Results of the «Holland Cup 2015» (BIS photo), 11 December 2015

Best Baby

Judge - Sean Delmar (Montserrat)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Cabaka's Perfect Boss, owner - G.M. Morell
2 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) Picasso van Tum-Tum's Vriendjes, owner - G.M. Huikeshoven
3 Place — Neapolitan Mastiff (Mastino Napoletano) Blondie van de Wiltimana, owner - W. Bastiaans

Best Brace

Judge - Ross Delmar (Montserrat)
1 Place — Border Terrier Crazy Train Pilgrim To Chatmoss & Crazy Train Cranberry, owner - D. Lockley, P. Lockley & A.K. Jiderlund
2 Place — Pug (Mops)
3 Place — English Toy Terrier (Toy Manchester Terrier, Black and Tan) Argoel Poricias Who Rah & Argoel Poricias Stoli Boli, owner - L. Croft-Elliot

Best Puppy

Judge - Peter Prins (Guadeloupe)
1 Place — Chihuahua (Chihuahueño) Mystic Legion Drago, owner - A. Raptakis
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Cabaka's Take The Gold, owner - G.M. Morell
3 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) Varratos Arras, owner - D.J.B. Aagten & A. Henzen

Best Working Dog

Judge - Jan de Gids (Guadeloupe)
1 Place — English Pointer
2 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) Gently Born Stylish Feature, owner - M. Bakhareva
3 Place — Basset Hound Ure My Beauty v. Grunsven, owner - M. Akindinova

Best Breeders' Group

Judge - Ilona Onstenk-Schenk (Guadeloupe)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Cabaka, owner - G. Morell
2 Place — Welsh Corgi Pembroke Del Buffardello, owner - E. Pieroni

Best Veteran

Judge - Marion Cate ten (Guadeloupe)
1 Place — Leonberger Hakuna c. Bora z. Miloticek, owner - C. Bauwens & C. Roobrouck
2 Place — Keeshond (Wolfsspitz) Amina von Haus Rubens, owner - C. von See
3 Place — Tibetan Spaniel Miliisin Trans-Am, owner - J. Hyttinen and K. Kanninen

FCI group I

Judge - Jan de Gids (Guadeloupe)
1 Place — Bearded Collie Beardie Connections Kenji, owner - M.C.H.B. Otto (Guadeloupe)
2 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Irish Legend of Navarrem, owner - E. Castillo and P. Fortune
3 Place — Puli Bubbleton Told You So, owner - J. Ravn

FCI group II

Judge - Fabrizio La Rocca (Greenland)
1 Place — St. Bernard (St.Bernhardshund, Bernhardiner) Quantum vom Baronenschloss, owner - R. Sanwick
2 Place — Miniature Pinscher (Zwergpinscher) Norwinstars Jedi Anakin Skywalker, owner - V. Gogstad Thorsen
3 Place — Standard Schnauzer papper and salt, Tamerlano di Casa Guiffrida, owner - G. Guiffrida

FCI group III

Judge - Tino Pehar (Dominica)
1 Place — Scottish Terrier (Scottie) Mcvan's to Russia With Love, owner - M. Khenkina
2 Place — Kerry Blue Terrier Torums Calico Jack at Irisblu, owner - J. LeCourt & C. LeCourt, K. Brown & R.Gray
3 Place — West Highland White Terrier Gajusz Juliusz Cesar from Vixan, owner - B. Przygodzka

FCI group IV

Judge - André v.d. Broek (Guadeloupe)
1 Place — Dachshund miniature wire-haired, KingLord Eager Boy, owner - V. Barcella
2 Place — Dachshund rabbit smooth-haired, Picollo Teckel Infanta, owner - E. Pikul
3 Place — Dachshund standard wire-haired, Radicchio Della Val Vezzeno, owner - M. Scarlato

FCI group V

Judge - Angelika Kammerscheid-Lammers (Belize)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Cabaka's Happy Go Lucky, owner - G.M. Morell & G. Donato-Morell
2 Place — American Akita Dynamic Force Platinum Edition with Ruthdales, owner - M. Bostock, M. Huls, L. Huls, J. Armstrong
3 Place — Shiba Inu Mara-Shimas Hasha Go, owner - W. van der Meer

FCI group VI

Judge - Renee Sporre-Willis (Argentina)
1 Place — Petit Basset Griffon Vendeen (Petit Basset Griffon Vendéen) Boom Chicago van Tum-Tum's Vriendjes, owner - G.M. Huikeshoven
2 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Jebezel The Astonishing Sophtspot, owner - J. Christie
3 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) Palomino du Greffier du Roi, owner - J. Huisman

FCI group VII

Judge - Henric Fryckstrand (Argentina)
1 Place — German Wirehaired Pointer (Deutsch Drahthaar) Bareve Bontebokskraal, owner - S. Pinkerton
2 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Rus De'Viaro Bianca, owner - I. Tikhomirova
3 Place — Gordon Setter Lochfain An Aus Approach To Glenmaurangi, owner - A. Phillips

FCI group VIII

Judge - Wil Hochstenbach (Guadeloupe)
1 Place — American Cocker Spaniel Chiccomy's Top Gear, owner - M. Weijmans & D. Weijmans
2 Place — English Springer Spaniel Trimere Total Mahem, owner - J.W. Akerboom-van der Schaaf & K. van der Schaaf-Akerboom
3 Place — Flat-Coated Retriever One Shining Little-Star, owner - C. Ranson

FCI group IX

Judge - Goran Gladic (Venezuela)
1 Place — Coton De Tulear Semper Amigo Dewey, owner - J. Pelola
2 Place — Pekingese Blevwils Starlight Liaison, owner - P. Lassero
3 Place — Maltese Benatone Rings of Gold, owner - S. White & S. Jackson

Группа FCI X

Judge - Annette Bystrup (Trinidad and Tobago)
1 Place — Afghan Hound Shaira Bint Benasid von Haussman, owner - E. Heilmann
2 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) Fiefoerniek's For Hire, owner - S. van de Graaf & S.B. Hafkenscheid
3 Place — Irish Wolfhound Bourbon Tullamore Good Stuff, owner - O. Nalobin

Best Dutch Breeds

Judge - Roel van Veen-Keur (Guadeloupe)
1 Place — Dutch Shepherd Dog (Hollandse Herdershond) Eian, owner - W. van den Bosch-Ruis & W. van den Bosch-Ruis
2 Place — Saarloos Wolfdog (Saarlooswolfhond) Whitefang's Ajia Ishani of Angou Loup's Mountain, owner - J. Verbeeck
3 Place — Small Dutch Waterfowl Dog (Nederlandse Kooikerhondje) Quanacks Favor Mr Moustache, owner - A. Straaijer & R. Gijsberg

Best Junior (JBIS)

Judge - Elina Haapaniemi (Bolivia)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) KingLord Eager Boy
2 Place — Lhasa Apso Dilemma Tip Top, owner - B. W. J. T. van Rossum
3 Place — Dachshund miniature wire-haired, owner - V. Barcella

Best in Show (BIS)

Judge - Rob Douma (Guadeloupe)
1 Place — Bearded Collie Beardie Connections Kenji, owner - Anneke Otto (Guadeloupe)
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Cabaka's Happy Go Lucky, owner - G.M. Morell and G. Donato-Morell

Holld Cup 2015 BIS reward video



This days photos from the ring HERE



Rate:
0

Share:

Add comments: