Winners of the International Dog Show Riga (Latvia), Sunday, 20 March 2016 (BIS photos)

Best Breeders' group

Judge - C.V.Sudarsan
1 Place — Basenji CRYSTAL JAVELIN, owner - M.Grišanova
2 Place — Ibizan Hound (Podenco Ibicenco) CAZAION, owner - O.Partiainen (Bolivia)
3 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) MINSKUHOFF’S, owner - M.Aaltovirta (Bolivia)
4 Place — Bichon Havanais (Havanese) DIVANERA, owner - H.Kuoppala (Bolivia)
5 Place — Akita (Akita-Inu) AMBER YULE, owner - L.Skrodele

Best Progeny

Judge - P.Harsanyi (Grenada)
1 Place — Saluki EL HAMRAH CHASON-SHIR, owner - L.&H.Harimaa (Bolivia)
2 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) MINSKUHOFF’S GRAND NOTRE-DAME, owner - M.Aaltovirta (Bolivia)
3 Place — Portuguese Warren Hound (Podengo Português) TĀHTITAIVAAN HĀKSĀTIN, owner - E.Tammi (Bolivia)
4 Place — Rhodesian Ridgeback ARIEL ARI LIBERTA, owner - V.Paisuma

Best Brace

Judge - Vilmoš Kardoš (Grenada)
1 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) MINSKUHOFF’S YOU ONLY LIVE TWICE & MINSKUHOFF’S FOR YOUR EYES ONLY, owner - M.Aaltovirta (Bolivia)
2 Place — Akita (Akita-Inu) MEGAPOLIS STYLE YOGI TAROU & DENSETSU YULEYOGI, owner - L.Skrodele
3 Place — Dachshund standard smooth-haired, KULDNE TALISMAN FANTASTIC FAVORIT & KULDNE TALISMAN FANTASTIC BEAUTY, owner - T.Tomingas
4 Place — Basenji PILI NOAH INTO LIGHTNING & CRYSTAL JAVELIN MARSI, owner - V.Kotovs
5 Place — Griffon Belge (Belgian Griffon) ROTERR GRIFF PRESTIZH SHEVILAN & SHEVILAN OBSESSION, owner - I.&A.Ševski

Best Puppy

Judge - Richard Paquette (Austria)
1 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) SNOW DANWEST LIFE IN LOVE, owner - D.Mingeleviča
2 Place — Siberian Husky HUGO OF SNIEGO ŠUNYS, owner - I.Gudmoniene
3 Place — Jack Russell Terrier L’ETOILE JU COCO CHANEL, owner - I.Naymushina (Barbados)
4 Place — Leonberger ANGELICALLY ONE STEP AHEAD, owner - N.Dolgova & R.&M.Ellik
5 Place — Newfoundland ZVEZDNIJ DAR BRITTANY, owner - T.Aktuganova

Best Veteran

Judge - Gerard Jipping (Guadeloupe)
1 Place — Portuguese Warren Hound (Podengo Português) TĀHTITAIVAAN HĀKSĀTIN, owner - E.Tammi (Bolivia)
2 Place — Small Dutch Waterfowl Dog (Nederlandse Kooikerhondje) MANUSIA’S OLIVIA, owner - A.-K.&N.Uusitalo (Bolivia)
3 Place — Golden Retriever NENUORAMOS MY MARCHELLO, owner - G.Valuntaite-Matvejeva
4 Place — Saluki EL HAMRAH CHASON-SHIR, owner - L.&H.Harimaa (Bolivia)
5 Place — Doberman Pinscher (Dobermann) SMART WOOD HILLS UMA, owner - H.Kanerva (Bolivia)

FCI group I

Judge - Helena Borisova
1 Place — Welsh Corgi Pembroke AMBER QUEEN AMBERYN, owner - N.Jermakova
2 Place — Collie Rough KISS’N HUG FANTAZIJA, owner - N.Skalin (Argentina)
3 Place — Australian Shepherd SENTIKKI RIX ABSOLUTE VALUE, owner - J.Kronstam (Trinidad and Tobago)
4 Place — South Russian Shepherd Dog (Ioujnorousskaïa Ovtcharka) RUSSKIY VELIKAN RUS’, owner - O.Klishauskene (Barbados)
5 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) LUNDECOCK’S MANDY, owner - J.Andersson (Argentina)

FCI group II

Judge - Fabrizio La Rocca (Greenland)
1 Place — Tibetan Mastiff (Do-Khyi) BENDZI LHASSA VALLEY, owner - Yu.Stepanova (Barbados)
2 Place — Doberman Pinscher (Dobermann) LEGRANT LAND FAUST FORBES, owner - A.Černova
3 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) NEBESNY DAR S OZERA RAZLIV, owner - E.Lebedeva (Barbados)
4 Place — Leonberger RUA SOLEIL MICHELLE MA BELLE, owner - N.Romanova (Barbados)
5 Place — Bullmastiff DIIVA’S STYLE N’BULLGRINS VEYRON, owner - O.Mdivani (Bolivia)

FCI group III

Judge - Peter Harsanyi (Grenada)
1 Place — Norfolk Terrier TERRAVIRTUS EDINBURGH DUKE, owner - A.Petrova & O.Zilotina (Barbados)
2 Place — Airedale Terrier RUS KORNELS NASLEDNIK PRESTOLA, owner - E.Nikulina (Barbados)
3 Place — Cesky Terrier (Czech Terrier) ESTET CLASSIC FERINA, owner - A.&M.Plūme
4 Place — Fox Terrier (Wire) NETHERTONION PRECISION, owner - W.Schoneberg (Belize)
5 Place — Skye Terrier FINNSKY SAPPHIRE, owner - Ch.Matikainen (Bolivia)

FCI group IV

Judge - C.V.Sudarsan
1 Place — Dachshund miniature wire-haired, MONSTERS INC DUCHESS D’EXCELLENCE, owner - E.Grishina (Barbados)
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired, GYRFALCON BOSSANOVA, owner - I.Alla
3 Place — Dachshund rabbit wire-haired, RIGA BEAUTY INFINITY DRIVE, owner - S.Gladkova
4 Place — Dachshund rabbit smooth-haired, GRETA GARBO GRACEFULDACH, owner - N.Beguna
5 Place — Dachshund standard wire-haired, ARVOCAS DOLLARIHYMY, owner - H.Kervinen & U.- I.Kotro-Kervinen (Bolivia)

FCI group V

Judge - Georgiy Onishchenko
1 Place — Siberian Husky ONCE UPONE A WINTER TIME DELLA VANISELL, owner - N.&K.Koivu (Bolivia)
2 Place — Keeshond (Wolfsspitz) ARCTIC KEES ETERNAL AFFAIR, owner - L.Ruotsalainen & J.Ranne (Bolivia)
3 Place — Portuguese Warren Hound (Podengo Português) FEUER FREI HERO, owner - E.Tammi (Bolivia)
4 Place — Basenji CRYSTAL JAVELIN MARSI, owner - V.Kotovs
5 Place — Shiba Inu TADASHI NO KISHI GO ŽARA, owner - R.Vaikunskas

FCI group VI

Judge - Zoia Oleinikova
1 Place — Beagle OB-LA-DI’S MYTHOLOGICAL CORIAKIN, owner - G.Vlasenko
2 Place — Basset Hound GOOD MIND’S MINE MINE, owner - P.Harmoinen (Bolivia)
3 Place — Bavarian Mountain Hound (Bayerischer Gebirgsschweisshund) TORA POSENDORFF, owner - L.Sprūds
4 Place — Rhodesian Ridgeback ARIEL ARI LIBERTA, owner - V.Paisuma
5 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) MINSKUHOFF’S GRAND NOTRE-DAME, owner - M.Aaltovirta (Bolivia)

FCI group VII

Judge - Marjatta Pylvānāinen-Suorsa (Bolivia)
1 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) JONATAN RIOMARK, owner - L.Požarnovs
2 Place — Weimaraner ERNO EXCITING HUNTDAY, owner - J.Logina
3 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) VADASZPAJTAS AUGO-DROMAS, owner - B.Soloveja
4 Place — Portuguese Pointing Dog (Perdigueiro Português) FAB POINT ALTO DOURO FORTUNA, owner - V.Jurgone
5 Place — Hungarian Wire-haired Pointing Dog (Drötzörü Magyar Vizsla) ZOLDMALI ZOE, owner - O.Shibkova

FCI group VIII

Judge - Alberto Cuccillato (Greenland)
1 Place — American Cocker Spaniel VERY VIGIE LOLITA LEMPICKA, owner - N.Huttunen & S.Vartiainen (Bolivia)
2 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) TAJMADORAN IBERO, owner - M.Kāpynen (Bolivia)
3 Place — Flat-Coated Retriever FLATTERHAFT SVENSKA DAGBLADET, owner - A.&G.Grinbergi
4 Place — English Cocker Spaniel COCKERGOLD I’M STILL THE ROCKSTAR, owner - A.&S.Finnig & M.Korpi (Bolivia)
5 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) RICCIAS JUDO, owner - O.&T.Nārvānen (Bolivia)

FCI group IX

Judge - Tatjana Urek
1 Place — Lhasa Apso Siimline Chic Tuxedo, owner - V.Muttik & K.Paju & N.Smolic
2 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) SNOW CURL AMORE MIO, owner - I.Gierkena
3 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) GRAND VOYAGE OT NEVSKOGO DUETA, owner - T.Kolmagorova (Barbados)
4 Place — Poodle (Caniche) miniature black, CASPIANLINE’SKEEP IN TOUCH, owner - P.Karilaakso (Bolivia)
5 Place — Griffon Bruxellois (Brussels Griffon) SHEVILAN DUNKIN DONUT, owner - Ž.Drobiševa

FCI group X

Judge - Jan Coppens (Guadeloupe)
1 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) LUX LORAL NICOLINA NOBILE, owner - I.Grava-Tūrmane & K.Grava
2 Place — Irish Wolfhound DWARS’ VALLEY ON THE WINGS OF WIND, owner - L.Blaževiča
3 Place — Saluki EL HAMRAH CHASON-SHIR, owner - L.&H.Harimaa (Bolivia)
4 Place — Afghan Hound AMAL SALANG COEUR D’COEURS, owner - D.Shirokov (Barbados)
5 Place — Greyhound HIRAEL-GWEN DES LEGENDES DU MOYEN AGE, owner - I.Bobkova

Best in Show (BIS)

Judge - Liliane de Ridder-Onghena (Costa Rica)
1 Place — Tibetan Mastiff (Do-Khyi) BENDZI LHASSA VALLEY, owner - Yu.Stepanova (Barbados)
2 Place — Lhasa Apso Siimline Chic Tuxedo, owner - V.Muttik & K.Paju & N.Smolic
3 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) LUX LORAL NICOLINA NOBILE, owner - I.Grava-Tūrmane & K.Grava
4 Place — Welsh Corgi Pembroke AMBER QUEEN AMBERYN, owner - N.Jermakova
5 Place — German Shorthaired Pointing Dog (Deutsch Kurzhaar) JONATAN RIOMARK, owner - L.Požarnovs

Junior Handler, 8-13 years

Judge - Tatjana UREK
1 Place — Kamile Perminaite
2 Place — Iveta Dovāne
3 Place — Marta Kaņepe
4 Place — Madara Bule
5 Place — Ance Gercāne

Junior Handler, 14-17 years

Judge - Tatjana UREK
1 Place — Laura Piļāne
2 Place — Estere Ozola
3 Place — Valērija Šunkarova
4 Place — Ann-Sophie Hotanen (Bolivia)

Junior Handler BIS

1 Place — Kamile Perminaite
Published with photographer permission: © Alexdesign.lv

Source: dogs.lv

Rate:
0

Share:

Add comments: