Best in Show Helsinki - 2014

Best of groups

BEST IN SHOW

Judge - Lehtinen Hans, Vantaa
1.AffenpinscherTricky Ricky From Yarrow-Hi Tech, om. Budiman Jongkie & Cooijmans Mieke & None None, INDONESIA
2.MalteseCinecitta' Sasha Baron Colen, om. Prosperi Franco, ITALY
3.Fox Terrier, Wire-hairedKingarthur Van Foliny Home, om. De Munter Rony & Malzoni Viktor Jr & Uiterwijk Winkel Dieny, BELGIUM
4.American Cocker SpanielPbj's Back In Black, om. Kristensen Michael & Pruitt Beauté & Pruitt Jamie, DENMARK

Tricky Ricky From Yarrow-Hi TechCinecitta' Sasha Baron Colen
Kingarthur Van Foliny HomePbj's Back In Black

FCI I - Sheepdogs and Cattledogs

Judge - De Giuliani Claudio, Italy
1.Australian ShepherdAllmark Fifth Avenue, om. Mr Allan Neil & Allan Angie & Harlow Robert, UNITED KINGDOM
2.Puli, other colorsBubbleton Feel The Spirit, om. Vonge Steen & Ravn Jesper, DENMARK
3.Bearded CollieParadise For Dirty Talking, om. Gerasimenko Regina, RUSSIAN FEDERATION
4.Maremma and Abruzzese SheepdogGiotto Di Lucus Angitiae, om. Segato Gabriella, ITALY

Allmark Fifth AvenueBubbleton Feel The Spirit
Paradise For Dirty TalkingGiotto Di Lucus Angitiae

FCI II - Pinscher and Schnauzer type, Molossians

Judge - Khomasuridze Revaz, Russian Federation
1.AffenpinscherTricky Ricky From Yarrow-Hi Tech, om. Budiman Jongkie & Cooijmans Mieke & None None, INDONESIA
2.NewfoundlandPouch Cove's Southwind I Love Lucy At Cayuga, om. Quartiglia Riccardo, ITALY
3.Miniature Schnauzer, black and silverSteadlyn Recognition, om. Ejerstad Conti Mia, SPAIN
4.BoxerSat`Elit Van Helsing, om. Gornova Elena, RUSSIAN FEDERATION

Tricky Ricky From Yarrow-Hi TechPouch Cove's Southwind I Love Lucy At Cayuga
Steadlyn RecognitionSat`Elit Van Helsing

FCI III - Terriers

Judge - Ericsson Dan, Sweden
1.Fox Terrier, Wire-hairedKingarthur Van Foliny Home, om. De Munter Rony & Malzoni Viktor Jr & Uiterwijk Winkel Dieny, BELGIUM
2.Bull TerrierDyouknowwhatimean, om. Ahvenainen Janne, Helsinki
3.Fox Terrier, Smooth-hairedTexforrier Get Off My Cloud, om. Nyman Molli & Laitinen Sari, Villähde
4.yorkshirenterrieri - Yorkshire TerrierDebonaire's Hold Me Now, om. Unden Bernice, Alingsås, sweden

Kingarthur Van Foliny HomeDyouknowwhatimean
Texforrier Get Off My CloudDebonaire's Hold Me Now

FCI IV - Dachshunds

Judge - Jeavons Guy, Canada
1.Dachshund, Standard Wire-hairedDolce Fontana Di Trevi, om. Saletti Annaluce, ITALY
2.Dachshund, Miniature Wire-hairedAlpheratz Just Do It, om. Boza Enrique, SPAIN
3.Dachshund, Standard Smooth-hairedZoldachs Jolly Joker, om. Eva Majoros, ROMANIA
4.Dachshund, Miniature Smooth-hairedMagik Rainbow Givenchy Hot Couture, om. Ivanova Victoria, RUSSIAN FEDERATION

Dolce Fontana Di Trevi Alpheratz Just Do It
oldachs Jolly JokerMagik Rainbow Givenchy Hot Couture

FCI V - Spitz and primitive types

Judge - Vuorinen Rainer, Finland
1.ShibaDragon House Mr. Jones, om. Puranen Marjo & Smith Sandi
2.SamoyedCabaka's Everything I Do, om. Qvist Nana & Morell Gitte, DENMARK
3.Karelian Bear DogBear Busters Ari, om. Hyytiäinen Heikki & Lahtinen Kati & Ruotsalainen Vesa, Oulainen
4.basenji - BasenjiHi-Lite Saturday Night Fever, om. Kuittinen Tuija, Kuopio

Dragon House Mr. JonesCabaka's Everything I Do
Bear Busters AriHi-Lite Saturday Night Fever

FCI VI - Scenthounds and related breeds

Judge - Mattila Paavo, Finland
1.Finnish HoundRäntäaamun Rane, om. Koivisto Tomi & Jaako Eveliina, Kemi
2.Rhodesian RidgebackFaira Arif Kamilifu, om. Syalmova Olga & Evmenova Angelina, RUSSIAN FEDERATION
3.Petit Basset Griffon VendéenCaramel Apple Van Tum-Tum's Vriendjes, om. Huikeshoven Gwen & Doherty Wendy/Martin & Robertson Sara, NETHERLANDS
4.Basset HoundYoura Dos Sete Moinhos, om. Homem De Mello José, PORTUGAL

Räntäaamun RaneFaira Arif Kamilifu
Caramel Apple Van Tum-Tum's VriendjesYoura Dos Sete Moinhos

FCI VII - Pointing Dogs

Judge - Skok Damir, Kroatia
1.English SetterBlue Baltic's Ultra Sonic Bullet, om. Pietikäinen Anu, Lapinlahti
2.Weimaraner Short-hairedDalton Silver Angel Flying Forward, om. Lapshina Elena, RUSSIAN FEDERATION
3.Braque d'AuvergneE'jazz Du Ruisseau De Montbrun, om. Fantgauthier Gerard, FRANCE
4.Gordon SetterLudstar Frederick Frankenstein, om. Ivaldi Michele & Salamon Ludovica, ITALY

Blue Baltic's Ultra Sonic BulletDalton Silver Angel Flying Forward
E'jazz Du Ruisseau De MontbrunLudstar Frederick Frankenstein

FCI VIII - Retrievers, Water Dogs and Flushing Dogs

Judge - Heikkinen-Lehkonen Paula, Luhtikylä
1.American Cocker SpanielPbj's Back In Black, om. Kristensen Michael & Pruitt Beauté & Pruitt Jamie, DENMARK
2.Golden RetrieverRiera Domenika, om. Petrov L., RUSSIAN FEDERATION
3.Flat Coated RetrieverAlmanza End Of Discussion, om. Ulin Ragnhild & Bengt Danielsson, SWEDEN
4.Portuguese Water DogTajmadoran Palmeiro, om. Railamaa Jaana, Nousiainen

Pbj's Back In BlackRiera Domenika
 Almanza End Of DiscussionTajmadoran Palmeiro

FCI IX - Companion and Toy Dogs

Judge - Ingram Ann, Ireland
1.MalteseCinecitta' Sasha Baron Colen, om. Prosperi Franco, ITALY
2.Standard Poodle, black, brown and whiteAfterglow Maverick Sabre, om. Biondi Ilaria, PERU
3.Bichon FriséAshmair Here Come's Sunshine, om. Lehto Laura & Keinänen Elina, Vuorela
4.Tibetan TerrierTi La Shu United Magic Colours, om. Rauhut Sabine + Katja, GERMANY

Cinecitta' Sasha Baron ColenAfterglow Maverick Sabre
Ashmair Here Come's Sunshine Ti La Shu United Magic Colours

FCI X - Sighthounds

Judge - Podesta Ramon, Chile
1.SalukiQirmizi Magnolia, om. Eriksson Nicklas & Eriksson Ingunn, SWEDEN
2.AzawakhAzamour Khemosabi, om. Klishas Andrey, RUSSIAN FEDERATION
3.BorzoiZabava Ostrov Catalina, om. Piippo Seija & Piippo Jari, Kokkola
4.WhippetPendahr Fred Perry, om. Sandqvist Anita, Vantaa

Qirmizi MagnoliaAzamour Khemosabi
Zabava Ostrov CatalinaPendahr Fred Perry

08.08.2014 Friday

The best veterans

Judge - Filippini Enrique, Argentina
1.Cocker SpanielFlyers Zim Bean, om. Kaario Milla & Saarinen Paula, Tampere
2.Dachshund, Miniature Long-hairedCaelestis Sound-Track, om. Hakola Jaana, Helsinki
3.Miniature Schnauzer, pepper and saltSuper Play's Ocean Wind, om. Varonen Johanna, Järvenpää
4.Shar PeiIngrem Rey Victoria Valentina, om. Kibko Irina, RUSSIAN FEDERATION

Flyers Zim Bean, om. Kaario Milla & Saarinen PaulaCaelestis Sound-Track, om. Hakola Jaana
Super Play's Ocean WindIngrem Rey Victoria Valentina, om. Kibko Irina

The best breeder's groups

Judge - Stanton Paul, Sweden
1.Flat Coated RetrieverAlmanza, Karlström Susanne & Ulin Ragnhild, Sweden
2.Shar PeiAisti Ileal, Ilyina E, Russia
3.Pyrenean Mountain DogChenespace, Tammiala-Salonen Tuulikki & Salonen Tuulia
4.Dachshund, Miniature Smooth-hairedFormula Uspeha, Khapaeva I., Russia

Almanza, Karlström Susanne & Ulin Ragnhild, Aisti Ileal, Ilyina E, Russia
Formula Uspeha, Khapaeva I., Russia

The best brace class

Judge - Zake Ligita, Latvia
1.Miniature Schnauzer, blackAstra Fortunata Game Point/Astra Fortunata Isida Darck Shadows, om. Prokofyev Vladimir, RUSSIAN FEDERATION
2.DobermannEdwin/Ediva, om. Saarinen Anu, Pankakoski
3.Italian Cane CorsoVankoor Hypnos Jc/Vankoor Harta's Memory Jc, om. Arups Olegs, LATVIA
4.Labrador RetrieverTjotte's Lover Under Cover/Tjotte's Fan Bloody Tastic, om. Burman Anncharlott, SWEDEN

Astra Fortunata Game Point/Astra Fortunata Isida Darck ShadowsEdwin and Ediva
Vankoor Hypnos Jc/Vankoor Harta's Memory JcTjotte's Lover Under Cover and Tjotte's Fan Bloody Tastic

09.08.2014 Saturday

The best veterans

Judge - Payro Jose Luis, Mexico
1.Afghan HoundBe A Dream A Touch Of Freedom, om. Mühlemeyer Michaela, GERMANY
2.Petit Basset Griffon VendéenSoletrader Bjorn Borg, om. Huikeshoven Gwen & Doherty Wendy/Martin & Robertson Sara, NETHERLANDS
3.American Staffordshire TerrierCuda's Speedfighter, om. Huttunen Marika & Huttunen Niko, Lahti
4.Skye TerrierFinnsky Evergreen, om. Utter Marita & Mikkola Kalevi, Nedervetil

 Be A Dream A Touch Of FreedomSoletrader Bjorn Borg
Cuda's Speedfighter, om. Huttunen Marika & Huttunen Niko

The best breeder's groups

Judge - V D Berg Hans, Netherlands
1.SalukiBadavie, Nordin Maria, Sweden
2.Irish Soft Coated Wheaten TerrierCameron, Hulthen Helena, Sweden
3.SamoyedCabaka's, Morell Gitte, Tanska
4.Yorkshire TerrierStribrne Prani, Bystrianska Alena, Czech Republic

Badavie, Nordin MariaCameron, Hulthen Helena
Cabaka's, Morell GitteStribrne Prani, Bystrianska Alena

The best brace class

Judge - Kamisato Hiroshi, Japan
1.BorzoiSolovyev Troekurov Barin/Solovyev Nostalgia, om. Ostrovskaya Marina, RUSSIAN FEDERATION
2.Kerry Blue TerrierAvalanche Eire-Kerry U Hippy/Avalanche Eire-Kerry Yarvi Cute, om. Pecherkina Natalia
3.Australian Silky TerrierCuriosity Hot Like Mexico/Curiosity Her Royal Highness, om. Korhonen Terhi
4.Zwergspitz (Pomeranian)Fon's Flying Prince To Thai Silk/Thai Silk Zone Of Perfection, om. Mironenko Svetlana, RUSSIAN FEDERATION

Solovyev Troekurov Barin and Solovyev NostalgiaAvalanche Eire-Kerry U Hippy and Avalanche Eire-Kerry Yarvi Cute
Curiosity Hot Like Mexico/Curiosity Her Royal HighnessFon's Flying Prince To Thai Silk and Thai Silk Zone Of Perfection

10.08.2014 Sunday

Best Veteran

Judge - Wilberg Leif-Herman, Norway
1.Puli, other colorsCordmaker Hurdy Gurdy, om. Rüsz Bodil & Huebner Sue & Laub Michael, DENMARK
2.Lhasa ApsoCrystal Eye's Happy Hour, om. Wandborg Charlotte & Wandborg Frank, DENMARK
3.Shetland SheepdogJaparo Eye Of The Storm, om. Olsen Finn Helge, NORWAY
4.Chinese Crested DogSun Dan Puzzle, om. Kahri Katariina, Helsinki

Cordmaker Hurdy GurdyCrystal Eye's Happy Hour
Japaro Eye Of The StormSun Dan Puzzle

The best breeder's groups

Judge - De Santiago Rafael, Puerto Rico
1.Shetland SheepdogShellrick's, Reider Anne, Sverige
2.Collie SmoothTimonan, Tikkanen Tuula
3.Medium Size Poodle, black, brown and whiteOlymbinar's, Lehtiranta Henni
4.Lhasa ApsoChic Choix, Kares Juha

Shellrick'sTimonan, Tikkanen Tuula
Olymbinar's, Lehtiranta HenniChic Choix, Kares Juha

The best brace class

Judge - Jovanovic Nemanja, Serbia
1.Lhasa ApsoChic Choix Alexander The Great/Chic Choix Cleopatra Eurydice, om. Kopola-Hirsimäki Sanna, Vihti
2.Welsh Corgi PembrokeAndvol Mercury/Andvol Monro, om. Sidorenko Raisa, RUSSIAN FEDERATION
3.Australian ShepherdTriplemoon Absolute Storm/Triplemoon Captain Niobe, om. Kovalenko Adina, RUSSIAN FEDERATION
4.Boston TerrierBoston Style Gail Bi Black/Boston Style Perfect Blasing Star, om. Safronova Svetlana, RUSSIAN FEDERATION

Chic Choix Alexander The Great/Chic Choix Cleopatra EurydiceAndvol Mercury and Andvol Monro
Triplemoon Absolute Storm and Triplemoon Captain NiobeBoston Style Gail Bi Black and Boston Style Perfect Blasing Star


Source: www.worlddogshow2014.fi

Rate:
0

Share:

Add comments: