grichia

FCI group X

1 Place — Saluki Almas Avatar Pinc
2 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) Lux Loral Nicolina Nobile
3 Place — Greyhound Estet Classic Respect at Decuma
4 Place — Irish Wolfhound Duffy Hradecký Úsvit
5 Place — Afghan Hound Blue Briliant Kaskarak-Shahra

Junior BIS

1 Place — Pug (Mops) Frutella iz Zhemchuzhiny Kuzbassa

Best Non-FCI Breed

1 Place — Catahoula Leopard Dog (Catahoula Cur) Cookie Samý úspěch
2 Place — American Hairless Terrier Jamie Punto Valentino
3 Place — Boerboel Olaf from South Africa
4 Place — Poodle (Caniche) dwarf multicolour, Federico
5 Place — Český horský pes (Czech Mountain Dog) CHARLES Hvězda Vysočiny

Best in Show (BIS)

1 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Azor dell Oltrepo
2 Place — Dachshund miniature long-haired, Malibu Klamap Debra
3 Place — English Cocker Spaniel Frappe Schönez


Source: www.duocacib.cz

Rate:
0

Share:

Add comments: