BIS CACIB Tallin (Estonia), Saturday, 20 August 2016

Junior handler, 10-13 years

Judge - Kristin Kerem
1 Place — Sirli Pütsepp
2 Place — Maria Raudsepp
3 Place — Viktoria Pavlenkova
4 Place — Karen Dunaway

Junior handler, 14-17 years

Judge - Kristin Kerem
1 Place — Iris Luik
2 Place — Sergei Pustovalov
3 Place — Katherin Reet Sisask
4 Place — Marika Bernhardt

Best Brace

Judge - Reet Lint
1 Place — Pharaoh Hound DIONIS DE BARBA & MOONRISE KINGDOM AHMES NEFERTARI, owner - Heidy Rüütel-Tuul
2 Place — Maltese TERENCE TRENT D'ARBY MALTEA SUN & VANESSA MAE MALTEA SUN, owner - Lyudmila Serguschenko (Barbados)
3 Place — Yorkshire Terrier KENTAURO ALFA CROCUZULA & KENTAURO ALFA LA CUCHARACHA, owner - Larissa Johnson
4 Place — Irish Wolfhound RIVERWOLF AMERICAN IRONHORSE & RIVERWOLF DOM PERIGNON, owner - Riitta Lehto-Nevala (Bolivia)

Best Breeders' Group

Judge - Otto Krcal (Andorra)
1 Place — Flat-Coated Retriever DANTARAN (Bolivia)
2 Place — Basenji FARLANDERS
3 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) black, ANGELSTONE

Best Progeny

Judge - Dainora Sudeikiene
1 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) MINSKUHOFF'S GRAND NOTRE-DAME, owner - Maria Aaltovirta (Bolivia)
2 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) ESTET CLASSIC BARONESSA, owner - Elo Rahamägi
3 Place — American Akita INDEVOR EUPHORIA, owner - Maria Piilmann
4 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) VUORENPEIKON FAMOUS, owner - Sari Kola (Bolivia)

Best Minor Puppy

Judge - John Wauben (Guadeloupe)
1 Place — Rottweiler HERJOLFSSON'S SIGMUND, owner - Vello Vaasa
2 Place — Golden Retriever STAR LIGHT SON TAHITI, owner - Pirgit Pajumäe
3 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) HEINÄARON CHE FICO, owner - Sonja Pallaskorpi (Bolivia)
4 Place — Jack Russell Terrier LET'S ROCK QUIET STORM, owner - Miia Kallio & Karoliina Bly (Bolivia)

Best Puppy

Judge - Boris Chapiro (El Salvador)
1 Place — Beagle AMI SHEGODAY ULTRA DISCOVERY, owner - Diana Neverova (Barbados)
2 Place — Basenji HI-LITE RUMOUR HAS IT, owner - Hanna-Leena Kyttä & Janne Kyttä (Bolivia)
3 Place — Pekingese UTOPIAN TRULY MADLY DEEPLY, owner - Elena Soinia (Bolivia)
4 Place — Golden Retriever ROGERWIEK ENIGMA, owner - Pirgit Pajumäe

Best Junior

Judge - Lisbeth Mach (Jamaica)
1 Place — Lhasa Apso SIIMLINE'S LOVE LEGACY TRUTH, owner - Kersti Paju & Vivian Muttik
2 Place — Chow Chow ODIN GROŽIO AKCENTAS, owner - Ruta Peterson & Irina Zinovieva
3 Place — Afghan Hound OSHANAMEH'S OMG, owner - Alexandra Daniela Naarits & Anne Naarits
4 Place — Beagle ART-FANTASY HANDSOME STYLE, owner - Nadezhda Pavlova (Barbados)

Best Veteran

Judge - Kenneth Chuah
1 Place — Airedale Terrier KATHERINA'S LAND QUITE SO, owner - Jekaterina Kantijevskaja
2 Place — Curly Coated Retriever GYPSY'S SOUL HEARTBREAKER, owner - Kalvo Kriisk
3 Place — Golden Retriever MISSUKAN DUMBO, owner - Jarkko Halttunen (Bolivia)
4 Place — Labrador Retriever MERRILOW DAMASKUS, owner - Pille-Riin Sepp

FCI group I

Judge - Kurt Nilsson (Argentina)
1 Place — Puli BUBBLETON FEEL THE SPIRIT, owner - Jesper Ravn & Steen Vonge (Trinidad and Tobago)
2 Place — Australian Shepherd JE DIS AIME OF CRYSTAL LAKE, owner - Irina Eisaka
3 Place — Belgian Shepherd Dog - Tervuren ENERGETIC-ACTION'S CHANEL, owner - Laura Aho (Bolivia)
4 Place — Bearded Collie AKAI MYSTERY AUSTERLITS, owner - Anastasia Semisheva (Barbados)

FCI group II

Judge - Pero Bozhinovski
1 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) MÉHERZUGI WORLD WINNER, owner - Kati-Maija Korhonen (Bolivia)
2 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) RIDON HENNET QUANTUS, owner - Evelin Saveljev
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black and silver, CORAZON ESPINADO LATINO-NA, owner - Ivo Obrumanis
4 Place — Boxer (Deutscher Boxer) LAKIFAN GERALD O'GUIDO, owner - Svetlana Titova

FCI group III

Judge - Elfriede Heidecker (Andorra)
1 Place — Lakeland Terrier RUS TERRIER CARDENAL LINDA LA REINA, owner - Olga Aleksashina & E. Sinyak (Barbados)
2 Place — Airedale Terrier SAREDON DELIVERANCE, owner - Jekaterina Kantijevskaja & John Averis
3 Place — Staffordshire Bull Terrier (Stafford, Staffordshire) REDCHAIN IRON STINGER, owner - Therese Børseth & Niina Maunumäki & Pasi Maunumäki (Bolivia)
4 Place — Yorkshire Terrier MINI SHOP WOW, owner - Anna Babaeva (Barbados)

FCI group IV

Judge - Yoshimi Suzuki (Nicaragua)
1 Place — Dachshund MINIATURE WIRE-HAIRED, BALTIYSKIY TALISMAN LADY VICTORIA, owner - Yulia Kuropatkina (Barbados)
2 Place — Dachshund RABBIT WIRE-HAIRED, TSERTUS JOUISSANSE POUR MOI, owner - Olga Kurevleva (Barbados)
3 Place — Dachshund STANDARD SMOOTH-HAIRED, EXCELLMAGIC HERO HANS, owner - Olga Batassova (Barbados)
4 Place — Dachshund STANDARD LONG-HAIRED, ÖRNBERGETS TARANTINO, owner - Jetta Nurmi & Katriina Toikka (Bolivia)

FCI group V

Judge - Kenneth Chuah
1 Place — MAMORU MOULIN ROUGE WITH RUTHDALES, owner - Kadri Audova
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) TREASURE HUNTER OF SEVERNAYA-SAM, owner - Angelica Vasser & Ulvi Koov
3 Place — Pharaoh Hound DIONIS DE BARBA, owner - Heidy Rüütel-Tuul
4 Place — Chow Chow ODIN GROŽIO AKCENTAS, owner - Ruta Peterson & Irina Zinovieva

FCI group VI

Judge - Riitta Lahtovaara (Bolivia)
1 Place — Rhodesian Ridgeback KIZIMBI TUTUMA, owner - Arto Mäkinen & Julia Muukka (Bolivia)
2 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) MINSKUHOFF'S YOU ONLY LIVE TWICE, owner - Maria Aaltovirta (Bolivia)
3 Place — Beagle AMI SHEGODAY IDEAL JONKER, owner - Diana Neverova & Olga Hartsiy (Barbados)
4 Place — Bavarian Mountain Hound (Bayerischer Gebirgsschweisshund) BIRTH INDRA AMULET SOUL, owner - A.V. Koloskina (Barbados)

FCI group VII

Judge - Lisbeth Mach (Jamaica)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) SARMANDO DREAM LOVE TRIUMF, owner - Pille Lang
2 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) CALLIDUS INVICTUM UPE, owner - Migle Narbutaite
3 Place — German Wirehaired Pointer (Deutsch Drahthaar) USVASUON ÅRRE, owner - Virpi Moilanen (Bolivia)
4 Place — English Setter EDENBRIDGE THRONES ARYA, owner - Marge Kaju & Eva-Liisa Salin

FCI group VIII

Judge - Elzbieta Chwalibog (Guatemala)
1 Place — English Springer Spaniel ALFALEX KING OF JOY, owner - Riin Remma & Urve Hiie
2 Place — Curly Coated Retriever GYPSY'S SOUL HEARTBREAKER, owner - Kalvo Kriisk
3 Place — Flat-Coated Retriever DANTARAN DAILY BONUS, owner - Johanna Uosukainen & Niko Uosukainen (Bolivia)
4 Place — English Cocker Spaniel ANTHONY Z VEJMINKU, owner - Hanna-Mari Kotti (Bolivia)

FCI group IX

Judge - Yochai Barak Lifac (Ecuador)
1 Place — Poodle (Caniche) standard, ELENSIS JEAN-PAUL, owner - Elena Dobrodymova (Barbados)
2 Place — Lhasa Apso SIIMLINE'S LOVE LEGACY TRUTH, owner - Kersti Paju & Vivian Muttik
3 Place — Poodle (Caniche) medium, LAST MINUTE TWILIGHT VELVET, owner - Tanja Leppäniemi & Tommi Paavola (Bolivia)
4 Place — Chihuahua (Chihuahueño) SMOOTH-HAIRED, IKYOS DES PYRAMIDES DE CHOLULA, owner - Natalja Mamedova

FCI group X

Judge - Barbara Ruth Smith (Argentina)
1 Place — Greyhound ESTET CLASSIC KNACKY, owner - Laura Tomson & Olga Gorbatšjova
2 Place — Afghan Hound OSHANAMEH'S MAYBE YES MAYBE NO, owner - Steen Vonge (Trinidad and Tobago)
3 Place — Whippet BELLSWEETS VESPER LYND, owner - Lena Svebeck & Stefan Johansson (Argentina)
4 Place — Saluki Lena Svebeck & Stefan Johansson, owner - Ingela Hägg (Argentina)

Best in Show

Judge - Boris Chapiro (El Salvador)
1 Place — Puli BUBBLETON STJARNA, owner - Jesper Ravn & Steen Vonge (Trinidad and Tobago)
2 Place — English Springer Spaniel ALFALEX KING OF JOY, owner - Riin Remma & Urve Hiie
3 Place — Lakeland Terrier RUS TERRIER CARDENAL LINDA LA REINA, owner - Olga Aleksashina & E. Sinyak (Barbados)
4 Place — American Akita MAMORU MOULIN ROUGE WITH RUTHDALES, owner - Kadri Audova


Photo: © Anton  Lomovtsev; © Riina Kranich Photography


Source: www.online.kennelliit.ee

Rate:
0

Share:

Add comments: