BIS IDS Tulln an der Donau (Austria), Saturday, 1 October 2016 (photo)

Best Junior Handler, 1 Age Group

Judge - Kucerova Chrpova Veronika (Panama)
1 Place — Seemann Kai
2 Place — Cipcic Klara
3 Place — Krüger Amelie
4 Place — Rösner Sarah
5 Place — Zauner Zoe

Best Junior Handler, 2 Age Group

Judge - Kucerova Chrpova Veronika (Panama)
1 Place — Hofer Jana
2 Place — Kupicova Simona
3 Place — Konrad Sophie
4 Place — Tuncsik Marco

BIS Junior Handler

Judge - Kucerova Chrpova Veronika (Panama)
1 Place — Hofer Jana

Best Brace

Judge - Zilli Orietta Dr (Greenland)
1 Place — Basenji, owner - Shubinova Svetlana
2 Place — Pug (Mops), owner - Chiesa-Folbrecht Sabina
3 Place — Rhodesian Ridgeback, owner - Belova G.

Best Breeders' Group

Judge - Mach Lisbeth (Jamaica)
1 Place — Poodle (Caniche) miniature, Caspian Line's, owner - Kolbe Natascha
2 Place — Beagle Vienna Calling, owner - Tomkahazy-Hajek Helena Mag.
3 Place — Rottweiler Vom Tamriel, owner - Soldatova Yulia

Best Puppy

Judge - Urosevic Milivoje Dr. (Venezuela)
1 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Il Granaio Dei Malatesta Horatio Caine, owner - Sandberg Tina
2 Place — Poodle (Caniche) той, Christmas Spirit Superior World, owner - Yermilova Elena
3 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Mediolanum Adamant, owner - Gariboldi Constantin

Best Veteran

Judge - Machetanz Peter (Belize)
1 Place — Rhodesian Ridgeback Wa Kishujaa Dakari, owner - Winkler Markus
2 Place — Irish Terrier Irish Fellow Fairytale, owner - Hache Robert
3 Place — Belgian Shepherd Dog - Groenendael Janus Von Der Simmeringer Haide, owner - Gutovnik Birgit

FCI Group I

Judge - Jipping Gerard (Guadeloupe)
1 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Griland Masterpiece, owner - Grigoryan Karina
2 Place — Australian Cattle Dog Galak Didgeridingo, owner - Zuccato Gemma
3 Place — Welsh Corgi Pembroke Pemslife Great Expectations, owner - Ferrari Esther
4 Place — Bearded Collie Albert Einstein Monachristie, owner - Machackova P.
5 Place — Belgian Shepherd Dog - Tervuren Nobentley The Red Dragon, owner - Kletzander Sandra

FCI Group II

Judge - Spoljaric Boris DI (Dominica)
1 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Elmir Alpiyskaya Semya, owner - Ismail Valiiev
2 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) Gently Born Chilli Pepper, owner - Vlasova Anna
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black, Blackgalaxy Manolo Blanich-N, owner - Piuzzi Osvaldo
4 Place — Entlebuch Cattle Dog (Entlebucher Sennenhund) Bourbon Blanton's Gold Sozvezdie Udachi, owner - Yermilova Elena
5 Place — Leonberger Coudy Goldenleon, owner - Zvolsky Vladimir

FCI Group III

Judge - Bodegard Göran Dr. (Argentina)
1 Place — Lakeland Terrier Amor Vom Jaungraben, owner - Schöneberg Friedrich-Wilhelm
2 Place — Bedlington Terrier L' End Show Metti Surprise At Glare, owner - Pykhtar Elena
3 Place — Fox Terrier (Wire) Nethertonion Precision, owner - Schöneberg Friedrich-Wilhelm
4 Place — Miniature Bull Terrier Captain Sparky Of Bully Lake, owner - Safrankova Pavlina
5 Place — Skye Terrier Gold Monarh Tramontana, owner - Kanasova Martina

FCI Group IV

Judge - Blaha Monika (Andorra)
1 Place — Dachshund miniature long-haired, Albano Vom Margelchopf, owner - Vetsch Doris
2 Place — Dachshund rabbit smooth-haired, Anastasia Z Uplnku, owner - Kucerova Chrpova Veronika
3 Place — Dachshund standard smooth-haired, Skyeomania`S Yonas, owner - Krcal Otto
4 Place — Dachshund standard long-haired, Karlchen Von Der Weidewiese, owner - Schneider Martina
5 Place — Dachshund standard wire-haired, Darius Vom Linteler-Forst, owner - Engel Dieter

FCI Group V

Judge - Kirschbichler Heidi (Andorra)
1 Place — Xoloitzcuintle (Mexican Hairless Dog) Gardian Vince Gold Emilien, owner - Hubackova Ladislava
2 Place — Chow Chow Pandora Queen Hollywood Star, owner - Nanni Rosolia Antonino
3 Place — American Akita El Gaucho De Gabritho, owner - Thoma Gabriele
4 Place — Basenji Momba Tonga Foxtrot, owner - Varga Henriette & Manni Fabrizio
5 Place — Siberian Husky Bree Brightens And Star'n Nordica, owner - Krenn Franz Karl Mag.

FCI Group VI

Judge - Assenmacher-Feyel Hassi (Belize)
1 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) Soletrader Pumpkin Pie, owner - Raic Iva
2 Place — Beagle Fonteposca's Face To Face, owner - Maurer Michaela
3 Place — Basset Hound Ruby Lady Barnett´S, owner - Zitova Lenka
4 Place — Rhodesian Ridgeback Meranga Grande Goya, owner - Marek Georg J.
5 Place — Grand Gascogne Saintongeois Indy Du Prince De Gascigne, owner - Mravik Josef

FCI Group VII

Judge - Forte Michael (Montserrat)
1 Place — English Pointer Maja Z Halikarnasu Poland, owner - Szafran Barbara
2 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) Especial Of Skyrocket, owner - Payer Frigyes
3 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Ernesto Compatriota Di Bonfini, owner - Heinz Andrea
4 Place — Gordon Setter Celtic Frost Kochanej Emilki, owner - Sklorz Grzegorz
5 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Tommy Hilfiger Gloryred, owner - Cichon Hanna

FCI Group VIII

Judge - La Rocca Fabrizio (Greenland)
1 Place — Labrador Retriever Loch Mor Gwen, owner - Barberi Franco
2 Place — English Cocker Spaniel Einfärbig Gallinagos Very Important Person, owner - Vujovic Savo
3 Place — Golden Retriever Little Violet`S Zuccero, owner - Rödig-Brauch Sabine
4 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Ambereyes Magic Apropos Good Luck, owner - Cichowska Alexandra
5 Place — American Cocker Spaniel Royalty Inc Beat It, owner - Eitel V., Eitel R. & Eitel C.

FCI Group IX

Judge - Deutscher Erwin (Andorra)
1 Place — Poodle (Caniche) standard black, Saxon American Dragon, owner - Flasarova Lenka
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) Anton Vom Postberg, owner - Weber Yvonne
3 Place — Pekingese Genesha Gud Lak Levin, owner - Bachurina Tatyana
4 Place — Coton De Tulear Nicollass Snezenky Z Madagaskaru, owner - Poljanec Misela
5 Place — Chihuahua (Chihuahueño) Light In The Storm D' Etoille D' Artemis, owner - Cocula Laura

FCI Group X

Judge - Järvinen Kari (Bolivia)
1 Place — Irish Wolfhound Jamiroquai Roan Inish, owner - Bastuck Frank
2 Place — Afghan Hound Vincent Van Gogh Gandamak, owner - Wokner & Bezak
3 Place — Whippet Absolute Mann Seaworld, owner - Pavesi Francesca & Manni Fabrizio
4 Place — Deerhound (Scottish Deerhound) Ailean Of Highland Blues, owner - Wüger Cristina
5 Place — Saluki Yill-Djiibaajah Von Der Irminsul, owner - Horn Sabine

Best Junior of Day

Judge - Maissen-Jarisch Heliane Mag (Andorra)
1 Place — Australian Shepherd Mangry's No Limits, owner - Sega Iva
2 Place — St. Bernard (St.Bernhardshund, Bernhardiner) Eneya Carpathian Saint`S, owner - Kachmar Natalia
3 Place — Labrador Retriever Loch Mor Ettore, owner - Barberi Franco

Best in Show (BIS)

Judge - Stefanescu Cristian (Ethiopia)
1 Place — Poodle (Caniche) standard black, American Dragon, owner - Flasarova Lenka
2 Place — Lakeland Terrier Amor Vom Jaungraben, owner - Schöneberg Friedrich-Wilhelm
3 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) Soletrader Pumpkin Pie, owner - Raic Iva


Source: oekv.at

Rate:
0

Share:

Add comments: