BIS IDS Tartu (Estonia), Saturday, 5 November 2016

Junior handler, 10-13 years

Judge - Frode Jevne
1 Place — Nella Nemlander
2 Place — Keitlyn Randmaa
3 Place — Vladislav Lazurin
4 Place — Kerttu Kethly Rumask

Junior handler, 14-17 years

Judge - Frode Jevne
1 Place — Anabel Leedu
2 Place — Sergei Pustovalov
3 Place — Mila Ruusuvirta
4 Place — Katherin Reet Sisask

Best Brace

Judge - Malgorzata Halas
1 Place — American Cocker Spaniel HEAVENLY WAY'S AUTUMN TEMPTATION & COUNTLEWICK'S SWEET SPRING, owner - Anita Hovisilta & Merja Ylhäinen
2 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) ZEUS GOD OF SKY BERNO VEGA & ZET ENERGY BERNO VEGA, owner - Egle Šulciene
3 Place — Siberian Husky ABSOLUTE ACE OF TRUMPS IZ DOMA KOREEVYKH & ASPIRATION TO WIN IZ DOMA KOREEVYKH, owner - G. Koreeva
4 Place — Tibetan Mastiff (Do-Khyi) HIRWENOYE BOO PALAI & NORANETRAVATI, owner - Erki Korp & Reena Uustal

Best Breeders' Group

Judge - Domenico Di Matteo
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SMILING SNOWBALL
3 Place — Cavalier King Charles Spaniel ROYAL FANTASY
4 Place — Golden Retriever GREENHILL'S

Best Progeny

Judge - Jane Lilley
1 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) MINSKUHOFF'S GRAND NOTRE-DAME, owner - Maria Aaltovirta
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired, STAIER'S BEAUTY, owner - N. Mikhaylova

Best Puppy

Judge - Serghei Volinets
1 Place — American Akita ISO KARHU HILDUR, owner - Juha Kantola
2 Place — West Highland White Terrier RATTREY CERTERO FOR LAMONTERRA, owner - Olga Belyaeva
3 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) LUMEINGEL LUMEPILVEKE, owner - Katrin Oinitš & Margus Oinitš
4 Place — English Setter EDENBRIDGE NATIONAL SONG, owner - Mart Nautras & Inna Vesi

Best Junior

Judge - Carlos Fernandez-Renau
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SMILING SNOWBALL THIS IS ME, owner - Kristiine Uspenski & Kertu Nõmm
2 Place — Lhasa Apso SIIMLINE'S LOVE LEGACY TRUTH, owner - Kersti Paju & Vivian Muttik
3 Place — Dachshund miniature wire-haired, ANGELINA PET VITORAZ, owner - Sampo Miettinen & Unto Timonen
4 Place — English Springer Spaniel L'POWER POINT DE LA TETE DE FELLERING, owner - Tarja Hovila & Simonin Laurent

Best Veteran

Judge - Kirsti Louhi
1 Place — Chinese Crested Dog JUST BELIVE ME EPOCHA, owner - Svetlana Chaleckaja
2 Place — Basenji BULLDOBAS NO REGRETS, owner - Hanna-Leena Kyttä & Janne Kyttä & Tiina Taavitsainen
3 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) PILGRIMAGE SNOW BALL, owner - Kristiine Uspenski
4 Place — Welsh Corgi Pembroke ANDVOL PINKERTON, owner - Olga Shuvalova

FCI group I

Judge - Jahn Stääv
1 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) BEL ETUAL ORSO, owner - Oleg Antipov
2 Place — Australian Shepherd PROPWASH REDOUBTABLE, owner - Inga Cerbule & Leslie B. Frank
3 Place — Welsh Corgi Pembroke ANDVOL TSESAREVICH, owner - Olga Shuvalova
4 Place — Belgian Shepherd Dog - Groenendael ACMEN GORGONES, owner - Riitta Laakso

FCI group II

Judge - Carlos Fernandez-Renau
1 Place — Rottweiler OLBURD SALIVAN, owner - L. Bogomolova
2 Place — Newfoundland GRANDBEAR WOW SMOOCH LIBERTY, owner - Veera Andronova
3 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) RIDON HENNET QUANTUS, owner - Evelin Saveljev
4 Place — Bullmastiff DIIVA'S STYLE N'BULLGRINS VEYRON, owner - Olga Mdivani

FCI group III

Judge - Zoja Bogdanova
1 Place — Airedale Terrier RUS KORNELS SIMVOL POBEDY, owner - Sergey Nikulin
2 Place — Skye Terrier FINNSKY TEMPTATION, owner - Carina Kitti & Dörthe Schroetter
3 Place — Welsh Terrier AK MIL VISTA JUBILEE JAZZ, owner - Aivi Kabur
4 Place — West Highland White Terrier RATTREY REBECCA THATCHER, owner - M Volkova

FCI group IV

Judge - Katrin Raie
1 Place — Dachshund miniature wire-haired, ANGELINA PET VITORAZ, owner - Sampo Miettinen & Unto Timonen
2 Place — Dachshund miniature smooth-hired, DILEMMA APRES L'ONDEE, owner - Merle Kollo
3 Place — Dachshund miniature long-haired, HULIKON AAMUTAIVAAN TÄHTI, owner - Minna Gräsbeck
4 Place — Dachshund standard wire-hired, IDESÜSS E-MAIL "TO WELMU", owner - Pentti Martimo

FCI group V

Judge - Carlos Fernandez-Renau
1 Place — American Akita MAMORU MOULIN ROUGE WITH RUTHDALES, owner - Kadri Audova
2 Place — Pomeranian (Zwergspitz) HEIDELIND'S BNT IDEE FIXE, owner - Maarja Palmiste
3 Place — Shiba Inu HANDZIMEMESITE YARO, owner - Lilya Kamalieva
4 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SAMITE IKILIIKKUJAN ISAAC, owner - Aili Piirikivi

FCI group VI

Judge - Tony Rainey
1 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) MINSKUHOFF'S YOU ONLY LIVE TWICE, owner - Maria Aaltovirta
2 Place — Basset Hound HOPELESS UH AH WANNA LOVE, owner - Taija Turkia
3 Place — Beagle FANTA'S BRAND MOON OTHER MIAMI, owner - Vita Kozirenko
4 Place — Rhodesian Ridgeback MINARBI BB SPLENDIC REMS, owner - Diana Buliga

FCI group VII

Judge - Pekka Teini
1 Place — Gordon Setter GOANGO BLACK I WANT IT ALL, owner - Nina Caldén & Joakim Caldén
2 Place — English Pointer WILCHRIMANE JUMP N'JIVE, owner - Jutta Arolaakso
3 Place — Weimaraner ORO D'ETNA OPTIMUS PRIME, owner - Aksana Liavonava
4 Place — English Setter RITAILAN GREAT BALLS OF FIRE, owner - Henna Tuurna

FCI group VIII

Judge - Tony Rainey
1 Place — Labrador Retriever VIFLIEM BASKIN ROBBINS, owner - Yu. Parshukova
2 Place — Golden Retriever KARVIN PURE SALSA, owner - Hanna-Liisa Hartikainen & Heikki Kvist
3 Place — American Cocker Spaniel SERENE TRICKS R FOR KIDS, owner - Sofia Neuvonen
4 Place — English Springer Spaniel L'POWER POINT DE LA TETE DE FELLERING, owner - Tarja Hovila & Simonin Laurent

FCI group IX

Judge - Bertold Peterburs
1 Place — Poodle (Caniche) toy, AIRI ARABESKA X-MEN, owner - M. Yakovleva
2 Place — Chinese Crested Dog MANO PONIS JUPITERIS, owner - Piia Sillanp
3 Place — Tibetan Terrier SIIMLINE'S MISTER FUEL OF LIFE, owner - Rita Tali
4 Place — Lhasa Apso SIIMLINE CHIC TUXEDO, owner - Kersti Paju & Vivian Muttik & Nikola Smolic

FCI group X

Judge - Dianne Degryze
1 Place — Afghan Hound AL KHABARA LET ME BE YOUR SENSATION, owner - Monica Kullarand & Aleksander Kullarand
2 Place — Irish Wolfhound RIVERWOLF JOST VAN DYKE, owner - Maarit Perälä & Tomi Perälä & Riitta Lehto-Nevala
3 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) PHILADELPHIAN SABANNA FILIPP, owner - Rita Teek & Marleen Toode
4 Place — Whippet KUPLETO ANDORRA, owner - Andželika Drungiliene

Best in Show (BIS)

Judge - Ricardo Torre-Simoes
1 Place — American Akita MAMORU MOULIN ROUGE WITH RUTHDALES, owner - Kadri Audova
2 Place — Airedale Terrier RUS KORNELS SIMVOL POBEDY, owner - Sergey Nikulin
3 Place — Gordon Setter GOANGO BLACK I WANT IT ALL, owner - Nina Caldén & Joakim Caldén
4 Place — Rottweiler OLBURD SALIVAN, owner - L. Bogomolova

Photo: © ALEKSANDRS BORODAJENKO

Add info about your Dog
Add info about your proffession
Add info about your organization



Source: www.online.kennelliit.ee

Rate:
0

Share:

Add comments: