BIS CACIB «Latvian Winner 2016» (Riga) 11-12 June 2016 (Photo)

Best Junior Handler (8-13 years)

Judge - Iveta Vojtekova (Honduras)
1 Place — Marta Kaņepe
2 Place — Margus Murel
3 Place — Lidija Fedina
4 Place — Iveta Dovāne
5 Place — Lotta Nykānen (Bolivia)

Best Junior Handler (14-17 years)

Judge - Iveta Vojtekova (Honduras)
1 Place — Liza Berezina (Barbados)
2 Place — Anabel Leedu
3 Place — Kristi Murel

Best Breeders' Group (Saturday, 11 June 2016)

Judge - Lynne Harwood (Cayman Islands)
1 Place — English Cocker Spaniel TRIPLET, owner - H.Hārkālā (Bolivia)
2 Place — English Springer Spaniel KAHDENS ISKON, owner - J.&K.Isola (Bolivia)
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) salt and pepper, HILDEBERT’S, owner - I.Lancmane
4 Place — Shar Pei SECRET LINE’S, owner - M.Sorsa (Bolivia)

Best Breeders' Group (Sunday, 12 June 2016)

Judge - Iveta Vojtekova (Honduras)
1 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) DOLLBABIES, owner - I.Fraimane
2 Place — Yorkshire Terrier SUNACHATES, owner - O.Begena
3 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SMILING MIRACLE, owner - J.Parijenko
4 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) MINSKUHOFF’S, owner - M.Aaltovirta (Bolivia)
5 Place — Jack Russell Terrier AMORIES, owner - A.Saarinen (Bolivia)

Best Progeny (Saturday, 11 June 2016)

Judge - Manuel Borges (Haiti)
1 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) FREDI Z HORNYCH SALIB, owner - L.Blumberga

Best Progeny (Sunday, 12 June 2016)

Judge - Iveta Vojtekova (Honduras)
1 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) MAGIC SUNRISE GREAT GENTLEMAN, owner - I.Fraimane

Best Brace (Saturday, 11 June 2016)

Judge - Julija Aidietiene
1 Place — Standard Schnauzer salt and pepper, ARGENTA’S KAPTEN KAEMPE & DINAMUNDE DOROTEJA ROCK, owner - E.Šukeviča
2 Place — Irish Wolfhound DWARS’ VALLEY O’NEIL & DWARS’ VALLEY ON CLOUD NINE, owner - L.Blaţeviča
3 Place — Gordon Setter YUKKI HILL WIZARD OF GORDON CASTLE & YUKKI HILL TANGO PETERBURGO, owner - A.Tolmacheva (Barbados)
4 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) ASTRA BRAVISSIMO NORTHEN WIND & ASTRA BRAVISSIMO ZOYEE, owner - L.Strazdiņa
5 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) RISE OF THE BLACK POWER & RISE OF THE BLACK WISDOM, owner - A.Roostina

Best Brace (Sunday, 12 June 2016)

Judge - Marko Lepasaar
1 Place — Yorkshire Terrier SUNACHATES DANCING WI TH DESIRE & SUNACHATES LIANA BEAUTY, owner - O.Begena
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) DOLLBABIES BONO BLISS OF SOUND & DOLLBABIES ABELLE ART OF ELEGANCE, owner - I.Fraimane
3 Place — Dachshund standard wire-haired, TAPPIJALAN HULIVILI & TAPPIJALAN MISS MARPLE, owner - N.Lehtolammi (Bolivia)
4 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) SNOW CURL AMORE MIO & DIAMELLA FRUTTI DI MAADE, owner - I.Gierkena
5 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) MINSKUHOFF’S YOU ONLY LIVE TWICE & MINSKUHOFF’S FOR YOUR EYES ONLY, owner - M.Aaltovirta (Bolivia)

Best Puppy (Saturday, 11 June 2016)

Judge - Lynne Harwood (Cayman Islands)
1 Place — Golden Retriever STAR LIGHT SON ROSE FOREVER, owner - M.Kulmala (Bolivia)
2 Place — Small Dutch Waterfowl Dog (Nederlandse Kooikerhondje) CHRISKOOI’S OLIVIA, owner - T.Kriisa
3 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) BOOMCHIKAWAUWAU, owner - A.Kettunen (Bolivia)
4 Place — Leonberger BOOCH ZORYANYI CHAKLUN, owner - A.Kaupere & O.Zamurueva
5 Place — Dogo Canario (Canary Dog, Perro de Presa Canario) DUENOS DE LA VIDA CANAIR, owner - J.Keistere

Best Puppy (Sunday, 12 June 2016)

Judge - Manuel Borges (Haiti)
1 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) DIAMELLA PHANTOM OF ZIRRHAN, owner - S.&H.Sorsa (Bolivia)
2 Place — French Bulldog (Bouledogue français) FOMIELENS TIFANI, owner - A.Pance
3 Place — Cavalier King Charles Spaniel MILBU MAGIC STARLIGHT, owner - M.Buša
4 Place — Pug (Mops) FOMIELENS OLIVER BASIL RO, owner - J.&N.Fomičovas
5 Place — Dachshund standard smooth-haired, MY PASCAL MARSELIO KOMPANIJA, owner - S.Jasevičiūte

Best Veteran (Saturday, 11 June 2016)

Judge - Tamas Jakkel (Grenada)
1 Place — English Cocker Spaniel TRIPLET QUARTZ, owner - H.Hārkālā (Bolivia)
2 Place — Doberman Pinscher (Dobermann) HEKSA Z PADOKU, owner - M.Kauppinen (Bolivia)
3 Place — English Springer Spaniel WILDOMAR’S DIG DUB’N’ DENY, owner - J.&K.Isola (Bolivia)
4 Place — Gordon Setter LAURELHACH THE PIONEER, owner - M.Alanko & T.Mikkonen (Bolivia)
5 Place — Small Dutch Waterfowl Dog (Nederlandse Kooikerhondje) MANUSIA’S CHRISTA, owner - T.Kriisa

Best Veteran (Sunday, 12 June 2016)

Judge - Tamas Jakkel (Grenada)
1 Place — Chinese Crested Dog HAPPY VICTORY EPOCHA, owner - M.Zemlianskaja
2 Place — Rhodesian Ridgeback ARIEL ARI LIBERTA, owner - V.Paisuma
3 Place — Dachshund rabbit smooth-haired, TORNADO BLEIZ ORANGE BLUES, owner - J.Skri vele
4 Place — Lhasa Apso CHIC CHOIX PARTI ON BARJEA, owner - J.Nikkanen (Bolivia)
5 Place — Brazilian Terrier (Terrier Brasileiro) BRASHILL ESPLENDIDO, owner - T.Jauhonen (Bolivia)

FCI group I

Judge - Manuel Borges (Haiti)
1 Place — Australian Shepherd SEVENTY SEVEN BLOW YOUR MIND, owner - S.Hovi (Bolivia)
2 Place — Welsh Corgi Cardigan CORGI NA VOLGE VILHELMINA BADGERWOODS, owner - E.Vershinina (Barbados)
3 Place — Schipperke PEPE, owner - S.K.Suopajārvi (Bolivia)
4 Place — Bouvier des Flanders (Vlaamse Koehond) MŌRRIMŌYKYN ARAGORN, owner - J.Aslren (Bolivia)
5 Place — Belgian Shepherd Dog - Groenendael BREAKPOINT’S UNIQUE OF NIKE, owner - T.Piispa (Bolivia)

FCI group II

Judge - Andrzej Szutkiewicz (Guatemala)
1 Place — Boxer (Deutscher Boxer) NAPMARY’S GO FOR A DREAM, owner - A. Veigure & M.Montesinos Maclean
2 Place — Doberman Pinscher (Dobermann) LEGRANT LAND FAUST FORBES, owner - A.Černova
3 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) RIDON HENNET QUANTUS, owner - E.Saveljev
4 Place — Dogo Canario (Canary Dog, Perro de Presa Canario) DUENOS DE LA VIDA DEMIAN, owner - A.Zemītis
5 Place — Cane Corso Italiano SFORZA MARUSJA FOR AMBERLAND, owner - M.Demchenko

FCI group III

Judge - Lynne Harwood (Cayman Islands)
1 Place — Yorkshire Terrier SUNACHATES DANCING WITH DESIRE, owner - O.Begena
2 Place — Jack Russell Terrier PIKI KVIK DEEP IN LOVE, owner - N.Priladiša
3 Place — Bull Terrier (English Bull Terrier) NOVA PHOENIX SMILE OF EXCALIBUR, owner - M.Valbaka
4 Place — Airedale Terrier FLAIRE MATTERHORN FOR SHER, owner - N.Mikheeva (Barbados)
5 Place — Brazilian Terrier (Terrier Brasileiro) BRASHILL ESPLENDIDO, owner - T.Jauhonen (Bolivia)

FCI group IV

Judge - Yochai Barak Lifac (Ecuador)
1 Place — Dachshund miniature wire-haired, MAGIK RAINBOW VERINO ROBERTO GOLD, owner - E.Chudinovskaya (Barbados)
2 Place — Dachshund rabbit long-haired, ALPTRICOLOUR DARRIYYA RONNIE ESSIE, owner - E.Novozhilova (Barbados)
3 Place — Dachshund miniature smooth-haired, GYRFALCON BOSSANOVA, owner - I.Alla
4 Place — Dachshund rabbit wire-haired, RIGA BEAUTY INFINITY DRIVE, owner - S.Gladkova
5 Place — Dachshund miniature long-haired, MELIN LEE LA CLOCHE FLEUR, owner - M.Andrejev

FCI group V

Judge - Andrzej Szutkiewicz (Guatemala)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) AKEMOSS GREAT GANDALF, owner - S.Hārkōnen (Bolivia)
2 Place — American Akita INULINE SUMMERTIME, owner - A.Vinogradova (Barbados)
3 Place — Basenji MEET THE SUN WILD AFRICA, owner - M.Grišanova
4 Place — Alaskan Malamute FROST JACK STEALTH STAR, owner - E.Larionova
5 Place — Pomeranian (Zwergspitz) ARTEMIDAS DIAMONDS DANCE D’AMOUR, owner - J.Guļijeva

FCI group VI

Judge - Manuel Borges (Haiti)
1 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) FLIGHT IN TIME FAMOUS FIONA, owner - T.Yli - Sassi (Bolivia)
2 Place — Beagle AMI SHEGODAY IDEAL JONKER, owner - D.Neverova & O.Kh a rtsiy (Barbados)
3 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) MINSKUHOFF’S GRAND NOTRE - DAME, owner - M.Aaltovirta (Bolivia)
4 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) YAMASHTA FAHRENHEIT, owner - O.Tōrmā (Bolivia)
5 Place — Rhodesian Ridgeback ARIEL ARI LIBERTA, owner - V.Paisuma

FCI group VII

Judge - Yochai Barak Lifac (Ecuador)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) KARMINO MADE KEEP ON GOING, owner - A.Plečkaitiene
2 Place — Portuguese Pointing Dog (Perdigueiro Português) FAB POINT ALTO DOURO FORTUNA, owner - Vita Jurgone
3 Place — English Setter SALTWATER HALLEY’S COMET, owner - M.Nikitin & M.Ylitalo (Bolivia)
4 Place — Gordon Setter GOANGO BLACK JASMINE, owner - M.Alanko & A.Hentunen (Bolivia)
5 Place — Pont-Audemer Spaniel (Epagneul de Pont-Audemer) WESTGROVE QUATRA RUA, owner - A. - M.Saarela (Bolivia)

FCI group VIII

Judge - Marko Lepasaar
1 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) ADVENTURER’S DORIAN GRAY BY ALEX, owner - S.Tammi & J.Railamaa (Bolivia)
2 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) BAZOLO DIORO DI MARIO, owner - M.&J.Estupinan (Bolivia)
3 Place — English Springer Spaniel ADAMANT’S FINGER IN THE PIE, owner - E.Elomaa (Bolivia)
4 Place — English Cocker Spaniel TRIPLET X, owner - H.Hārkālā & R.Silvennoinen (Bolivia)
5 Place — Golden Retriever GREENHILL’S LISTEN TO YOUR HEART, owner - M.Ruma sk

FCI group IX

Judge - Julija Aidietiene
1 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) MAGIC SUNRISE GREAT GENTLEMAN, owner - I.Fraimane
2 Place — Maltese AMPLUA UH THAT JAZZ, owner - G.Pilipuitiene
3 Place — Chihuahua (Chihuahueño) DOVANES EL ELEGANT SMURF STAR, owner - O.Dovāne
4 Place — Lhasa Apso CHIC CHOIX PARTI PRINCESS, owner - J.Kares & T.Vasemāgi
5 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) JITTERBOP CUT AND RUN, owner - S.&H.Sorsa (Bolivia)

FCI group X

Judge - Iveta Vojtekova (Honduras)
1 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) YEGOROV MORNING GLORY, owner - S.&J.Piippo (Bolivia)
2 Place — Afghan Hound AGHA DJARI’S WAI T ‘TIL YOU SEE ME, owner - K.Reek
3 Place — Greyhound KIMSAR BAD HAIR DAY, owner - V.&K.Lindqvist (Bolivia)
4 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) LUX LORAL NICOLINA NOBILE, owner - K.Grava & I.Grava - Tūrmane
5 Place — Irish Wolfhound DWARS’ VALLEY O’NEIL, owner - L.Blaţeviča

Best in Show (BIS)

Judge - Tamas Jakkel
1 Place — Dachshund miniature wire-haired, MAGIK RAINBOW VERINO ROBERTO GOLD, owner - E.Chudinovskaya (Barbados)
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) MAGIC SUNRISE GREAT GENTLEMAN, owner - I. Fraimane
3 Place — Russkaya Psovaya Borzaya (Borzoi) YEGOROV MORNING GLORY, owner - S.&J.Piippo (Bolivia)
4 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) KARMINO MADE KEEP ON GOING, owner - A.Plečkaitiene
5 Place — Yorkshire Terrier SUNACHATES DANCING WITH DESIRE, owner - O.Begena
Photo: © Alexdesign.lv

Rate:
0

Share:

Add comments: