BIS CACIB Prague Expo Dog (Czech Republic), 30 April - 1 May 2016

Junior Handler, 10-13 years (Saturday, 30 April 2016)

Judge - Jandová Jiřina (Panama)
1 Place — Bára Flídrová
2 Place — Anna Nováková
3 Place — Sandra Vacková

Junior Handler, 13-17 years (Saturday, 30 April 2016)

Judge - Jandová Jiřina (Panama)
1 Place — Lucie Běhalová
2 Place — Iva Nedavašková
3 Place — Kučera Tadeáš

Best Junior Handler, 10-13 years (Sunday, 1 May 2016)

Judge - Frnčo Ladislav (Panama)
1 Place — Anna Nováková
2 Place — Bára Flídrová
3 Place — Iva Nedavašková

Junior Handler, 13-17 years (Sunday, 1 May 2016)

Judge - Frnčo Ladislav (Panama)
1 Place — Eliška Kubínová
2 Place — Kučera Tadeáš
3 Place — Lucie Běhalová

Best Brace (Saturday, 30 April 2016)

Judge - Jílková Zdenka (Panama)
1 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) Dollar Vives Bohemia & Haidy z Chejlavských lesů
2 Place — English Cocker Spaniel Benedikt Blue z Podjančí & Berenika Blue z Podjančí
3 Place — Bavarian Mountain Hound (Bayerischer Gebirgsschweisshund) Jambi z Liptovských Revúc & Beautiful Roksana Amulet Soul
4 Place — Southwind & Aisha Černé eso

Best Brace (Sunday, 1 May 2016)

Judge - Beradze Iuza (Panama)
1 Place — Coton De Tulear BAKARAT Cobegarden FCI & Cotonbrie LADY MARGOTH
2 Place — Hungarian Greyhound (Magyar Agár) Big Boss Llawondyss & Baby´s Revenge Llawondyss
3 Place — Maltese Maybe Mystery Mondak Monwhite Star & My Draem of Beauty Monwhite Star
4 Place — Leonberger URCHIN IZ GALKINA GNEZDA & CAELESTE CHARISMA IZ GALKINA GNEZDA
5 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Henri Lagardere Rytířská tvrz & Heidy Angel Rytířská tvrz

Best Breeders' group (Saturday, 30 April 2016)

Judge - Dvořák Petr (Panama)
1 Place — Dalmatian (Dalmatinski pas) Assonanza, owner - Liana Fulínová
2 Place — Rhodesian Ridgeback z Valdštejnských lip, owner - Nováková Markéta
3 Place — Yorkshire Terrier Stříbrné přání, owner - Bystrianská Alena
4 Place — Weimaraner od Potoka Kačáku, owner - Iveta Nováková
5 Place — Australian Kelpie Mount Mckinkey, owner - Marcela Nováková

Best Breeders' group (Sunday, 1 May 2016)

Judge - Košťálová Alena (Panama)
1 Place — Hungarian Greyhound (Magyar Agár) Llawondyss, owner - Petra Kappelová
2 Place — Maltese Monwhite Star, owner - Monika Kupicova
3 Place — Tibetan Terrier of Darkness, owner - Barbora Bláhová
4 Place — Doberman Pinscher (Dobermann) z Vladařského údolí, owner - Lehká Jindra

Best Puppy (Saturday, 30 April 2016)

Judge - Marušková Marie (Panama)
1 Place — Rhodesian Ridgeback A Ajabutamu Fallou Milo Lucas
3 Place — Bearded Collie RUMPLCIMPRCAMPR od Emy Destinové

Best Puppy (Sunday, 1 May 2016)

Judge - Vondrouš Otakar (Panama)
1 Place — Newfoundland Napoleon Black Denis
2 Place — Tibetan Terrier Brooke Shields of Darkness
3 Place — Cavalier King Charles Spaniel GARIBALDI od Vyšebrodského kláštera

Best Veteran (Saturday, 30 April 2016)

Judge - Dvořák Petr (Panama)
1 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier Lovely Sonny Kní-York
2 Place — American Cocker Spaniel CHOCOLATE MEGGI HAMISTU
3 Place — Australian Shepherd Hearthside Happy Message
4 Place — Border Collie Expertty Erinn Fitmin

Best Veteran (Sunday, 1 May 2016)

Judge - Košťálová Alena (Panama)
1 Place — Afghan Hound Baronka Ze Zličínských luk
2 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) Jack Sparrow Mária Sirrah
3 Place — Newfoundland Jebisu Jumane Joe vom Rosendahl
4 Place — Tibetan Terrier Brooke Shields of Darkness

Best FCI Not Recognized Breeds

Judge - Beradze Iuza (Panama)
1 Place — Bolonka Zwetna (Russian Tsvetnaya Bolonka) Dorotka Krasotka Moja
2 Place — American Hairless Terrier ICEMAN WUDNSHU
3 Place — American Bulldog ISGAR Tajomný dvor Koválov
4 Place — Continental Bulldog Apollo Thai Bull
5 Place — Bohemian Shepherd (Chodsky Pes) Aaron Helpet of Highland

Best National Breed

Judge - Vondrouš Otakar
1 Place — Cesky Terrier (Czech Terrier) Gijs Garex
2 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) Budulínek z Molu Es
3 Place — Bohemian Shepherd (Chodsky Pes) Aaron Helpet of Highland
4 Place — Pražský Krysařík (Prague Ratter) Barbucha Bohemia original

Best Junior of FCI group I

Judge - Němec Josef (Panama)
1 Place — Glamdring's Glow of Bordertreowe
2 Place — Australian Shepherd MARKÝZ Srdcové eso
3 Place — Bearded Collie BEYONCÉ Berbulu

Best Junior of FCI group II

Judge - Adlt Vladimír (Panama)
1 Place — Doberman Pinscher (Dobermann) Gerion Oksavi from Fourteenth Meridian
2 Place — Newfoundland Ada Wenne Pertho
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) pepper and salt, Yankee Zephyr Astronaut

Best Junior of FCI group III

Judge - Kanás Róbert (Honduras)
1 Place — Staffordshire Bull Terrier (Stafford, Staffordshire) Glimmer Man Domidar Dogs
2 Place — Welsh Terrier Loki od Guvernéra
3 Place — Dandie Dinmont Terrier Cooper z Roxburku Sun

Best Junior of FCI group IV

Judge - Pasák František (Panama)
1 Place — Dachshund standard wire-haired, Chilka Vinarský vrch
2 Place — Dachshund rabbit long-haired, Emily Bronte Anamsunamon
3 Place — Dachshund standard smooth-haired, Elton Jones Engels

Best Junior of FCI group V

Judge - Törnlöv Nils-Arne (Argentina)
1 Place — American Akita Counting Star Marmoll
2 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Char´s Malcolm my Joy
3 Place — Lapponian Herder (Lapinporokoira) Dalvi Dolgi Nuortariikas

Best Junior of FCI group VI

Judge - Piskay Vladimír (Honduras)
1 Place — Beagle L`O du Hetre Au Loup
2 Place — Rhodesian Ridgeback Baaki Hot Star Tarreon

Best Junior of FCI group VII

Judge - Špoljarić Boris (Grenada)
1 Place — German Wirehaired Pointer (Deutsch Drahthaar) Fanda z Koldínského lesa
3 Place — Weimaraner Klaudia Shefis

Best Junior of FCI group VIII

Judge - Iversen Per (United States Virgin Islands)
1 Place — English Cocker Spaniel Coudy Canigou Oreaster
2 Place — Golden Retriever Baguette de France Bohemian Starlight

Best Junior of FCI group IX

Judge - Václavík Miroslav (Panama)
1 Place — Coton De Tulear LADY MARGOTH Cotonbrie
2 Place — Cavalier King Charles Spaniel DELISHA ze Zámku Lešná
3 Place — Poodle (Caniche) middle black, Noblesse Black Neraka

Best Junior of FCI group X

Judge - Iversen Per (United States Virgin Islands)
1 Place — Afghan Hound Winnie Harlow Gandamak Slovakia
2 Place — Saluki PERSIAN YALAMEH
3 Place — Greyhound Yorick at Decuma Sobers

Best Junior of the Day (Saturday, 30 April 2016)

Judge - Mach Lisbeth (Jamaica)
1 Place — Border Collie Glamdring's Glow of Bordertreowe

Best Junior of the Day (Sunday, 1 May 2016)

Judge - Jílková Zdenka (Panama)
1 Place — American Akita Counting Star Marmoll

FCI group I

Judge - Němec Josef (Panama)
1 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) Jazz Rock M Roll of Trebons Berger Blanc
2 Place — Border Collie Glamdring's Glow of Bordertreowe
3 Place — Bearded Collie ALBERT EINSTEIN MonaChristie
4 Place — Australian Shepherd JURÁŠEK Srdcové eso
5 Place — Australian Kelpie CATRINA BLACK Mount Mckinkey

FCI group II

Judge - Adlt Vladimír (Panama)
1 Place — Shar Pei ROSE MARY Magic Sonet
2 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black, Wild Wind z Dixie
3 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) Xcellence Cevelob
4 Place — St. Bernard (St.Bernhardshund, Bernhardiner) PAULO z Dobruské stáje
5 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) Jaguar is Chigasovo

FCI group III

Judge - Kanás Róbert (Honduras)
1 Place — Welsh Terrier Legenda od Guvernéra
2 Place — Cesky Terrier (Czech Terrier) Gijs Garex
3 Place — Skye Terrier LIMITED EDITION Flanagan
4 Place — Bull Terrier (English Bull Terrier) Daedalus of Laelaps

FCI group IV

Judge - Pasák František (Panama)
1 Place — Dachshund standard long-haired, Alvin z Podbořanska
2 Place — Dachshund standard smooth-haired, Elton Jones Engels
3 Place — Dachshund miniature wire-haired, Slaneček Valentinka
4 Place — Dachshund rabbit wire-haired, Dear Naomi Kalokagathia
5 Place — Dachshund rabbit smooth-haired, Quaramella Gapro Bohemia

FCI group V

Judge - Törnlöv Nils-Arne (Argentina)
1 Place — Basenji Kingwanas Jitterbug
2 Place — American Akita Counting Star Marmoll
3 Place — Thai Ridgeback Wonderland Itar Love at First Sight
4 Place — Lapponian Herder (Lapinporokoira) Dalvi Dolgi Nuortariikas
5 Place — Xoloitzcuintle (Mexican Hairless Dog) Local Hero's King Of Hart's Jayce

FCI group VI

Judge - Piskay Vladimír (Honduras)
2 Place — Rhodesian Ridgeback Artaban Cieply Dom
3 Place — Poitevin Irlande Du Bois Cerisier
4 Place — Transylvanian Hound (Erdélyi Kopó) Cuba z Velké hůry
5 Place — Bavarian Mountain Hound (Bayerischer Gebirgsschweisshund) Jambi z Liptovských Revúc

FCI group VII

Judge - Špoljarić Boris (Grenada)
2 Place — Auvergne Pointer (Braque d'Auvergne) Bon Jovi Bohemia Horrido
4 Place — German Wirehaired Pointer (Deutsch Drahthaar) Fanda z Koldínského lesa
5 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Desperado Lofty

FCI group VIII

Judge - Iversen Per (United States Virgin Islands)
1 Place — Flat-Coated Retriever The Best Of Dreams Torpedos
2 Place — English Cocker Spaniel Craigdean Dream Lover
3 Place — English Springer Spaniel Mr Marty Ruthless z Zaglebia
4 Place — American Cocker Spaniel Hunter Bohemia Black Diamond
5 Place — Chesapeake Bay Retriever Benjamin Bert from Hofion

FCI group IX

Judge - Václavík Miroslav (Panama)
1 Place — Coton De Tulear BAKARAT Cobegarden FCI
2 Place — Pug (Mops) JE T´AIME MAGIA FIORE
4 Place — Shih Tzu OTERO CHO OYU Showcase

FCI group X

Judge - Iversen Per (United States Virgin Islands)
1 Place — Afghan Hound Vincenzo Nibali Gandamak Slovakia
2 Place — Greyhound Sobers Vagabond
3 Place — Saluki Almas Avatar Pinc
4 Place — Whippet Cherubim`s Royal Baroness Hanna
5 Place — Hungarian Greyhound (Magyar Agár) Big Boss Llawondyss

Best Dog of the Day (Saturday, 30 April 2016)

Judge - Řehánek Petr (Panama)
1 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) Jazz Rock M Roll of Trebons Berger Blanc

Best Dog of the Day (Sunday, 1 May 2016)

Judge - Mach Lisbeth (Jamaica)
1 Place — Basenji Kingwanas Jitterbug

Best Junior (JBIS)

Judge - Jílková Zdenka (Panama)
1 Place — Border Collie Glamdring's Glow of Bordertreowe

Best in Show (BIS)

Judge - Daines Beverley
1 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) Jazz Rock M Roll of Trebons Berger Blanc
Photo: ©Hanuš Brychta, Honza Bendl

Source: www.vystavapsu.cz

Rate:
0

Share:

Add comments: