BIS IDS Bratislava (Slovakia), Saturday, 5 November 2016 (Photo)

Best Junior Handler, I Group

1 Place — Wágnerová Dagmar
2 Place — Pálocska Csenge
3 Place — Pisoňová Patrícia

Best Junior Handler, II Group

1 Place — Štibravá Karin
2 Place — Veger Petra
3 Place — Szászová Dominika

Best Breeder´s Group

1 Place — HAŠČÍKOVÁ, owner - Starovská Mária
2 Place — AKWEN, owner - Antalová Zuzana & Trhlík Petr
3 Place — ZEULEUS, owner - Cori Adela

Best Couple

1 Place — Shar Pei MATGO MAGIC AUSSIE & ROSEMARY MAGIC SONET, owner - Staviarska Viera
2 Place — Irish Soft Coated Wheaten Terrier HOUSE OF SOFTY ORLANDO & LOVELY SONNY KNÍ- YORK, owner - Šubertová Petra
3 Place — Dachshund standard smooth-haired, LUCAS JUNIOR Z POSCHINGERU & INDIAN ROSE Z POSCHINGERU, owner - Filípková Marie

Best Minor Puppy

1 Place — Standard Schnauzer Invidia Dios Notte Stella Alarm Beskyd, owner - Fajkus Miloslav
2 Place — Jack Russell Terrier Doublecross Artichoke Dip, owner - Daxnerová Zuzana
3 Place — Rhodesian Ridgeback Jelany Red Neo, owner - Konigová Petra

Best Puppy Male

1 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) Cassius Dex Sionella, owner - Kolaříková Lenka
2 Place — Australian Shepherd Nebesniy Alians Never Let You Go, owner - Šimková Kristína
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) Denis Bohemia Vulkan, owner - Hičo Peter

Best Puppy Female

1 Place — Dachshund rabbit wire-haired, Honey Pls Don´T Bite Vitoraz, owner - Bušta Jan
2 Place — Boston Terrier Darkness Lady Tokelau, owner - Pohořalá Martina
3 Place — Basset Hound Pipi Klan Piegowatych, owner - Pazderníkovi Jiří & Lada

Veteran Best in Show

1 Place — Tibetan Terrier Brooke Shields of Darkness, owner - Bláhová Barbora
2 Place — Maltese Christofer Star Magic Maltese, owner - Mlezivová Soňa
3 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Albert Sněhový zázrak, owner - Zemánková Zdeňka

Honor Class Best in Show

1 Place — English Setter Adonis Mandygold, owner - Heldová Lucia
2 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) Flash of Trebons Berger Blanc, owner - Trávničková Martina
3 Place — Thai Bangkaew Dog Tintavon Leo Ananta Thewi, owner - Semeráková Michaela

Best Junior of FCI Group I

1 Place — Welsh Corgi Pembroke Pemcader High Flyer, owner - Ferrari Esther

Best Junior of FCI Group II

1 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) Medvezhya Staya Ilya Muromets, owner - Sárvári Krisztina

Best Junior of FCI Group III

1 Place — American Staffordshire Terrier Unikat Pokerowy Žywot, owner - Blažków Krysztof & Elžbieta

Best Junior of FCI Group IV

1 Place — Dachshund miniature long-haired, Amber Piters-Burg Bradford, owner - Urbanová Kristyna

Best Junior of FCI Group V

1 Place — Basenji Nature´s Masterpiece Happy for Zainabu, owner - Chudzinska Krystyna

Best Junior of FCI Group VI

1 Place — Beagle Pun Kotzky Gangster of Love, owner - Louis Candice

Best Junior of FCI Group VII

1 Place — English Setter Sheradin´s Star Jim Beam, owner - Voloshina Ekaterina & Wastiaux Thomas

Best Junior of FCI Group VIII

1 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Solipse Fantastico O.Muti, owner - Kadnárová Jana

Best Junior of FCI Group IX

1 Place — Shih Tzu Lady Jane z Úpatí hor, owner - Hellerová Petra

Best Junior of FCI Group X

1 Place — Greyhound Sobers Achillea Karkati, owner - Ahrens Bitte

FCI Group I

1 Place — Australian Shepherd Jurášek Srdcové Eso, owner - Hodová Linda & Zuzana
2 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) Jazz Rock M Roll of Trebons Berger Blanc, owner - Trávničková Martina
3 Place — Schipperke Attilio Della Val Metauro, owner - Romagnoli Annagiulia

FCI Group II

1 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) Brigid Wspomnienie O Tigrze, owner - Lagowski Andrzej
2 Place — Alabai (Central Asian Shepherd Dog) Akbay It Dinara, owner - Garai Lajos
3 Place — Shar Pei Rosemary Magic Sonet, owner - Staviarska Viera

FCI Group III

1 Place — Airedale Terrier Stargus Valentino, owner - Králová Iva & Pertile Giorgio
2 Place — Skye Terrier Gold Monarh Tramontana, owner - Kanásová Martina
3 Place — American Staffordshire Terrier Unikat Pokerowy Žywot, owner - Blažków Krysztof & Elžbieta

FCI Group IV

1 Place — Dachshund standard smooth-haired, Primo Homagium, owner - Źeglicka Beata
2 Place — Dachshund rabbit long-haired, Irisson Chianti Leonardo, owner - Frolikova Marina & Zakharova Irina
3 Place — Dachshund miniature wire-haired, Pink Mafia Vitoraz, owner - Tomšová Alena

FCI Group V

1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Sammantic Quentin, owner - Bruns Barbara & Stump Wolfgang
2 Place — Xoloitzcuintle (Mexican Hairless Dog) Local Hero´s King of Hart´s Jayce, owner - Graubner Aleš
3 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Leanto Pierre Richard, owner - Škrochová Mária & Dementev Alexandra

FCI Group VI

1 Place — Slovakian Hound (Slovenský Kopov) Coralina z Jarkinho údolia, owner - Gorelčíková Jaroslava
2 Place — Beagle Simonaland Bonacure, owner - Semenova Maria
3 Place — Basset Hound Tanja Lady Barnett´s, owner - Zitová Lenka

FCI Group VII

1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Abandinus Elimar Doubrava, owner - Burešovi Lenka & Stanislav
2 Place — English Setter Sheradin´s Star Jim Beam, owner - Voloshina Ekaterina & Wastiaux Thomas
3 Place — Wire-Haired Slovakian Pointer (Slovenský hrubosrstý Stavač, Ohař) Darwin Acta Non Verba, owner - Bíly Peter

FCI Group VIII

1 Place — English Springer Spaniel Sieger´s Walk on the Wild Side, owner - Mystkowska Natalia
2 Place — Labrador Retriever Onyx Royal Gold Queens Joy, owner - Ölvedy Attila
3 Place — English Cocker Spaniel Yvaine Black Petrs, owner - Studeník Petr

FCI Group IX

1 Place — Tibetan Terrier Tripitaka Bite The Bullet, owner - Lydon Sean & Cathy
2 Place — Poodle (Caniche) middle black, Lucrétia Arcanus Iliria, owner - Klírová Naďa
3 Place — French Bulldog (Bouledogue français) Don Vito Du Dieudonné, owner - Matuška Jiří

FCI Group X

1 Place — Whippet Siprex Noah, owner - Ahrens Bitte
2 Place — Irish Wolfhound Candy Cassidy Ray, owner - Chalás Róbert
3 Place — Saluki Asali Aurum Bohemia, owner - Jamrichová Milada

Best FCI not Recognized Breed

1 Place — Boerboel Antares Takabero, owner - Moravcová Livie
2 Place — Patterdale Terrier Mason´s Logan, owner - Ruža Juraj
3 Place — Continental Bulldog Contibulls Indiana Jones, owner - Mazákovi V. & M.

Best National Breed

1 Place — Slovakian Hound (Slovenský Kopov) Coralina z Jarkinho údolia, owner - Gorelčíková Jaroslava
2 Place — Ceskoslovenský Vlciak (Czechoslovakian Wolfdog) Arwen Miracle Mia, owner - Zsoldosová Flóra
3 Place — Slovakian Chuvach (Slovenský čuvač) Coudy Bratronské štěstí, owner - Líkař Jan

Junior Best In Show (JBIS)

1 Place — Black Russian Terrier (Russkiy Tchiorny Terrier) Medvezhya Staya Ilya Muromets, owner - Sárvári Krisztina
2 Place — Beagle Pun Kotzky Gangster of Love, owner - Louis Candice
3 Place — Greyhound Sobers Achillea Karkati, owner - Ahrens Bitte

Best In Show (BIS)

1 Place — Tibetan Terrier Tripitaka Bite The Bullet, owner - Lydon Sean & Cathy
2 Place — Airedale Terrier Stargus Valentino, owner - Králová Iva & Pertile Giorgio
3 Place — Whippet Siprex Noah, owner - Ahrens Bitte

Photo: © imgur.com

Add info about your Dog , add info about your proffession



Source: www.danubeduocacib.sk

Rate:
0

Share:

Add comments: