BIS CACIB Hässleholm (Sweden), 21- 22 May 2016 (photo)

Best Junior Handler 10-13 years (Saturday, 21 May 2016)

Judge - Eva Eriksson
1 Place — Emma Westman

Best Junior Handler 14-17 years (Saturday, 21 May 2016)

Judge - Eva Eriksson
1 Place — Isa Söderkvist

Best Junior Handler 10-13 years (Sunday, 22 May 2016)

Judge - Anna-Lena Angeria
1 Place — Alice Nidle

Best Junior Handler 14-17 years (Sunday, 22 May 2016)

Judge - Anna-Lena Angeria
1 Place — Ella Christensson

Best Breeders' Group (Saturday, 21 May 2016)

Judge - Liimatainen Jussi
1 Place — Bolognese Hunky-Dory, owner - Rönquist Fredrika, Rönquist Lotten
2 Place — Shih Tzu Yung Lo's, owner - Pålsson Sofi, Pålsson Peter
3 Place — French Bulldog (Bouledogue français) Purpleheart's, owner - Langtoft Gelika
4 Place — American Staffordshire Terrier Zican's, owner - Benjaminson Cecilia

Best Breeders' Group (Sunday, 22 May 2016)

Judge - Liimatainen Jussi
1 Place — Affenpinscher Velvet Dandy's, owner - Lange Veronica, Borg Maria
2 Place — English Cocker Spaniel Wavecatcher, owner - Gunnarsson Anne
3 Place — Rottweiler Kämparglöds, owner - Göbel Angelica
4 Place — Pharaoh Hound Vaskurs, owner - Hall Jenny

Best Progeny (Saturday, 21 May 2016)

Judge - Johansson Karl-Erik
1 Place — Shih Tzu Yung Lo's Heartbreaker, owner - Pålsson Sofi
2 Place — Jack Russell Terrier Tsarodej Jack The Finn, owner - Strömberg Elisabeth
3 Place — Afghan Hound Khaos Badajoz, owner - Ekberg Linda
4 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) Menine's William The Conquerer, owner - Hasselgren Irene

Best Progeny (Sunday, 22 May 2016)

Judge - Johansson Karl-Erik
1 Place — English Cocker Spaniel Oakbeach Dream's Come True, owner - Ekstrand Maria
2 Place — Rhodesian Ridgeback Ridgebow's Scilla Of Thanzi, owner - Stjärnfält Britt-Marie & Stjärnfält Sven
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) Stommelyckans Black Crystal, owner - Nilsson Heidie
4 Place — Newfoundland Cle Bas Proud Mary, owner - Åkesson Monika

Best Veteran (Saturday, 21 May 2016)

Judge - Ericsson Dan
1 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier Cameron Syrup And Honey, owner - Fasnacht Gunilla
2 Place — Shih Tzu Mismås Beat'Em Up, owner - Larsson Gertrud
3 Place — Schipperke Wyndsong Halcyon Tempest, owner - Lindberg Agneta
4 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Shelteam Ace Of Diamonds, owner - Jidegren Lotta

Best Veteran (Sunday, 22 May 2016)

Judge - Ericsson Dan
1 Place — German Wirehaired Pointer (Deutsch Drahthaar) Trollängens S Krut, owner - Andersson Konny
2 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) Roughshoot Casper Of Sweden, owner - Olsson Berit
3 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Kråkslottets Pelago, owner - Mattisson Ulrika
4 Place — Japanese Spitz (Nihon Supittsu) Enfloy'z Novaah-Lee A Charmant Lady, owner - Werner Helene

Best Puppy (Saturday, 21 May 2016)

Judge - Juslin Johan
1 Place — Bolognese Hunky-Dory Inestimable, owner - Rönquist Fredrika
2 Place — Bedlington Terrier Willow Wind First Class Firecracker, owner - Lyberg Ann-Marie O Rolf
3 Place — Tibetan Spaniel Mysebo's Hold-On-To-Me, owner - Lindsjö Vanja
4 Place — American Staffordshire Terrier Goldroad's I Am The Knockout

Best Puppy (Sunday, 22 May 2016)

Judge - Juslin Johan
1 Place — Affenpinscher Velvet Dandy's Karius, owner - Lange Veronica
2 Place — Flat-Coated Retriever Steelriver Ray Of Sun, owner - Östman Carina
3 Place — Chow Chow Grazioso's Pet Shop Boys Zu'Tzungle, owner - Gitte Daae
4 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) salt and pepper, Hönsetorps Extreme Chaos, owner - Lundh Carina

FCI group I

Judge - Svarstad Per
1 Place — Puli Hungary White Puli Doki, owner - Bodil Rüsz
2 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) Aryakas Rodanthi, owner - Dahlander Wallström Ingela
3 Place — Australian Shepherd Khetashio Stardust, owner - Janne Kronstam
4 Place — Dutch Schapendoes (Nederlandse Schapendoes) Carnac's Jazzy Juliet, owner - Skallman Gunilla

FCI group II

Judge - Whitmarsh Anita
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) salt and pepper, Motown's Let It Be, owner - Pedersen Kirsten
2 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) Kronblommas Rosalinda, owner - Magnusson Björn
3 Place — Newfoundland Cayzencle's Duchess Diiwa de Lux, owner - Persson Kerstin & Wetterlöf Sten-Åke
4 Place — Pyrenean Mountain Dog (Chien de Montagne des Pyrénées) Vi'Skaly's Mumin, owner - Mattisson Sandström Ingela

FCI group III

Judge - Senashenko Ekaterina
1 Place — Irish Terrier Merrymac You Are The Winner, owner - Hagström Gertrud & Hagström Thomas
2 Place — Lakeland Terrier Big Lady's Micro-Nikita, owner - Hunt Ann & Hunt Bert
3 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier Extra's Esquire, owner - Lindahl Malin
4 Place — Cairn Terrier Hjohoo's All Hjo Ever Wanted, owner - Teodorsson Elisabeth

FCI group IV-VI

Judge - Sörensen Bjarne
1 Place — Dachshund standard smooth-haired, Stubbkärrs Ulric, owner - Wall Eva
2 Place — Basset Hound Swede Sun's Bertil, owner - Nordlund Marcus
3 Place — Fawn Brittany Basset (Basset Fauve de Bretagne) Whistlewood's Six Shooter, owner - Strömberg Elisabeth
4 Place — Beagle Dynamic Flyer's Posh Teddy, owner - Neumann Britt

FCI group V

Judge - Liimatainen Jussi
1 Place — Pharaoh Hound Vaskurs Jack Sparrow Qonjacson, owner - Hall Jenny
2 Place — Japanese Spitz (Nihon Supittsu) Enfloy'z Remarkable'n Charmant, owner - Werner Helene & Werner Eva
3 Place — Chow Chow Long Feng Linus Caldwell, owner - Andersson Birgitta Charlotta
4 Place — Siberian Husky Thalizzmazz Ken Lee, owner - Ward Shahkaela

FCI group VII

Judge - Nymann Gunnar
1 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Olympos Il Mio Nuovo Carnevale, owner - Gitte Finnich Pedersen
2 Place — Old Danish Pointing Dog (Gammel Dansk Hønsehund) Neptun, owner - Jens Peder Saugstrup
3 Place — Drentse Partridge Dog (Drentsche Patrijshond) Swe Drent's Andante
4 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Redirishstars Artur Of Gilroy

FCI group VIII

Judge - Persson Moa
1 Place — Golden Retriever Blackjon de Ria Vela, owner - Strand Anette
2 Place — American Cocker Spaniel Caci's Celebrate Goose Bumps, owner - Lind Pettersson Susanne
3 Place — Flat-Coated Retriever Caci's Look N'cute, owner - Östman Carina
4 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Cisco, owner - Ahlberg Annie

FCI group IX

Judge - Liimatainen Jussi
1 Place — Poodle (Caniche) black, Huffish American Sinner, owner - Ingadottir Sigridur
2 Place — Griffon Belge (Belgian Griffon) Ru-Paul's Dancing In High Heels, owner - Lundgren Jimmie
3 Place — Boston Terrier Showteam's Caramel, owner - Karlsson Lena
4 Place — Bolognese Hunky-Dory You Tell Me, owner - Rönquist Fredrika

FCI group X

Judge - Doppelreiter Maria-L
1 Place — Irish Wolfhound Dahmrak's Magnum Opus, owner - Wieslander Helén
2 Place — Afghan Hound Al-Wahid Ebn Nacira von Haussman, owner - Levén Elisabet & Westerblad Sven
3 Place — Saluki Qirmizi Parsifal, owner - Persson Lena
4 Place — Whippet Adagio Summer Burst, owner - Råghammar Stefan

Best in Show (BIS)

Judge - Ericsson Dan (Argentina)
1 Place — Irish Terrier Merrymac You Are The Winner, owner - Hagström Gertrud & Hagström Thomas (Argentina)
2 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Olympos Il Mio Nuovo Carnevale, owner - Gitte Finnich Pedersen (Trinidad and Tobago)
3 Place — Poodle (Caniche) black, Huffish American Sinner, owner - Ingadottir Sigridur (Argentina)
4 Place — Golden Retriever Blackjon de Ria Vela, owner - Strand Anette (Argentina)
Photo: © Per Unden

Source: www.skk.se

Rate:
0

Share:

Add comments: