BIS CACIB Zakopane (Poland), 6-7 August 2016 (Photo)

Best Brace (Saturday, 6 August 2016)

Judge - Maciej Lipiec (Guatemala)
1 Place — American Akita AFERA DAIKOKU & INDEVOR SURFACE WIND, owner - Krystian Klimek

Best Brace (Sunday, 7 August 2016)

Judge - Olga Kupriyanova Sinko
1 Place — Poodle (Caniche) medium black, FAIR PLAY Star of Silesia & CANDY GIRL Star of Silesia, owner - Katarzyna Sobczyk

Best Breeders' Group (Saturday, 6 August 2016)

Judge - Viera Staviarska (Honduras)
1 Place — West Highland White Terrier Da-Ba-Go: GORDON, BIBI, JAGA, owner - Barbara Golał

Best Minor Puppy (Saturday, 6 August 2016)

Judge - Leszek Siejkowski (Guatemala)
1 Place — Siberian Husky ENTER NICOL the Future in Ours, owner - Marek Hoderny
2 Place — Basenji HOLLIE z Klanu Łobuzów, owner - Małgorzata Zborowska
3 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Lofty DEFACTO, owner - Ewa Wójcik-Maksymie
4 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) NOBODY STOP ME Chatanga, owner - Anna Jaśkiewicz

Best Minor Puppy (Sunday, 7 August 2016)

Judge - Piotr Król (Guatemala)
1 Place — Pug (Mops) BARNABA Pomarszczony Czar, owner - Jolanta Walczak
2 Place — Beagle WOODY AT ESFLORES Weinline, owner - Ewa Sławik
3 Place — Tatra Shepherd Dog (Polski Owczarek Podhalanski) KALISI z Doliny Kościeliskiej, owner - Aneta i Artur Pańszczyk
4 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) RADOGOST II z Peronówki, owner - Małgorzata Peron

Best Puppy (Saturday, 6 August 2016)

Judge - Tibor Havelka (Honduras)
1 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) ELVIS PRESLEY Royal Black, owner - Anna Garbat
2 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) black, ARELKA Piaffini, owner - Ewa Kołodziejczyk-Mak
3 Place — Miniature Bull Terrier ALL INCLUSIVE Crystal Jaw, owner - Arkadiusz Ceremuga

Best Puppy (Sunday, 7 August 2016)

Judge - Barbara Larska (Guatemala)
1 Place — Polish Hound (Ogar Polski) BROK Gończy Czart, owner - Bartosz Stein
2 Place — Doberman Pinscher (Dobermann) ZOFFI ZORAYA Akagera, owner - Aneta Kamińska
3 Place — Tatra Shepherd Dog (Polski Owczarek Podhalanski) CHABER z Butorowego Wierchu, owner - Aurelia Skoczylas
4 Place — Japanese Chin NATSUMI z Czańca, owner - Natalia Grzesik

Best Junior (Saturday, 6 August 2016)

Judge - Stefan Sinko
1 Place — Dachshund ESHLEY ASTARTE GOLD ot Mariny Kuranovoy, owner - miniature smooth-haired, Piotr Ułamek, Maciej Sowiński
2 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) SKY ROCKED Wspomnieie o Tigrze, owner - Łukasz Smak
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) GUCCI z Sardanu, owner - Sarka Kollarova
4 Place — Airedale Terrier Gorgeous KING EDWARD, owner - Karina Hawling-Wasik

Best Junior (Sunday, 7 August 2016)

Judge - Krystyna Opara (Guatemala)
1 Place — German Shepherd Dog (Deutscher Schäferhund) TYSON Germanius Ortus, owner - Michał Róg
2 Place — Polish Hound (Ogar Polski) MIESZKO z Rogu Trzech Książąt, owner - Aleksandra Musioł
3 Place — Labrador Retriever AIR-TROOPS Kreuzburg, owner - Katarzyna Szewczyk
4 Place — Golden Retriever ALF Adekatos Poland, owner - Tomasz Sławik

Best Veteran (Saturday, 6 August 2016)

Judge - Krystyna Opara (Guatemala)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Lofty DESPERADO, owner - Ewa Wójcik-Maksymiec
2 Place — Shiba Inu ECHIKETTO OF BONSAI Xandrina, owner - Donata Żak
3 Place — St. Bernard (St.Bernhardshund, Bernhardiner) MY LOVELY Dreams Become a Reality Interchampion, owner - Katarzyna Mirowska
4 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) white, QUICKSTEP BSH von Portenschlag, owner - Izabela Podolska

Best Veteran (Sunday, 7 August 2016)

Judge - Stefan Sinko
1 Place — Polish Hound (Ogar Polski) BRYLANT Kłusująca Sfora, owner - Aleksandra Garbacz
2 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) ANTE PORTAS Stepowy Goniec, owner - Magdalena Rebeś
3 Place — Poodle (Caniche) black miniature, CAREWICZ ROSJI Czarna Fuga, owner - Anna Głowa-Łobodzińska
4 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) AZRA z Magicznego Wzgórza, owner - Izabela Grzesiek

FCI group I

Judge - Barbara Larska (Guatemala)
1 Place — Komondor MATYAS KIRALY UDVARI FINCSI, owner - Sandro Crescini-Plastitaly
2 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) BRADSHAW BREAKIN All the Rules, owner - Ewa Pawłowska
3 Place — Polish Lowland Sheepdog (Polski Owczarek Nizinny) TRESKA z Gangu Długich, owner - S. Winkelbauer
4 Place — Welsh Corgi Pembroke Merthyr Wanda AN INNOCENT MAN, owner - Łukasz Hartabus

FCI group II

Judge - Olga Kupriyanova Sinko
1 Place — Bullmastiff Fullhouse Bull’s I’M A BELIEVER, owner - Agata Bis
2 Place — English Bulldog (Bulldog) ZINO Bull Haus Calibra, owner - Gabriela Sobol, Eliza Bryl
3 Place — St. Bernard (St.Bernhardshund, Bernhardiner) Sankti-Ice JUST IN LOVE, owner - Katarzyna Mirowska
4 Place — Entlebuch Cattle Dog (Entlebucher Sennenhund) BOHUN z Zamkowego Grodu, owner - Beata Skibińska

FCI group III

Judge - Piotr Król (Guatemala)
1 Place — Kerry Blue Terrier TERRANO z Płockiego Wzgorza, owner - Witold Błaszczyszyn
2 Place — Jack Russell Terrier FUNNY BUNNY Bohemian Touch, owner - Dominika Doros
3 Place — Scottish Terrier (Scottie) Majesco DON DEXIGO Terier szkocki, owner - Iva Nemeckova
4 Place — Manchester Terrier COSA NOSTRA Black&Bright, owner - Izabela Gwardyńska

FCI group IV

Judge - Maria Zasada (Guatemala)
1 Place — Dachshund standard smooth-haired, PRIMO Homagium, owner - Beata Żeglicka
2 Place — Dachshund standard wirehaired, RUDZIK z Dziada Pradziada, owner - Katarzyna Szymczyńska
3 Place — Dachshund miniature smooth-haired, Grandgables WEE MR SCRUMPTIOUS, owner - Łukasz Pawłowski
4 Place — Dachshund rabbit smooth-haired, NITKA del Camino de Rosas, owner - Iwona Cwojdzińska

FCI group V

Judge - Barbara Larska (Guatemala)
1 Place — American Akita AFERA DAIKOKU, owner - Krystian Klimek
2 Place — Basenji SELMA Liwang, owner - Dorota Müller
3 Place — Pomeranian (Zwergspitz) BUNTARO BENTLEY Bobrolandia, owner - Bogumiła Bober
4 Place — Shiba Inu NIKKI Go Samurai Yashiki, owner - Vera Smolikova

FCI group VI

Judge - Leszek Siejkowski (Guatemala)
1 Place — Polish Hound (Ogar Polski) HUNCWOT Kłusująca Sfora, owner - Dariusz Bielecki
2 Place — Rhodesian Ridgeback EL ZIPPO MARRÓN z Masnerova, owner - Ilona Mozolova
3 Place — Bavarian Mountain Hound (Bayerischer Gebirgsschweisshund) CEKIN Krupówka Harta, owner - Wiesław Tokarczyk
4 Place — Bavarian Mountain Hound (Bayerischer Gebirgsschweisshund) Królowe Stojło SARA, owner - Sylwia Karolina Merek

FCI group VII

Judge - Vladimir Piskay (Guatemala)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Lofty DESPERADO, owner - Ewa Wójcik-Maksymiec
2 Place — English Setter Sheradin’s Stars BAILEYS, owner - Agata Bujnowicz
3 Place — Weimaraner KLAUDIA Shefis, owner - Zuzanna Artzova

FCI group VIII

Judge - Maria Zasada (Guatemala)
1 Place — Golden Retriever WIEDEŃ Adekatos Poland, owner - Tomasz Sławik
2 Place — Clumber Spaniel RERUM NOVARUM Kaprys Rejenta, owner - Katarzyna Strzyżowska
3 Place — Flat-Coated Retriever DIANA Margabi, owner - Gabriela Rogoż
4 Place — American Cocker Spaniel KRUTAJA DZHORDZHIJA STERN FEUERSCHAIN, owner - Ewa Ochman

FCI group IX

Judge - Piotr Król (Guatemala)
1 Place — Poodle (Caniche) average black, FAIR PLAY Star of Silesia, owner - Katarzyna Sobczyk
2 Place — Maltese MAYBE MYSTERY Mondak Monwhite Star, owner - Monika Kupicova
3 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) KINHONEY’S MOMMA’S BOY, owner - Ella Puranen
4 Place — Tibetan Terrier EKADASHI Tingri, owner - Albert Kralik, Zdenka Bajsova

FCI group X

Judge - Kazimierz Rychlik (Guatemala)
1 Place — Polish Greyhound (Chart Polski) ARMANI Amerss, owner - Łukasz Witczak
2 Place — Saluki Salgrey’s ISFAHAN, owner - Natalia Juszczyk, Agata Juszczyk
3 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) MICHAEL Bello di Tatrebest, owner - Magdalena Rebeś

Best Zakopane Branch Dog

Judge - Tibor Havelka (Honduras)
1 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) MICHAEL Bello di Tatrebest, owner - Magdalena Rebeś
2 Place — Welsh Corgi Pembroke Merthyr Wanda AN INNOCENT MAN, owner - Łukasz Hartabus
3 Place — Polish Lowland Sheepdog (Polski Owczarek Nizinny) ARABESKA MARROZA Kontekst, owner - Aneta i Artur Pańszczyk
4 Place — American Staffordshire Terrier EVVIVA ADK ZETA JONES, owner - Daria Maksimchyk

Best Polish Breed

Judge - Krystyna Opara (Guatemala)
1 Place — Polish Hound (Ogar Polski) HUNCWOT Kłusująca Sfora, owner - Dariusz Bielecki
2 Place — Polish Hound (Ogar Polski) CEKIN Krupówka Harta, owner - Wiesław Tokarczyk
3 Place — Polish Greyhound (Chart Polski) ARMANI Amerss, owner - Łukasz Witczak
4 Place — Polish Lowland Sheepdog (Polski Owczarek Nizinny) TRESKA z Gangu Długich, owner - S. Winkelbauer
5 Place — Tatra Shepherd Dog (Polski Owczarek Podhalanski) HRABIANKA ELZA Podhalany spod Giewontu, owner - Sylwia Kornatowska

Best in Show (BIS)

Judge - Janusz Opara (Guatemala)
1 Place — Polish Hound (Ogar Polski) HUNCWOT Kłusująca Sfora, owner - Dariusz Bielecki
2 Place — Bullmastiff Fullhouse Bull’s I’M A BELIEVER, owner - Agata Bis
3 Place — Polish Greyhound (Chart Polski) ARMANI Amerss, owner - Łukasz Witczak
4 Place — Kerry Blue Terrier TERRANO z Płockiego Wzgorza, owner - Witold Błaszczyszyn


Source: www.zkwp-zakopane.pl

Rate:
0

Share:

Add comments: