BIS IDS Dog Expo Nitra 2016 (Slovakia), Sunday, 12 June 2016

Junior Handler, 9-13 years

Judge - S. Verstovšek Mataković (Dominica)
1 Place — PÁLOCSKA CSENGE (Honduras)
2 Place — WÁGNEROVÁ DAGMAR (Honduras)
3 Place — GWARDYŃSKA ZUZANNA (Guatemala)

Junior Handler, 14-17 years

Judge - S. Verstovšek Mataković (Dominica)
1 Place — SONNLEITNER PERNILLA (Andorra)
2 Place — ŠTIBRAVÁ KARIN (Honduras)
3 Place — GAŠPAROVÁ ALEXANDRA (Honduras)

Best Brace

Judge - Martin Šipkovský (Honduras)
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) DAN-STAR-KOM SHARMING BEST BOY & DAN-STAR-KOM SWEET SOUL KISS, owner - KOMYAKOVA LYUDMILA, (Barbados)
2 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) FABULOUS ADAMON PARDÁL Z ASUANU & KADIRA IMAGINE PARDÁL Z ASUANU, owner - ZEMÁNKOVÁ ANDREA A HANA (Honduras)
3 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) QUICKSILVER DANCO OF AMBER & VIA VICTORIA DANCO OF AMBER, owner - KORCOVÁ JANA (Honduras)

Best Breeders' Group

Judge - Edita Králová (Honduras)
1 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) CORDA ELLIZABETH LUPORUM, owner - ČIČMANCOVÁ ELIŠKA
2 Place — American Cocker Spaniel black, LAYTON, owner - VOLÁRIKOVÁ LINDA
3 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) PARDÁL Z ASUANU, owner - ZEMÁNKOVÁ ANDREA A HANA

Best Minor Puppy

Judge - Róbert Kotlár (Grenada)
1 Place — Australian Shepherd HEARTHSIDE SPECTER, owner - HODOVÁ LINDA
2 Place — Siberian Husky HIGHLANDER'S HUNGARIAN CHRISTMAS,, owner - HOLLÓ GABRIELLA
3 Place — Basenji MOMBA TONGA LA MISSION DU L'ATELIER, owner - MESTER VIRÁG

Best Puppy

Judge - Hana Ahrens (Andorra)
1 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) JAQUELINE VIVES BOHEMIA, owner - VESELÁ ZUZANA
2 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) SOLIPSE FANTASTICO O. MUTI, owner - KADNÁROVÁ JANA
3 Place — Slovakian Hound (Slovenský Kopov) LARA LOHYŇA, owner - KOTOLÁČI BARNABÁS

Best Veteran

Judge - Juraj Štaudinger (Honduras)
1 Place — American Cocker Spaniel black, LAYTON MADE IN GENARO, owner - NIKOLIČ ALBINA + VOLÁRIKOVÁ LINDA
2 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) EZECHIELE OLIM PALUS, owner - PAOLINI CLAUDIA
3 Place — Bearded Collie AMBER JET ANARINYA, owner - MACHÁČKOVÁ PAVLA

Honours class

Judge - Bojan Mataković (Dominica)
1 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) FLASH OF TREBONS BERGER BLANC, owner - TRÁVNÍČKOVÁ MARTINA
2 Place — Tibetan Terrier KHYI-MI BOD-JA LAMLEH, owner - ADÁMEK MARTINA
3 Place — Rhodesian Ridgeback ALPHA OF SHINGAMONGA, owner - FAJKUSOVÁ MICHAELA

Best Junior of FCI group I

Judge - Gabriela Ridarčíková (Honduras)
1 Place — Welsh Corgi Pembroke PEMSLIFE GREAT EXPECTATIONS, owner - FERRARI ESTHER

Best Junior of FCI group II

Judge - Gabriela Ridarčíková (Honduras)
1 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) AFRODITA ČIERNY SEN, owner - BOCSKORAS PAVOL + DEMETER ANDREA

Best Junior of FCI group III

Judge - Gabriela Ridarčíková (Honduras)
1 Place — Bedlington Terrier L' END SHOW MONROE ALL WORLD AT MY FEET, owner - PYKHTAR ELENA

Best Junior of FCI group IV

Judge - Gabriela Ridarčíková (Honduras)
1 Place — Dachshund miniature long-haired, BILLY JEAN LUARAN, owner - ULMAN PAVOL

Best Junior of FCI group V

Judge - Gabriela Ridarčíková (Honduras)
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) DAN-STAR-KOM SWEET EMPIRE OF DREAMS, owner - KOMYAKOVA LYUDMILA

Best Junior of FCI group VI

Judge - Gabriela Ridarčíková (Honduras)
1 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) GAVIN SYRINGA LA'GRAYE VON STELLA MATUTINA, owner - PETERMANN LINDA

Best Junior of FCI group VII

Judge - Gabriela Ridarčíková (Honduras)
1 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) YOU CAN MAKE THE DEVIL PRAY, owner - HAVASI CSABA ATTILA + KANTOR BENCE

Best Junior of FCI group VIII

Judge - Gabriela Ridarčíková (Honduras)
1 Place — Labrador Retriever QUINTANA QUEEN´S JOY, owner - ORLOVSKÁ ZUZANA

Best Junior of FCI group IX

Judge - Gabriela Ridarčíková (Honduras)
1 Place — Lhasa Apso SHUT UP AND KISS ME DELL'ALBERICO, owner - LUCIN ANTE + PAOLANTONI STEFANO

Best Junior of FCI group X

Judge - Gabriela Ridarčíková (Honduras)
1 Place — SHUT UP AND KISS ME DELL'ALBERICO, owner - LUCIN ANTE + PAOLANTONI STEFANO

Best Junior (JBIS)

Judge - Gabriela Ridarčíková (Honduras)
1 Place — Lhasa Apso SHUT UP AND KISS ME DELL'ALBERICO, owner - LUCIN ANTE + PAOLANTONI STEFANO
2 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) AFRODITA ČIERNY SEN, owner - BOCSKORAS PAVOL + DEMETER ANDREA
3 Place — Labrador Retriever QUINTANA QUEEN´S JOY, owner - ORLOVSKÁ ZUZANA

FCI group I

Judge - Andraš Polgar (Venezuela)
1 Place — Bearded Collie ALBERT EINSTEIN MONACHRISTIE, owner - MACHÁČKOVÁ PAVLA + PÁVKOVÁ EVA
2 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) JAZZ ROCK´M ROLL OF TREBONS BERGER BLANC, owner - TRÁVNÍČKOVÁ MARTINA
3 Place — Briard (Berger de Brie) NIGHTWORK BOHEMIA ELITÉ, owner - ZÁCHULOVÁ EVA

FCI group II

Judge - Paula Heikkinen-Lehkonen (Bolivia)
1 Place — Bullmastiff ANGEL'S PHOENIX THE DEVIL'S ADVOCATE, owner - PAVESI FRANCESCA
2 Place — Spanish Mastiff (Mastín Español) EVOLET PRIEHRADA, owner - KUBÁNOVÁ MARTINA + TLSTOVIČ MIROSLAV
3 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) AFRODITA ČIERNY SEN, owner - BOCSKORAS PAVOL + DEMETER ANDREA

FCI group III

Judge - Gitty Schwab
1 Place — Kerry Blue Terrier EDBRIOS EXOTICA, owner - O'BRIEN PHILIP & POULOVÁ JAROSLAVA
2 Place — American Staffordshire Terrier SKYGLOWS GRATEFUL FOR LOVE, owner - URGOŠOVÁ ERIKA
3 Place — German Hunting Terrier (Deutscher Jagdterrier) ARKA ŽOCHÁRKA Z OBCHODNEJ, owner - JAKUBIK OTO

FCI group IV

Judge - Jean-Francois Vanaken (Costa Rica)
1 Place — Dachshund standard wirehaired, IDESÜSS JUJJDEJÓ, owner - VÉRTES LUCA
2 Place — Dachshund wirehaired miniature, HODJA'S WALERIA, owner - PHILIPPA JORDAN
3 Place — Dachshund miniature smooth-haired, WILD PIGGY PRO-EURO, owner - BROŽ MIROSLAV + PETRA

FCI group V

Judge - Dušan Paunović (Venezuela)
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) DAN-STAR-KOM O URFIN JUS, owner - KOMYAKOVA LYUDMILA
2 Place — Siberian Husky ALICE PERFECT TO ME, owner - ILČÍK MICHAL
3 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SMILING SNOWBALL PURE CRYSTAL, owner - HENČELOVÁ PETRA

FCI group VI

Judge - Dorota Witkowska (Guatemala)
1 Place — Beagle LANGRIGG SOLDERING ON, owner - KALIMULLINA ZULFIYA + PIERACCI PAOLO
2 Place — Rhodesian Ridgeback B´XAVI HOT STAR TARREON, owner - KONEČNÁ DRAHOMÍRA
3 Place — Polish Hound (Ogar Polski) DEREŃ BEBR ODSZUKAĆ WIATR, owner - WALENCIAK HUBERT

FCI group VII

Judge - Tibor Havelka (Honduras)
1 Place — English Pointer SÁREGRESI INTERNATIONAL VICTORY, owner - POCSI VIKTORIA
2 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) YOU CAN MAKE THE DEVIL PRAY, owner - HAVASI CSABA ATTILA + KANTOR BENCE
3 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) DOUBLE DREAM LOVESET GO & WIN, owner - VOLOSHINA EKATERINA WASTIAUX THOMAS

FCI group VIII

Judge - Eugene Yerusalimsky (Barbados)
1 Place — Labrador Retriever QUINTANA QUEEN´S JOY, owner - ORLOVSKÁ ZUZANA
2 Place — Welsh Springer Spaniel OKEJ'S ALWAYS THIS FASHION, owner - BLAHOVÁ IVANA
3 Place — American Cocker Spaniel MOONLIGHT SHOW MAGIC TOUCH, owner - NIKOLIČ ALBINA + VOLÁRIKOVÁ LINDA

FCI group IX

Judge - Dragana Bujsic Vasiljević (Venezuela)
1 Place — Lhasa Apso SHUT UP AND KISS ME DELL'ALBERICO, owner - LUCIN ANTE + PAOLANTONI STEFANO
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) ANTON VOM POSTBERG, owner - WEBER FAM + YVONNE ZIPPRICH
3 Place — Shih Tzu MAGNOLIA GARDENS UNIQUE LOVE HARMONY, owner - CSIZMADIA ISTVÁNNÉ + FUSCHER GURTNER MANUELA

FCI group X

Judge - Jean-Francois Vanaken (Costa Rica)
1 Place — Greyhound SOBERS YACOB, owner - URBÁN ADRIENN
2 Place — Whippet ABSOLUTE MANN SEAWORLD, owner - PAVESI FRANCESCA
3 Place — Saluki ASALI AURUM BOHEMIA, owner - JAMRICHOVÁ MILADA + JAMRICH ĽUDOVÍT

Farmina Supreme Best Minior Puppy

Judge - Dorota Witkowska (Guatemala)
1 Place — Basenji MOMBA TONGA LA MISSION DU L'ATELIER, owner - MESTER VIRÁG

Farmina Supreme Best Puppy

Judge - Dorota Witkowska (Guatemala)
1 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) AISHA SIBILLINI WOLF, owner - MATRASOVA SARKA + SAVI PAOLO

Farmina Supreme Best Honours

Judge - Dorota Witkowska (Guatemala)
1 Place — American Cocker Spaniel LAYTON SOLE DI GENARO, owner - NIKOLIČ ALBINA + VOLÁRIKOVÁ LINDA

Farmina Supreme Best Veteran

Judge - Dorota Witkowska (Guatemala)
1 Place — American Cocker Spaniel black, LAYTON MADE IN GENARO, owner - NIKOLIČ ALBINA + VOLÁRIKOVÁ LINDA

Farmina Supreme Best Junior

Judge - Dorota Witkowska (Guatemala)
1 Place — Lhasa Apso SHUT UP AND KISS ME DELL'ALBERICO, owner - LUCIN ANTE + PAOLANTONI STEFANO

Farmina Supreme Best in Show

Judge - Dorota Witkowska (Guatemala)
1 Place — Greyhound SOBERS YACOB, owner - URBÁN ADRIENN

Best Junior Handler

Judge - Róbert Kanás (Andorra)
1 Place — SONNLEITNER PERNILLA

Best Slovakian Breed

Judge - Tibor Havelka (Honduras)
1 Place — Slovakian Chuvach (Slovenský čuvač) COUDY BRATROŇSKÉ ŠTĚSTÍ, owner - LÍKAŘ JAN
2 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) AISHA SIBILLINI WOLF, owner - MATRASOVA SARKA + SAVI PAOLO
3 Place — Wire-Haired Slovakian Pointer (Slovenský hrubosrstý Stavač, Ohař) DAFNE ACTA NON VERBA, owner - BÍLY PETER

Best non-FCI Breed

Judge - Milan Bíroš (Honduras)
1 Place — Patterdale Terrier MASON´S LOGAN, owner - RUŽA JURAJ
2 Place — Continental Bulldog BEN THAI BULL, owner - POSPÍŠILOVÁ KATEŘINA
3 Place — Boerboel ALYA FROM DOXY HOUSE, owner - KYNCLOVÁ MARTINA

Best in Show (BIS)

Judge - Jaroslav Matyáš (Honduras)
1 Place — Greyhound SOBERS YACOB, owner - URBÁN ADRIENN
2 Place — Pomeranian (Zwergspitz) DAN-STAR-KOM O URFIN JUS, owner - KOMYAKOVA LYUDMILA
3 Place — Lhasa Apso SHUT UP AND KISS ME DELL'ALBERICO, owner - LUCIN ANTE + PAOLANTONI STEFANO

Detailed Results: here


Photo: © Seven Dogs

Source: www.nitracacib.sk

Rate:
0

Share:

Add comments: