BIS IDS Tartu (Estonia), Sunday, 6 November 2016

Junior handler, 10-13 years

Judge - Zoja Bogdanova
1 Place — Nella Nemlander
2 Place — Rugile Rimkute
3 Place — Karen Dunaway
4 Place — Vladislav Lazurin

Junior handler, 14-17 years

Judge - Zoja Bogdanova
1 Place — Polina Gukkina
2 Place — Anabel Leedu
3 Place — Sergei Pustovalov
4 Place — Aleksandra - Juzeffa Belaišis

Best Brace

Judge - Frode Jevne
1 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) MINSKUHOFF'S FOR YOUR EYES ONLY & MINSKUHOFF'S YOU ONLY LIVE TWICE, owner - Maria Aaltovirta
2 Place — Leonberger LEMPILEIJONAN VELJENI LEIJONAMIELI & RUA SOLEIL ULISSA LADY IN RED RUS CH, owner - Natalia Lazareva
3 Place — American Staffordshire Terrier ONE IN A MILLION SOUL OF GRYFFINDOR & BARSELONA FLOWER SOUL OF GRYFFINDOR, owner - A. Nikulina
4 Place — St. Bernard (St.Bernhardshund, Bernhardiner) LUMELAVIIN BRILLIANT KIND OF HEART & LUMELAVIIN BRILLIANT LOVE PRINCESS, owner - Külli Trauser

Best Breeders' Group

Judge - Jane Lilley
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SMILING SNOWBALL
2 Place — Lhasa Apso SIIMLINE'S
4 Place — Cavalier King Charles Spaniel ROYAL FANTASY

Best Progeny

Judge - Domenico Di Matteo
1 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) MINSKUHOFF'S GRAND NOTRE-DAME, owner - Maria Aaltovirta
2 Place — Dachshund миниатюрная гладкошерстная, STAIER'S BEAUTY, owner - Н. Михайлова

Best Puppy

Judge - Bertold Peterburs
1 Place — West Highland White Terrier RATTREY CERTERO FOR LAMONTERRA, owner - Olga Belyaeva
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) BLESK FORTUNI DIADEMA, owner - Heleni Mäe
3 Place — English Setter EDENBRIDGE NATIONAL TREASURE, owner - Eva-Liisa Salin
4 Place — Golden Retriever MEIEPERE WILD HONEY PIE, owner - Karis Saarniit

Best Junior

Judge - Kirsti Louhi
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SMILING SNOWBALL THIS IS ME, owner - Kristiine Uspenski & Kertu Nõmm
2 Place — Lhasa Apso SIIMLINE'S LOVE LEGACY TRUTH, owner - Kersti Paju & Vivian Muttik
3 Place — English Springer Spaniel L'POWER POINT DE LA TETE DE FELLERING, owner - Tarja Hovila & Simonin Laurent
4 Place — Australian Shepherd PEAK RIVER BON BON CUTE FIANCEE, owner - Marge Perri

Best Veteran

Judge - Malgorzata Halas
1 Place — Airedale Terrier KATHERINA'S LAND QUITE SO, owner - Jekaterina Kantijevskaja
2 Place — Welsh Corgi Pembroke ANDVOL PINKERTON, owner - Olga Shuvalova
3 Place — Afghan Hound TRIUMPH-SHOW ANGEL'S DREAMS, owner - Jelena Haustova
4 Place — American Cocker Spaniel PITCHI HOT SHOT, owner - Hannu Palonen

FCI group I

Judge - Jadranka Mijatovic
1 Place — Welsh Corgi Pembroke ANDVOL PINKERTON, owner - Olga Shuvalova
2 Place — Welsh Corgi Cardigan WINDWINNER'S A NIGHT AT THE OPERA, owner - Vivian Mattsson
3 Place — Portuguese Sheepdog (Cão da Serra de Aires) FUNFUN SUKLAA UNELMA, owner - Päivi Metsätalo
4 Place — Australian Shepherd PEAK RIVER BON BON CUTE FIANCEE, owner - Marge Perri

FCI group II

Judge - Malgorzata Halas
1 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) RIDON HENNET QUANTUS, owner - Evelin Saveljev
2 Place — Bullmastiff DIIVA'S STYLE N'BULLGRINS VEYRON, owner - Olga Mdivani
3 Place — Shar Pei AISTI ILEAL MISHELLE STAR BEAUTY, owner - Elena Ilyina
4 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) ELKOST DIAS RODRIGO, owner - Tatiana Konstantinova & V.P. Dubina

FCI group III

Judge - Agnieszka Onuk
1 Place — Welsh Terrier AK MIL VISTA JUBILEE JAZZ, owner - Aivi Kabur
2 Place — Airedale Terrier RUS KORNELS SIMVOL POBEDY, owner - Sergey Nikulin
3 Place — West Highland White Terrier WHO'S GUILTY, owner - Vesa Lehtonen & Riikka Santalahti
4 Place — Parson Russell Terrier TAIRNGIRE ENIGMA, owner - Sanna Saunaluoma

FCI group IV

Judge - Jahn Stääv
1 Place — Dachshund miniature smooth-haired, STAIER'S BEAUTY, owner - N. Mikhaylova
2 Place — Dachshund rabbit wire-hired, TSERTUS DIRECT HIT, owner - Svetlana Kharkovskaya
3 Place — Dachshund standard wire-haired, ARVOCAS FINNHITTI, owner - Noora Husu
4 Place — Dachshund rabbit long-haired, DACHFEEL BEAUTY, owner - Jelena Brokane

FCI group V

Judge - Pekka Teini
1 Place — Basenji TAJI HODARI FLIES TO LOANGO, owner - Dorota Müller & Katie Campbell & Grażyna Kramarow
2 Place — American Akita INULINE SUMMERTIME, owner - Alexandra Vinogradova & Kristina Ushkova
3 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) MON ARCH SILVERWHITE VIDNAVSKA ZARE, owner - Margrit Malva
4 Place — Norwegian Elkhound Grey (Norsk Elghund Grå) KOSSELON AXE, owner - Sami Härkänen

FCI group VI

Judge - Serghei Volinets
1 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) MINSKUHOFF'S YOU ONLY LIVE TWICE, owner - Maria Aaltovirta
2 Place — Beagle SKILOS MAS RING THE BELL, owner - Katri Hotti & Antti Salminen
3 Place — Bavarian Mountain Hound (Bayerischer Gebirgsschweisshund) ARTEMIDA AMBERROCK, owner - Ilze Cuhnova-Rancane
4 Place — Drever (Swedish Dachsbracke) METSASEMU INGLI PUUDUTUS, owner - Katja Luttinen & Annika Naukkarinen

FCI group VII

Judge - Tony Rainey
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) MERRYVIEW'S FAMILY MAN, owner - Nina Caldén & Joakim Caldén
2 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) FIKRET'S ENJOY THE BOOGIE, owner - Henna Rahunen
3 Place — Gordon Setter GOANGO BLACK I WANT IT ALL, owner - Nina Caldén & Joakim Caldén
4 Place — English Pointer WILCHRIMANE JUMP N'JIVE, owner - Jutta Arolaakso

FCI group VIII

Judge - Ricardo Torre-Simoes
1 Place — Labrador Retriever VIFLIEM BASKIN ROBBINS, owner - Yu. Parshukova
2 Place — American Cocker Spaniel FABELSFEE WHO'S YOUR DADDY, owner - Tanja Elo & Tarja Uotinen
3 Place — English Springer Spaniel ADAMANT'S LONG LIVE THE QUEEN, owner - Tarja Hovila
4 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) WILDFINN LAVERDA, owner - Salla-Mari Kuusinen & Harri Kuusinen

FCI group IX

Judge - Dianne Degryze
1 Place — Lhasa Apso SIIMLINE'S LOVE LEGACY TRUTH, owner - Kersti Paju & Vivian Muttik
2 Place — Pug (Mops) LOS CHATOS DEL NORTE POKER FACE, owner - Kristina Arus
3 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) L'AMOUR-AVEC-TOI DE COSTALINA, owner - Jan Roosens
4 Place — Tibetan Terrier AMOX EXCELLENT EDITION, owner - Jaana Myötyri-Ulmanen

FCI group X

Judge - Katrin Raie
1 Place — Afghan Hound OSHANAMEH'S OMG, owner - Alexandra Daniela Naarits
2 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) PATRICIA MIELAS KUPIDONAS, owner - Jelena Suhareva
3 Place — Whippet WOODBROOKS WHO MADE WHO, owner - Ulrica Ahlström
4 Place — Irish Wolfhound MACCAURA PLATINUM DOLLY OF MB, owner - Hanna Pirttilahti

Best in Show (BIS)

Judge - Carlos Fernandez-Renau
1 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) RIDON HENNET QUANTUS, owner - Evelin Saveljev
2 Place — Lhasa Apso SIIMLINE'S LOVE LEGACY TRUTH, owner - Kersti Paju & Vivian Muttik
3 Place — Labrador Retriever VIFLIEM BASKIN ROBBINS, owner - Yu. Parshukova
4 Place — Dachshund miniature smooth-haired, STAIER'S BEAUTY, owner - N. Mikhaylova

Photo: © ALEKSANDRS BORODAJENKO

Add info about your Dog
Add info about your proffession
Add info about your organization



Source: www.online.kennelliit.ee

Rate:
0

Share:

Add comments: