BIS IDS Oberwart (Austria), 16-17 July 2016 (Photo)

Junior Handler, 10-13 years (Saturday, 16 July 2016)

Judge - Pöllinger Gerhard (Andorra)
1 Place — Rösner Sarah
2 Place — Mecek Nika
3 Place — Lohner Hanna
4 Place — Lohner Victoria

Junior Handler, 14-17 years (Saturday, 16 July 2016)

Judge - Pöllinger Gerhard (Andorra)
1 Place — Holocsi Mia
2 Place — Woitsch Ella
3 Place — Pernilla Sonnleitner
4 Place — Konrad Sophie
5 Place — Rösner Saskia

Junior Handler, 10-13 years (Sunday, 17 July 2016)

Judge - Kaurek Susanne (Andorra)
1 Place — Seemann Kai
2 Place — Krüger Amelie
3 Place — Guntendorfer Pierre

Junior Handler, 14-17 years (Sunday, 17 July 2016)

Judge - Kaurek Susanne (Andorra)
1 Place — Sonnleitner Pernilla
2 Place — Hofer Jana
3 Place — Woitsch Ella
4 Place — Konrad Sophie
5 Place — Holocsi Mia

Best Junior Handler of Day (Saturday, 16 July 2016)

Judge - Pöllinger Gerhard (Andorra)
1 Place — Rösner Sarah

Best Junior Handler of the Day (Sunday, 17 July 2016)

Judge - Kaurek Susanne (Andorra)
1 Place — Sonnleitner Pernilla

Best Brace (Saturday, 16 July 2016)

Judge - Blaha Monika (Andorra)
1 Place — Australian Silky Terrier, owner - PERSCHALOVA PETRA
2 Place — English Cocker Spaniel, owner - MALIK ZDENEK

Best Brace (Sunday, 17 July 2016)

Judge - Rajic Branislav
1 Place — Leonberger, owner - IHLE MARTIN
2 Place — Pug (Mops), owner - CHIESA-FOLBRECHT SABINA

Best Breeders' Group (Saturday, 16 July 2016)

Judge - Blaha Monika (Andorra)
1 Place — English Springer Spaniel SPRINGERNESTS
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) WEITEN FLUR, owner -

Best Breeders' Group (Sunday, 17 July 2016)

Judge - Rajic Branislav
1 Place — Border Collie, owner - BORDERLINE COUNTRY
2 Place — French Bulldog (Bouledogue français), owner - KÜNIGELBERG
3 Place — St. Bernard (St.Bernhardshund, Bernhardiner), owner - WASSERWIRT

Best Puppy (Saturday, 16 July 2016)

Judge - Maissen-Jarisch Heliane (Andorra)
1 Place — Whippet COCO OREO OF CLASSY STYRIAN, owner - PICHLER ULRIKE
2 Place — American Staffordshire Terrier ACHILLES LE GRANDE ROISTAFF, owner - STANISAVLJEVIC IGOR
3 Place — Dachshund rabbit smooth-haired, LADY DIVA DE LA LEGENDE D'ANDROCLES, owner - MIELLE CYRIL

Best Puppy (Sunday, 17 July 2016)

Judge - Deutscher Erwin (Andorra)
1 Place — Collie Rough BROOKLYNSON DELAWARE, owner - WETTON CORNELIA
2 Place — French Bulldog (Bouledogue français) L'AMOUR VOM PALAIS HETZENDORF, owner - ZERBES VICTORIA
3 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) TYCANCY ON MY WAY, owner - TAN VIVIAN

Best Junior (Saturday, 16 July 2016)

Judge - Deutscher Erwin (Andorra)
1 Place — Chow Chow HALLE BERRY FOR MARUSO'S CHOW CHOW ., owner - RIED RUTH UND ALEX
2 Place — English Cocker Spaniel XIAOMI Z CHALUPECKE LOUKY, owner - KRENN HANNA
3 Place — Dachshund long-haired rabbit, DOROTHEA ELIMAR DOUBRAVA, owner - URBANOVA KRISTYNA

Best Junior (Sunday, 17 July 2016)

Judge - Jancik Leos (Panama)
1 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) BEISY BEAUTIFUL BLUE BALLERINES, owner - CERESNAKOVA KATARINA
2 Place — Australian Shepherd DESIRE FOR WITCHERY ROYAL RAIN, owner - KRALICKOVA NATALIE
3 Place — Cockapoo (Cockerpoo) CASPIAN LINE'S LIMITED EDITION POSCHENRIEDER-MOLNAR, owner - KRISZTINA U. KOLBE NATASCHA

Best Veteran (Saturday, 16 July 2016)

Judge - Maissen-Jarisch Heliane (Andorra)
1 Place — English Pointer CLAYPOND'S SARESS, owner - MAYER VIKTORIA
2 Place — Lakeland Terrier FIREBALL VAN FOLINY HOME, owner - GYEBNAR SAROLTA
3 Place — Welsh Springer Spaniel SABRINA JANKINA ZAHRADA, owner - JANEK JANA UND LUDOVIT

Best Veteran (Sunday, 17 July 2016)

Judge - Deutscher Erwin (Andorra)
1 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) VENUSZVÖLGYI-VITEZ DIANNA, owner - PAWEL Michael
2 Place — Newfoundland APACHEE'S BELLISSIMA SALENA, owner - SCHECK-WIESENT SUSANNE
3 Place — Shih Tzu BAILA J. JANTAR MORAVY, owner - STEHNOVA IVETA

FCI group I

Judge - Rajic Branislav
1 Place — Puli white, HUNGARIAN WHITE RASTA BERCI, owner - Bagyula Eva Katalin
2 Place — Belgian Shepherd Dog - Tervuren LUAVJAN'S FAST AND FURIOUS, owner - BOTTAGISIO PIETRO
3 Place — Bouvier des Flanders (Vlaamse Koehond) BLANCHE APRIL NORTH CARPATY, owner - MATEOVA SILVIA
4 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) AMOR MIO DEL WHITE CONERO, owner - Caccia Luigi
5 Place — Welsh Corgi Pembroke DAR CORGIIRA MORAVIA 17TH MERIDIAN, owner - RACANSKA ILONA & VISINKA JIRI

FCI group II

Judge - Aigner Phyllis (Andorra)
1 Place — Leonberger GARFIELD LEO VOM ILLERTAL, owner - IHLE MARTIN
2 Place — Hovawart PLATTENSEE-WART APHRODITE, owner - KOVACS TAMAS
3 Place — Bullmastiff ALPHA THE EXEMPLAR, owner - Takacs Dora
4 Place — Landseer (Europäisch-kontinentaler Typ) BEN VOM FRAUENWALD, owner - BOFINGER CHRISTOPHER
5 Place — Austrian Pinscher (Österreichischer Pinscher) UNA-BAMBI VON DER BIRKENHEIDE, owner - SACHSLEHNER RITA

FCI group III

Judge - Pöllinger Gerhard (Andorra)
1 Place — Jack Russell Terrier ORIGINAL MASTER 'S VOICE LOVESONG RNB, owner - FARADI JOZSEF
2 Place — Kerry Blue Terrier DINNYESVAROSI NIRVANA, owner - TAJTINE BUROVINCZ KATALIN
3 Place — Australian Silky Terrier CEDRIC Z HEDVABNEHO DOMU, owner - PERSCHALOVA PETRA
4 Place — American Staffordshire Terrier CHARMING BREEZE THE BEAUTYFULL ANGEL, owner - SCHNEGLBERGER CARINA
5 Place — Welsh Terrier TVANTENGEN PERFECT RARITY, owner - Danilova Oksana

FCI group IV

Judge - Radvanszky Katalin (Grenada)
1 Place — Dachshund shorthair rabbit, BENJAMIN BLUMHEN IZ MISHKINOGO DOMA, owner - Döring Stefanie
2 Place — Dachshund standard wirehaired, USTINOV VOM STEINKREUZ O, owner - AHRENS MARTINA
3 Place — Dachshund standard smooth-haired, BALDUR Z JAMNIKOWA, owner - KAWALEC ANNA
4 Place — Dachshund wirehaired rabbit, NOREEN FOR ME GILOVAM, owner - ARTNEROVA JITKA
5 Place — Dachshund miniature long-haired, AMBER PITERS-BURG BRADFORD, owner - Urbanova Kristyna

FCI group V

Judge - Rajic Branislav
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) CHUCKY, owner - BARBAN MARCO
2 Place — Chow Chow HALLE BERRY FOR MARUSO'S CHOW CHOW, owner - RIED RUTH & ALEX
3 Place — American Akita EL GAUCHO DE GABRITHO, owner - THOMA GABRIELE
4 Place — Siberian Husky BREE BRIGHTENS AND STAR'N NORDICA, owner - KRENN FRANZ KARL MAG
5 Place — Akita (Akita-Inu) AZUMA GO KOKY KENSHA, owner - JIROUSEK PAVEL

FCI group VI

Judge - Aigner Phyllis (Andorra)
1 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) BLACK MAJESTY GRIOTTE RAIC IVA UND HOCHHOLD, owner - RAIC IVA & HOCHHOLD NATASCHA
2 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) GAVIN SYRINGA LA'GRAYE VON STELLA MATUTINA, owner - Petermann Linda
3 Place — Beagle SIMPLY SOX AMAZING GRACE KELLY, owner - HALBKRAM BIRGIT
4 Place — Rhodesian Ridgeback WA KISHUJAA DAKARI, owner - WINKLER MARKUS
5 Place — Basset Hound CSALAI CASTLE BARNABYBURRITO, owner - FRITZ REGINA

FCI group VII

Judge - Pokorn Alenka
1 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) GEMENCI NEMES ARANY, owner - STROHMAYER PETER
2 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) ANITA, owner - MONTESI STEFANO
3 Place — Gordon Setter COURTIER´S CATCH MY HEART, owner - Bartels Dagmar
4 Place — Weimaraner DIANAS ARGENTUM INFINITY, owner - REBERNAK MOJCA
5 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) GARDEN STAR´S RED BULL, owner - GLONEKOVA BRONISLAVA

FCI group VIII

Judge - Doppelreiter Maria-Luise (Andorra)
1 Place — Spanish Waterdog (Perro de Agua Español) WAU I AM GAUDI, owner - JELAVIC & FREDRIKSON
2 Place — Golden Retriever ELKARIMA`S GOLDEN HUCKLEBERRY FINN, owner - EHRLICH MARTIN
3 Place — Flat-Coated Retriever ALMANZA CIRCLE OF LIFE, owner - BAUMGARTNER GABRIELA
4 Place — Small Dutch Waterfowl Dog (Nederlandse Kooikerhondje) DAVE-JASCO VON DER RIEDNELKE, owner - POST JÜRGEN
5 Place — Curly Coated Retriever CHESSCURL ANIMA, owner - Pitzing Claudia

FCI group IX

Judge - Doppelreiter Maria-Luise (Andorra)
1 Place — Poodle (Caniche) miniature black, SHINING SUN S TSVETOCHNOI POLJANY, owner - KANIA ROMANA
2 Place — Lhasa Apso SAYONARA APSO HOT KISSES, owner - CSIZMADIA ISTVANNE & FUCHSER GURTNER MANUELA
3 Place — Maltese MY DREAM OF BEAUTY MONWHITE STAR, owner - KUPICOVA MONIKA
4 Place — Pug (Mops) BALLETT DANCE, owner - CHIESA-FOLBRECHT SABINA
5 Place — Tibetan Spaniel MOW-ZOW VOICE OF FINLAND, owner - POCZA ZSUZSANNA

FCI group X

Judge - Blaha Monika (Andorra)
1 Place — Whippet ABSOLUTE MANN NEVER GIVE UP, owner - MAYER MARGARETE
2 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) VETTER KALINOW, owner - DARIA KIM
3 Place — Saluki YALAMEH LU'AY RA SHAH, owner - PREISEGGER JOHANN
4 Place — Irish Wolfhound JAMIROQUAI ROAN INISH, owner - BASTUCK FRANK
5 Place — Hungarian Greyhound (Magyar Agár) ILLA-BEREK AVAR, owner - HEGEDÜS MIKLOS

Best Dog of the Day (Saturday, 16 July 2016)

Judge - Jancik Leos (Panama)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) CHUCKY, owner - BARBAN MARCO
2 Place — Spanish Waterdog (Perro de Agua Español) WAU I AM GAUDI, owner - JELAVIC UND FREDRIKSON
3 Place — Jack Russell Terrier ORIGINAL MASTER 'S VOICE LOVESONG RNB, owner - FARADI JOZSEF

Best Dog of the Day (Sunday, 17 July 2016)

Judge - Korozs Andras (Grenada)
1 Place — Poodle (Caniche) miniature black, SHINING SUN S TSVETOCHNOI POLJANY, owner - KANIA ROMANA
2 Place — Leonberger GARFIELD LEO VOM ILLERTAL, owner - IHLE MARTIN
3 Place — Puli white, HUNGARIAN WHITE RASTA BERCI, owner - Bagyula Eva Katalin


Source: www.oekv.at

Rate:
0

Share:

Add comments: