BIS IDS Split (Croatia), Sunday, 31 July 2016 & Supreme Best in Show

Junior Handling – Younger Group

Judge - GABRIELLA LOVATI
1 Place — ŠOLTESOVA AGATA
2 Place — VAN MOURIK MILA
3 Place — PURPURA LUCREZIA
4 Place — NEDAVASKOVA IVA
5 Place — DEDKOVA DENISA

Junior Handling – Elder Group

Judge - GABRIELLA LOVATI
1 Place — POCS LISA
2 Place — HJERPETJONN HANSSEN SELMA
3 Place — BURNSIDE SCARLETT
4 Place — FIAMMENGO SARA
5 Place — MESTER VIRAG

Best Brace

Judge - TIINA TAULOS
1 Place — Whippet, owner - KOLLAPS
2 Place — Australian Silky Terrier, owner - KORHONEN TERHI & HEINONEN KRISTINA
3 Place — Pomeranian (Zwergspitz), owner - KOMYAKOVA L

Best Breeders' Group

Judge - ŠTEFAN ŠINKO
1 Place — Rhodesian Ridgeback, owner - KAMLE ELENA
2 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund), owner - SACRO FIUME
3 Place — Miniature Pinscher (Zwergpinscher), owner - OSTREBORGE HANSEN CAROLINE

Best Minor Puppy

Judge - MANOLA POGGESI
1 Place — Tornjak (Bosnian-Herzegovinian and Croatian Shepherd Dog) BE MY HURRICANE TOR BOHEMIA, owner - PETLACH JASMINA
2 Place — American Akita DR WOLF FROM BOSNIA WITH LOVE, owner - HASBOLAT SAVAS
3 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) COLETTE FIFI Z HRUBYCH LUK, owner - MAHELOVA MONIKA

Best Puppy

Judge - LINDA VOLARIKOVA
1 Place — Poodle (Caniche) toy, CHRISTMAS SPIRIT SUPERIOR WORLD, owner - DEGTYAREVA JULIA
2 Place — American Akita MAMORU THE FORCE AWAKENS MILUNA WITH RUTHDALES, owner - WAEFER RAY & MARIA & VAN MOURIK LUCA
3 Place — Lakeland Terrier SUNNILY GOLD DOLLAR, owner - SCHONEBERG FRIEDRICH - WILHELM

Best Veteran

Judge - GABRIEL VALDEZ
1 Place — Chinese Crested Dog SUANHO`S PLENTY COUPS, owner - ANDERSEN ADRIANE
2 Place — Pekingese YA SUPER STAR DIANTES SANCHES, owner - UNG ANNA-LENA & FUGELSTAD PETER
3 Place — Dachshund standard smooth-haired, NIMIK SPANISH EYES, owner - ALALUUSUA VIIVI & JOHANSSON LASSI

Best Junior

Judge - ATTILA CZEGLEDI
1 Place — American Cocker Spaniel VERY VIGIE LATE NIGHT SHOW, owner - VARTIAINEN SANNA & HUOVILA PIRJO
2 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) MEDVEZHYA STAYA ILYA MUROMETS, owner - SARVARI KRISZTINA
3 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) MARCUS AURELIUS THE FIRST AT MEDIOLANUM, owner - DEVIĆ NENAD, MEDIOLANUM KENNEL

Best Hunting / Working Dog

Judge - PERO BOŽINOVSKI
1 Place — Bavarian Mountain Hound (Bayerischer Gebirgsschweisshund) BRIX Z KYNCELOVEJ, owner - HELDOVA LUCIA
2 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) ELOISE DANITTY, owner - SVOBODOVA LUCIE
3 Place — Jack Russell Terrier TOUCHSTAR CLASH OF CLANS, owner - PRIJATELJ PETRA

FCI group I

Judge - MANOLA POGGESI
1 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) JAPARO EYE OF THE STORM, owner - OLSEN FINN HELGE
2 Place — Berger Picard (Berger de Picardie) JOIE D VIVRE DE MONTRIBOIS, owner - IMMERS MARCELLA & KEULEN SANDER
3 Place — Beauceron (Berger de Beauce, French Shepherd) CYRANO PUISSANT AME MAGNANIME, owner - NOVAK TOMAS

FCI group II

Judge - MICHAEL FORTE
1 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) EURO POWER FUTURE LORD, owner - SHULGIN OLEG
2 Place — Boxer (Deutscher Boxer) HASHISH VON JESS BOX, owner - BRZEZINSKI MALGORZATA & LEMMER TORSTEN
3 Place — Affenpinscher MURIMAH BONA CAPONA, owner - BIZIN ANDREW

FCI group III

Judge - OLIVER ŠIMON
1 Place — Yorkshire Terrier SUNACHATES DANCING WITH DESIRE, owner - BEGENA O.
2 Place — Lakeland Terrier AIOLA VON DEN SCHOENEN BERGEN, owner - SCHONEBERG FRIEDRICH - WILHELM
3 Place — American Staffordshire Terrier LIMITED EDITION HIGHLINE ARMAGEDON, owner - DUJMOV MEJRA & BASARIĆ DANE

FCI group IV

Judge - PEDRO SANCHES DELERUE
1 Place — Dachshund rabbit smooth-haired, PICOLLO TECKEL INFANTA, owner - PIKUL E.S.
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired, MINI GOLF OBSIT, owner - CSERMAK JOHANNA
3 Place — Dachshund standard wire-haired, EX SENTIA CRAZY FOR CHRISTMAS, owner - MUSATOVA OLGA

FCI group V

Judge - REVAZ KHOMASURIDZE
1 Place — Basenji MAMBA - EWANGA AKIMBA BABOO, owner - HEILMANN ERIKA
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SAMMANTIC QUICK, owner - BRUNS BARBARA & STAMP WOLFGANG
3 Place — Xoloitzcuintle (Mexican Hairless Dog) RUS SHOW FOREVER TEENAGER, owner - GOYRINBERG V.

FCI group VI

Judge - PERO BOŽINOVSKI
1 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) SOLETRADER PUMPINK PIE, owner - RAIC IVA & RASHID MICHAEL
2 Place — Istrian Short-Haired Scent Hound (Istarski Kratkodlaki Gonič) LEO LIČKI, owner - JURIČIĆ ŽELJKO
3 Place — Rhodesian Ridgeback JELANY RED DJIMBO FAREY, owner - VERENKOVA ALLA & KAMILLE ELENA

FCI group VII

Judge - CARMEN GUISADO NAVARRO
1 Place — Weimaraner DOC N`CAMELOT`S HEAVEN CAN WAIT, owner - LENAERTS EDWIN & FINCH TONIE &VAN DER SICHEL LINDA
2 Place — English Pointer ZENSU MOUSTREAP HEART, owner - BRUNO P. & ZAHONYI -A. DOROTTYA
3 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) RISLEY POETRY IN MOTION, owner - KELLY CATHERINE

FCI group VIII

Judge - TIINA TAULOS
1 Place — American Cocker Spaniel VERY VIGIE I DON`T KNOW, owner - LEONARD-NOLLE MATHILDE
2 Place — Flat-Coated Retriever DELPHINIUMS VOULEZ VOUS, owner - SCARPA LUCIA
3 Place — Clumber Spaniel BIG BOOM`S JOCKER DONKEY, owner - LEVAI LANA

FCI group IX

Judge - TINO PEHAR
1 Place — Bichon Havanais (Havanese) BELLEZZA`S KEEP IT HOT, owner - LAURONEN MIIA
2 Place — Chihuahua (Chihuahueño) ORLANDINO DI SAN GIMIGNANO, owner - LEHTINEN - COCHETTI TUULA
3 Place — Pug (Mops) PITCH BLACK FACE PUGS JACK SPARROW, owner - BEXANDER MARIA

FCI group X

Judge - LESLEY CHALMERS
1 Place — Greyhound GRANDCRU NEWTON, owner - VAN GEMERT KATRIEN
2 Place — Saluki PERSIAN DRAGON AMETHYST, owner - KISS MARIANN
3 Place — Whippet SOBRESALTO STANDING OVATION, owner - LIGUORI GIOVANNI

Best In Show (BIS)

Judge - RAINER VUORINEN
1 Place — Bichon Havanais (Havanese) BELLEZZA`S KEEP IT HOT, owner - LAURONEN MIIA
2 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) JAPARO EYE OF THE STORM, owner - OLSEN FINN HELGE
3 Place — Yorkshire Terrier SUNACHATES DANCING WITH DESIRE, owner - BEGENA O.

Supreme Best Junior Handler

Judge - BILL MCFADDEN
1 Place — FOLLETTI LETIZIA

Supreme Best Baby & Puppy

Judge - GABRIEL VALDEZ
1 Place — American Akita MAMORU THE FORCE AWAKENS MILUNA WITH RUTHDALES, owner - WAEFER RAY & MARIA & VAN MOURIK LUCA

Supreme Best Veteran

Judge - LINDA VOLARIKOVA
1 Place — Chinese Crested Dog SUANHO`S PLENTY COUPS, owner - ANDERSEN ADRIANE

Supreme Best Junior

Judge - TIINA TAULOS
1 Place — American Cocker Spaniel VERY VIGIE LATE NIGHT SHOW, owner - VARTIAINEN SANNA & HUOVILA PIRJO

Supreme Best Croatian Breeds

Judge - OLIVER ŠIMON
1 Place — Istrian Short-Haired Scent Hound (Istarski Kratkodlaki Gonič) LEO LIČKI, owner - JURIČIĆ ŽELJKO

Supreme Best in Show

Judge - ŠTEFAN ŠINKO
1 Place — Lakeland Terrier AIOLA VON DEN SCHOENEN BERGEN, owner - SCHONEBERG FRIEDRICH - WILHELM
Photo: © Boris Glukharev, , Andrew Brace

Source: www.4summershows.com

Rate:
0

Share:

Add comments: