BIS CACIB Jamsa, Finland, 4-5 June 2016

Best Veteran (Saturday, 4 June 2016)

Judge - Tanya Ahlman-Stockmari (Bolivia)
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Biconty's Sound of Music, owner - Lager Mirja
2 Place — Nova Scotia Duck Tolling Retriever Fireheart Kid Sundance, owner - Pankakoski Saija
3 Place — Welsh Springer Spaniel Llawen Tuff Enuff, owner - Jurvanen Pirjo
4 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Tajmadoran Paloma, owner - Ollilainen Marja

Best Veteran (Sunday, 5 June 2016)

Judge - Matti Luoso (Bolivia)
1 Place — Collie Rough Corydon Catch Me Driftin, owner - Alvasto Eija
2 Place — Border Collie Story Goes Queen of Shadow, owner - Halmiala Marjo
3 Place — Collie Smooth Timonan Qiana Qinnie, owner - Tikkanen Tuula
4 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) pepper and salt, Super Play's Ocean Wind, owner - Varonen Johanna

Best Breeders' Group (Saturday, 4 June 2016)

Judge - Marija Kavcic
1 Place — Pharaoh Hound Northgate's, owner - Ukura Hanna
2 Place — Pomeranian (Zwergspitz) PIPPEROO, owner - Lager Mirja
3 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Tajmadoran, owner - Suomela Eija
4 Place — German Spitz (Deutscher Spitz) Eerondaali, owner - Turunen Petri

Best Breeders' Group (Sunday, 5 June 2016)

Judge - Rosemary Easton (Cayman Islands)
1 Place — Bearded Collie Memorylane, owner - Brusin Nina
2 Place — Collie Smooth TIMONAN, owner - TIKKANEN TUULA
3 Place — French Bulldog (Bouledogue français) Shattermann, owner - Laitinen Katja
4 Place — Lhasa Apso Yarmilan, owner - Forsman Pia

FCI group I

Judge - Marija Kavcic
1 Place — Belgian Shepherd Dog - Tervuren Flammeus Superstar, owner - Hotanen Tiina Ja Ann-Sophie
2 Place — Schipperke Black Wizard's Fan Club Member, owner - Granström Anne
3 Place — Collie Rough Corydon Catch Me Driftin, owner - Alvasto Eija
4 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Onnenpisaran Voittamaton Riemu, owner - Lilleberg Päivi

FCI group II

Judge - Harri Lehkonen (Bolivia)
1 Place — Pyrenean Mountain Dog (Chien de Montagne des Pyrénées) Chenespace Tarbesan, owner - Tammiala-Salonen Ja Salonen Tuulikki Ja Juulia Ja Tuulia
2 Place — Rottweiler Heizelwood Farro, owner - Tuominen Susanna
3 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Vuorenpeikon Famous, owner - Kola Sari
4 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) pepper and salt, Super Play's Ocean Wind, owner - Varonen Johanna

FCI group III

Judge - Rita Reyniers (Costa Rica)
1 Place — Fox Terrier (Wire) Art Fox Lara Croft, owner - Tuomi Saana
2 Place — Kerry Blue Terrier Slievemish Yogibear, owner - Hallsten Tiina
3 Place — American Staffordshire Terrier Pure Power Little Miss Sunshine, owner - Kiiski Elli
4 Place — Scottish Terrier (Scottie) Britannicus Glodius Cladio, owner - Huhtala Anne

FCI group IV

Judge - Markku Mähönen (Bolivia)
1 Place — Dachshund miniature wirehaired, Lamark Rover, owner - Lampero Pirjo
2 Place — Dachshund standard smooth-haired, Adrenalin SStraumes Chocolate, owner - Sorokina Elizabete
3 Place — Dachshund standard wirehaired, Royal Pepper's Pretty in Pink, owner - Hirvonen Sari
4 Place — Dachshund rabbit smooth-haired, Magik Rainbow ZZ Top, owner - Heinonen Jaana

FCI group V

Judge - Maija Mäkinen (Bolivia)
1 Place — Japanese Spitz (Nihon Supittsu) Ejimechan, owner - Hagman Kaija
2 Place — Basenji Hi-Lite Saturday Night Fever, owner - Kuittinen Tuija
3 Place — German Spitz (Deutscher Spitz) Hulmukan Hertta, owner - Kati Toroi
4 Place — West Siberian Laika Nora, owner - Ruuskanen Ensio

FCI group VI

Judge - Markku Mähönen (Bolivia)
1 Place — Finnish Hound (Suomenajokoira) Kahvanahon Kuutarha, owner - Pekkala Erja
2 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Denola Bestseller, owner - Ykspetäjä Mila
3 Place — Rhodesian Ridgeback Bawabu Emeka Enyinnaya, owner - Nazarko Natalia
4 Place — Bloodhound (Chien de Saint-Hubert) Maple Bay True Keeper Brillo, owner - Kujanpää Johanna

FCI group VII

Judge - George Schogol (Chad)
1 Place — Gordon Setter Showpoint Like a Hurricane, owner - Örling Heidi
2 Place — Spinone Italiano (Spinone) Donna Liberata´s Konrad, owner - Lepola Riitta
3 Place — German Wirehaired Pointer (Deutsch Drahthaar) Rikurovan Friida, owner - Västinen Julius
4 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Panda's Dragon Queen, owner - Määttänen Kirsti

FCI group VIII

Judge - Matti Luoso (Bolivia)
1 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Bazolo Dioro Di Mario, owner - Estupiñan Inge-Maj & Justo
2 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) Claircreek Lusitano Sir Elliot, owner - Suomela Eija
3 Place — Welsh Springer Spaniel Llawen Tuff Enuff, owner - Jurvanen Pirjo
4 Place — American Cocker Spaniel Very Vigie Look at Me, owner - Vartiainen Sanna

FCI group IX

Judge - George Schogol (Chad)
1 Place — Lhasa Apso Chic Choix Faith Hope Love, owner - Kallela Karoliina
2 Place — Pug (Mops) Royalgrowl the Hope, owner - Ojala Ilpo
3 Place — Poodle (Caniche) Smart Connection Fake Vision, owner - Lirkki Mervi
4 Place — Petit Brabancon Blue Bay's Roi De La rÉvolution, owner - Hilpinen Jarmo

FCI group X

Judge - Markku Mähönen (Bolivia)
1 Place — Saluki Aziz Fazel, owner - Jalkanen Stina & Janette
2 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) Dervisch Sixteen Shades of Blue, owner - Ukura Hanna
3 Place — Spanish Greyhound (Galgo Español) Azabache, owner - Dawson A & C
4 Place — Greyhound Romgrey Stormy Sea, owner - Säde Tero

Best in Show (BIS)

Judge - Marija Kavcic
1 Place — Belgian Shepherd Dog - Tervuren Flammeus Superstar, owner - Hotanen Tiina Ja Ann-Sophie
2 Place — Japanese Spitz (Nihon Supittsu) Ejimechan, owner - Hagman Kaija
3 Place — Lhasa Apso Chic Choix Faith Hope Love, owner - Kallela Karoliina
4 Place — Pyrenean Mountain Dog (Chien de Montagne des Pyrénées) Chenespace Tarbesan, owner - Tammiala-Salonen Ja Salonen Tuulikki Ja Juulia Ja Tuulia


Source: www.tulokset.koiranayttelyt.com

Rate:
0

Share:

Add comments: