BIS CACIB «My Dog 2» (Göteborg, Sweden), 8 and 10 January 2016

Best Puppy (Friday, 8 January 2016)

Judge - Eva Nielsen
1 Place — Boxer (Deutscher Boxer) DE LA PI'S YPPIGA YLVA, owner - FOGELBERG BERGLUND PIA
2 Place — Pyrenean Mountain Dog (Chien de Montagne des Pyrénées) RIVERGROVES SENDSAKYSSTO VI'SKALY'S, owner - MATTISSON SANDSTRÖM INGELA
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black ANGELRIESEN'S ELEGANT GIRL, owner - ENGSTRÖM KATRIN
4 Place — German Wirehaired Pointer (Deutsch Drahthaar) TROLLÄNGENS NORA, owner - ERLANDSSON FREDRIK

Best Puppy (Sunday, 10 January 2016)

Judge - Benny Blidh von Schedvin
1 Place — Welsh Corgi Pembroke Andvol Marshal, owner - Rita Tilley Wilberg
2 Place — Bearded Collie Alistair's You Only Live Once, owner - Blixt Veronica
3 Place — Poodle (Caniche) middle black, Amalfis Beautiful Dream, owner - Erlandsson Elisabeth
4 Place — Whippet Delaklin's All You Need Is Love, owner - Jansson Pessi Charlotta

Best Progeny (Friday, 8 January 2016)

Judge - Börje Johansson
1 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Cisco, owner - Annie Ahlberg
2 Place — English Cocker Spaniel WAVECATCHER SUMMERTIME BLUEPEARL, owner - GUNNARSSON ANNE
3 Place — Flat-Coated Retriever Castlerock Simply Magic, owner - DYRÉN ANETTE
4 Place — WINTERBOURNE FLOWER POWER, owner - SAHLÉN MARIE-LOUISE

Best Progeny (Sunday, 10 January 2016)

Judge - Åke Cronander
1 Place — Slovakian Chuvach (Slovenský čuvač) Red Dog's White Russian, owner - Gustavsson Johan
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) Whispering Valley Magic Michael, owner - Åhlin Wergård Monia
3 Place — Shih Tzu Yung Lo's Heartbreaker, owner - Pålsson Sofi

Best Veteran (Friday, 8 January 2016)

Judge - Dagmar Klein
1 Place — Swedish Vallhund (Västgötaspets) Skogsbygdens Nora Supernova, owner - Johansson Kim
2 Place — Welsh Springer Spaniel Benton Under Oath, владелец, owner - Jaakola Marjo
3 Place — Uruguayan Cimarron (Cimarrón Uruguayo) FACA DE LAS PITANGAS, owner - SNÄCKA JESSICA
4 Place — Basenji Faraoland Bluetooth Enigma, owner - LÖNN MADELENE

Best Veteran (Sunday, 10 January 2016)

Judge - Dagmar Klein
1 Place — Pyrenean Sheepdog Long-Haired (Chien de Berger des Pyrénées à poil long) Hob-Nob's Quidam, owner - Gro Mathiesen Og Per Tore Romstad
2 Place — Bolognese Semlans Evita, owner - Haglund Karolin
3 Place — Chihuahua (Chihuahueño) Wimi Chilita Av Lay-Ia, owner - Mai Lis Anderssen
4 Place — Puli Cordmaker Hurdy Gurdy, owner - Bodil Rüsz

Best Breeders group (Friday, 8 January 2016)

Judge - Diane Anderson
1 Place — Field Spaniel breeder - Köhlström Maria Winterbourne
2 Place — Affenpinscher breeder - LANGE VERONICA, BORG MARIA VELVET DANDY'S
3 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) breeder - BJÖRKLUND CHARLOTTE AQUATASS
4 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) breeder - AHLZÉN MARMSTAD JANE IMPERIE'S

Best Breeders group (Sunday, 10 January 2016)

Judge - Hans Rosenberg
1 Place — Saluki breeder - Nordin Maria Badavie
2 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) breeder - Reider Anne Shellrick's
3 Place — Chihuahua (Chihuahueño) breeder - Mc Coy Jamie-Lynn Jamie-Lynn's
4 Place — Bearded Collie breeder - Lönner Andersson Nina, Andersson Johan Alistair's

FCI group I

Judge - Petru Muntean
1 Place — Australian Shepherd Northbay's Rock On Summit, owner - Omarsson Gisli
2 Place — Puli Hungary White Puli Doki, owner - Bodil Rüsz
3 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Shellrick's Quite Right, owner - Reider Anne
4 Place — Pyrenean Sheepdog Long-Haired (Chien de Berger des Pyrénées à poil long) Angeyja's Aela, owner - Gro Mathiesen Og Per Tore Romstad

FCI group II

Judge - Benny Blidh von Schedvin
1 Place — Leonberger Namupalan Bling Smack Chap, owner - JUNEHALL LINDBERG JESSIKA
2 Place — English Bulldog (Bulldog) La Floredita Håkan Hellström, owner - Bewick Ewa
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) papper and salt SCHNAUZI-HERO'S KUNG KENZO, owner - LANDERGÅRD MARIA
4 Place — Pyrenean Mountain Dog (Chien de Montagne des Pyrénées) VI'SKALY'S MY WAY OR NO WAY, owner - MATTISSON SANDSTRÖM INGELA

FCI group III

Judge - Johan Juslin
1 Place — Scottish Terrier (Scottie) Raglan Rachel Rose, owner - Cristiana Capece Minutolo
2 Place — Lakeland Terrier Big Lady's Micro-Nikita, owner - Hunt Ann & Hunt Bert
3 Place — Fox Terrier (Wire) Crispy Pretty Perfect, owner - Åström Agneta
4 Place — Norfolk Terrier Kinsridge Quids In, owner - Anne Johnsen

FCI group IV / VI

Judge - Johan Juslin
1 Place — Rhodesian Ridgeback KADAMO I'M IN IT FOR THE GOLD, owner - WOLGAST FÜRST KARIN
2 Place — Beagle DYNAMIC FLYER'S POSH TEDDY, owner - NEUMANN BRITT
3 Place — Fawn Brittany Basset (Basset Fauve de Bretagne) SHIROBLAM FIRST SLIP, owner - STRÖMBERG ELISABETH
4 Place — Bavarian Mountain Hound (Bayerischer Gebirgsschweisshund) HAPPY NEW YEAR HAZBA, owner - SPÅNGBERG JEANETTE

FCI group V

Judge - Leif Lehmann Jörgensen
1 Place — Basenji KIMWITU'S VALENTINO, owner - SÖDERHOLM BJURSTRÖM ANNA
2 Place — Swedish Vallhund (Västgötaspets) SKOGSBYGDENS NORA SUPERNOVA, owner - JOHANSSON KIM
3 Place — Japanese Spitz (Nihon Supittsu) ALEGROS VHILDA BORN TO BE WILD, owner - FRÖBERG BECK PETRA
4 Place — Siberian Husky SNOWMIST A GAMBLE WITH DESTINY, owner - PALM ANETTE

FCI group VII

Judge - Ann-Christin Johansson
1 Place — German Wirehaired Pointer (Deutsch Drahthaar) TROLLÄNGENS RAGNAR, owner - ERLANDSSON ANETTE
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) DUBLINER MAC ADAMIA, owner - CAMILLA & NANA STRÜWING
3 Place — Weimaraner Warrior's Song Imperium Star, owner - SPÅNGBERG JEANETTE
4 Place — Bourbonnais Pointing Dog (Braque du Bourbonnais) HUNTER GYLDENSKOV DE LA PIERRE D'OR, owner - MAIKEN GYLDENSKOV HORN & ANNY HORN-LARSEN

FCI group VIII

Judge - Luis Pinto Teixeira
1 Place — American Cocker Spaniel AZEL ALWAYS BET ON THE BLACK, owner - MIKAEL TRANHOLM
2 Place — Flat-Coated Retriever Castlerock Simply Magic, owner - DYRÉN ANETTE
3 Place — Irish Water Spaniel Poole's Ide Here I Am - This Is Me, owner - C.H. PHILIPSEN & EINAR PAULSEN & GREGORY SINER
4 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) AQUAFORTIS EROS, owner - RAGNHILD BJØRNSTAD

FCI group IX

Judge - Eva Liljekvist Borg
1 Place — Poodle (Caniche) standard black, Maya Huffish Copyright Woman, owner - Sandell Charlotte & Mrs Zuleika B Torrealba
2 Place — Bichon Havanais (Havanese) Pelvix Lady Stardust, owner - Arola Lundgren Tarja
3 Place — Bolognese Meandi's Striking Saxon, owner - Johansson Carina
4 Place — Chihuahua (Chihuahueño) Jamie-Lynn's Gambling With Hearts, owner - Mc Coy Jamie-Lynn

FCI group X

Judge - Agneta Kappers
1 Place — Polish Greyhound (Chart Polski) Stoneville Who's Better Who's Best, owner - Månsson Håkansson Helena
2 Place — Saluki Qirmizi Ovation, owner - Eriksson Nicklas & Solberg Eriksson Ingunn
3 Place — Azawakh Azamour Mejulen, owner - Jussi Lindholm & Jari-Pekka Kahelin
4 Place — Spanish Greyhound (Galgo Español) Finblackies Suomen Runner, owner - Geir Tore Land

Best in Show - My Dog 2 (BIS)

Judge - Frank Kane
1 Place — Poodle (Caniche) standard black, Maya Huffish Copyright Woman, owner - Sandell Charlotte & Mrs Zuleika B Torrealba
2 Place — Australian Shepherd Northbay's Rock On Summit, owner - Omarsson Gisli
3 Place — Leonberger Namupalan Bling Smack Chap, owner - JUNEHALL LINDBERG JESSIKA
4 Place — German Wirehaired Pointer (Deutsch Drahthaar) TROLLÄNGENS RAGNAR, owner - ERLANDSSON ANETTE

Best Junior Handler 14 - 17

Judge - Jan Törnblom
1 Place — , owner - handler - Ekstrand Moa
2 Place — , owner - handler - Knutsson Maja
3 Place — , owner - handler - Steen Ammy
4 Place — , owner - handler - Westling Öhman Noomi


Source: mydog.se

Rate:
0

Share:

Add comments: