BIS CAC «Pearl of the Baltic Sea 2016» (Kaliningrad), Saturday, 11 June 2016

Best Junior Handler, younger group

Judge - Oganova Natalia (Barbados)
1 Place — Davydova A.
2 Place — Zarubina J.
3 Place — Kopsova E.

Best Junior Handler, older group

Judge - Oganova Natalia (Barbados)
1 Place — Zaiceva A.
2 Place — Dragunova V.
3 Place — Kazakova A.
4 Place — Pasynko A.

Best Brace

Judge - Julia Ovsyannikova (Barbados)
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Velicend Best For Me & Velicend Orhidea Armeli, owner - Fedotova O.
2 Place — Pug (Mops) Alma Milagrosa Daylon Art & Laveli Endzhel Khadard Tayt, owner - Kolotvina

Best Minor Puppy

Judge - Oganova Natalia (Barbados)
2 Place — Akita (Akita-Inu) Benndjiro Katashi, owner - Ionauskene A.
3 Place — Chow Chow KVIT OUNLI'S TAKE THE LEAD
4 Place — Chihuahua (Chihuahueño) Irmano Bonito D'Oro, owner - Soste N.

Best Puppy

Judge - Ovsyannikova Julia (Barbados)
1 Place — Golden Retriever Golden Guardian Angel Cliford, owner - Sheidorov P.
2 Place — American Bulldog Volgabulls Vortex Generator, owner - Pushkar V.
3 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black and silver
4 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Si-Said Alice In Wonderland, owner - Gursova S.

Best Junior

Judge - Oganova Natalia (Barbados)
1 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Rus De'Viaro Vulf, owner - Korobova O.
2 Place — Maltese Showbiz White Star Of Eternity, owner - Bienko M.
3 Place — Labrador Retriever Hulk Hundred Percent Winner, owner - Paramonova I.

Best Veteran

Judge - Ovsyannikova Julia (Barbados)
1 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) Gently Born Urso Gabriel Kaine, owner - Bogdanovich M.
2 Place — Chow Chow GRIMZDE AITRA
3 Place — Beagle Mano Australian Spirit, owner - Sergeeva I.
4 Place — Shetland Sheepdog (Sheltie) Si-Said Orial Beauty, owner - Gursova S.
5 Place — Alaskan Malamute Virdzhiniya Vesta Boginya Domashnego Ochaga, owner - Slizh N.

FCI group I

Judge - Oganova Natalia (Barbados)
1 Place — German Shepherd Dog (Deutscher Schäferhund) Pirat Vom Osterberger-Land, owner - Rimsha G.
2 Place — Welsh Corgi Pembroke Andvol Romantik, owner - Mukhamedova N.
3 Place — Collie Rough Sunswirl Qvantessa, owner - Zinkovskij A.

FCI group II

Judge - Ovsyannikova Julia
1 Place — Standard Schnauzer pepper & salt, Ave Concord Von Baron, owner - Harchenko I.
2 Place — Boxer (Deutscher Boxer) Ist Shain Reychel, owner - Bakhtiarova N.
3 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) black, Gently Born Urso Gabriel Kaine, owner - Bogdanovich M.

FCI group III

Judge - Oganova Natalia
1 Place — Airedale Terrier Sterling Nan Fair Hell, owner - Verbitskaya T. & Tuleneva A.
3 Place — Yorkshire Terrier Independent Girl Cormoni, owner - Bienko M.

FCI group IV

Judge - Ovsyannikova Julia
1 Place — Dachshund rabbit smooth-haired, Fabertier Too Much Is Not Enough, owner - Lukoshko Zh.
2 Place — miniature smooth-haired

FCI group V

Judge - Oganova Natalia
1 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Velisend Best For Me, owner - Fedotova O.
2 Place — American Akita

FCI group VI

Judge - Ovsyannikova Julia
1 Place — Beagle Mano Australian Spirit, owner - Sergeeva I.
2 Place — Basset Hound

FCI group VII

Judge - Oganova Natalia
1 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) Rus De'Viaro Vulf, owner - Korobova O.
3 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) Arani Hunter Daterfil, owner - Ivanova E.

FCI group VIII

Judge - Ovsyannikova Julia
1 Place — American Cocker Spaniel Admiral's Shou Perfection No Limit, owner - Verner T.
2 Place — Labrador Retriever Hulk Hundred Percent Winner, owner - Paramonova I.
3 Place — Golden Retriever Gucci Al Djura 2000, owner - Bronin A.

FCI group IX

Judge - Oganova Natalia
1 Place — Lhasa Apso Angel Akwamarin Zharett, owner - Gorbachevskiy S.
2 Place — Maltese Showbiz White Star Of Eternity, owner - Bienko M.
3 Place — Cavalier King Charles Spaniel Oliver Cursum Perficio, owner - Zaytseva A. & A.

FCI group X

Judge - Ovsyannikova Julia
1 Place — Whippet Sobresalto Yo Song Figlio O'Mare, owner - Glibitckii A.
2 Place — Taigan (Kyrgyz Sighthound) Vasart Chahor Arstan, owner - Litvinova A.
3 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) House Of Hounds Oriental Princess, owner - Fedchenko T.

Best in Show (BIS)

Judge - Ovsyannikova Julia
1 Place — Lhasa Apso Angel Akwamarin Zharett, owner - Gorbachevskiy S.
2 Place — Airedale Terrier Sterling Nan Fair Hell, owner - Verbitskaya T. & Tuleneva A.
3 Place — Pomeranian (Zwergspitz) Velisend Best For Me, owner - Fedotova O.
4 Place — German Shepherd Dog (Deutscher Schäferhund) Pirat Vom Osterberger-Land, owner - Rimsha G.


Photo from the Show you can find in Album BIS CAC Baltic Pearl, 11 June 2016



Rate:
0

Share:

Add comments:

Мне нравится1
Оксана Перелыгина
ЧАУ -ЧАУ -
KVIT OUNLI'S TAKE THE LEAD - "Лучший беби породы", 3 место в общем бесте бебиков

GRIMZDE AITRA - отлично, Лучший ветеран, 2 место в Бесте ветеранов