Winners of the International Dog Show «Baltic Winner 2015», Tallinn (Estonia), 22 -23 August 2015

Best Baby, 22 August 2015 (Saturday)

Judge - Olga Dolejšova (Czech Republic)
1 Place — Pyrenean Mountain Dog (Chien de Montagne des Pyrénées) ECHO DE'CHIEN ESCUDA POUR GARCON, owner - Susanna Virtanen, Finland
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) HELLAS BLUEAEGEAN AGAPI, owner - Ulvi Koov, Estonia
3 Place — Siberian Husky TUKTUN ZALA, owner - Minna Räsänen, Finland
4 Place — Jack Russell Terrier TSARODEJ JACK OLE, owner - Riitta Ajanto, Finland

Best Baby, 23 August 2015 (Sunday)

Judge - Astrid Lundava (Estonia)
1 Place — Chihuahua (Chihuahueño) smooth-haired, PICCOLININ TOO-TICKI, owner - Jaana Casagrande, Finland
2 Place — Little Lion Dog (Löwchen, Petit Chien Lion) NEXT CHANCE KANGAROO PRINCESS, owner - Kristiina Moilanen & Jukka Kakkinen, Finland
3 Place — Shih Tzu LUSTICA YUULER ITTI-ITHAKA, owner - Jaanika Kuldmaa, Estonia
4 Place — Old English Sheepdog (Bobtail) BLUECHANNEL FABULOUS FIONA, owner - Marika Örn, Finland

Best Puppy, 22 August 2015 (Saturday)

Judge - Hans Van Den Berg (Netherlands)
1 Place — Cairn Terrier ROCCO'S COLLAR THAT'S THE WAY IT IS, owner - Sirje Wilberg, Estonia
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SMILING MIRACLE GOLDEN EDITION, owner - Marina Parijenko & Jekaterina Parijenko, Latvia
3 Place — English Toy Terrier (Toy Manchester Terrier, Black and Tan) FLAME EAR'S ROEDERER CRISTAL, owner - Jaana Immonen & Juuli Nilsson, Finland
4 Place — Thai Ridgeback AMON MAHTAR AT TAR-MENEL, owner - Anne Oksman, Finland

Best Puppy, 23 August 2015 (Sunday)

Judge - Norman Deschuymere (Belgium)
1 Place — Greyhound ESTET CLASSIC KNACKY, owner - Laura Tomson & Olga Gorbatšjova, Estonia
2 Place — Lhasa Apso SIIMLINE'S CHIC CHRISTMAS PARTI, owner - Kersti Paju & Marika Paju, Estonia
3 Place — Clumber Spaniel MILLIJOR'S SNÖFALL, owner - Henna Sinkko, Finland
4 Place — Welsh Corgi Pembroke ANNLINE'S DREAM DESIGN OF LOVE, owner - Anneli Sutela & Carita Servin-Honkasalo, Finland

Best Veteran, 22 August 2015 (Saturday)

Judge - Norman Deschuymere (Belgium)
1 Place — Alaskan Malamute GARCON GRAND SLAM, owner - Kadri Põlda, Estonia
2 Place — Standard Schnauzer pepper and salt, MIHAN HYAZINTTI, owner - Marita Aalto & Jorma Aalto, Finland
3 Place — Fox Terrier (Wire) STROZZAVOLPE HAPPY HOUR, owner - Erna Sundström & Mikko Sundström, Finland
4 Place — Dachshund standard wire-haired, MINELAN BALSAMI, owner - Jani Ultamo, Finland

Best Veteran, 23 August 2015 (Sunday)

Judge - Ramune Kazlauskaite (Lithuania)
1 Place — Irish Red and White Setter REDWHITESILK DYNAMITE, owner - Sirke Siiro, Finland
2 Place — Golden Retriever NENUORAMOS MY MARCHELLO, owner - Gintare Valuntaite-Matvejeva, Lithuania
3 Place — Saluki KIRMAN VASUMAN, owner - Kari Virtanen & Debra Pomrening-Virtanen, Finland
4 Place — Afghan Hound AGHA DJARI'S WAIT 'TIL YOU SEE ME, owner - Kristel Reek, Estonia

Best Junior, 22 August 2015 (Saturday)

Judge - Zoia Oleinikova (Ukraine)
1 Place — Pharaoh Hound CALETTO FLY HIGH, owner - Maaria Viirsalu, Estonia
2 Place — Newfoundland GRANDBEAR WOW SMOOCH LIBERTY, owner - Veera Andronova, Estonia
3 Place — Chow Chow CHZHE CHAU HIT DLYA FERLESS HEART, owner - Irina Zinovieva, Estonia
4 Place — Siberian Husky EFRAT OF SIBERIAN COUNTRY, owner - Svetlana Naboka, Russia

Best Junior, 23 August 2015 (Sunday)

Judge - Hans Van Den Berg (Netherlands)
1 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) BLUE NOTE FREE JAZZ, owner - Oxana Zholik, Russia
2 Place — Spanish Waterdog (Perro de Agua Español) AQUACREST MAGIC MIKE, owner - Päivi Uurtola-Kahri & Katariina Kahri & Noora Haapanen, Finland
3 Place — Lhasa Apso CHIC CHOIX PANTHERA LEO, owner - Lena Juslin & Kersti Paju, Finland
4 Place — Deerhound (Scottish Deerhound) VAIKONNIEMEN ÖVER THE RED CARPET, owner - Mervi Oinonen & Sari Oinonen, Finland

Best Breeders' Group, 22 August 2015 (Saturday)

Judge - Astrid Lundava (Estonia)
1 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) RIDON HENNET, owner - Raili Suits, Estonia
2 Place — Dandie Dinmont Terrier DANCHESTER'S, owner - Hanne Tuomenoksa, Finland
3 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) SMILING SNOWBALL, owner - Kristiine Uspenski, Estonia
4 Place — Welsh Terrier AK MIL VIST, owner - Anu-Sirje Keerd, Estonia

Best Breeders' Group, 23 August 2015 (Sunday)

Judge - Zsuzsanna Farkasháziné Folkmann (Hungary)
1 Place — Tibetan Spaniel MOW-ZOW, owner - Katja Rita, Finland
2 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) WYOMAERS, owner - Katja Rahunen, Finland
3 Place — Pumi NAPOS, owner - Eila Metsävainio, Finland
4 Place — Collie Smooth TIMONAN, owner - Tuula Tikkanen, Finland

Best Progeny, 22 August 2015 (Saturday)

Judge - Tatjana Urek (Slovenia)
1 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) RIDON HENNET ILLINOIS, owner - Raili Suits & Margo Vilmann, Estonia
2 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) EURO POWER BOY TOY, owner - Kati-Maija Korhonen, Finland
3 Place — Basenji FARAOLAND VIKING IDUN, owner - Kerli Liivand & Maire Tõnurist, Estonia
4 Place — Siberian Husky SNOWMIST'S O'CANADA, owner - Viljar Krohv, Estonia

Best Progeny, 23 August 2015 (Sunday)

Judge - Daniele Poltri (Italy)
1 Place — English Springer Spaniel BIMBIK'S FINCH, owner - Heigo Tammiste & Iris Luik & Katrin Juurak, Finland
2 Place — Collie Smooth TIMONAN PARADISE PAIGE, owner - Katri Leikola & Tuula Tikkanen, Finland
3 Place — Saluki KIRMAN VASUMAN, owner - Kari Virtanen & Debra Pomrening-Virtanen, Finland

Best Brace, 22 August 2015 (Saturday)

Judge - Daniele Poltri (Italy)
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black STABLEMASTER'S FULL TIME FUN & BIG PAW'S JUST LIKE A CANDY, owner - Eija Nurmela & John Nieminen & Eeva Nurmela & Osmo Nurmela, Finland
2 Place — Dachshund standard smooth-haired KULDNE TALISMAN KIRA ELITE & KULDNE TALISMAN NIKITA ELITE, owner - Olga Batassova, Estonia
3 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) KAIMON GERHEIL ALICE & KAIMON GERHEIL AMADEUS, owner - Moonica Randmaa & Kai Rebel, Estonia
4 Place — Great Dane (Deutsche Dogge) EURO POWER HELSINKI ROCK & MEHERZUGI WORLD WINNER, owner - Kati-Maija Korhonen & Siri Haanpää & Perttu Haanpää, Finland

Best Brace, 23 August 2015 (Sunday)

Judge - Helen Tonkson-Koit (Estonia)
1 Place — Australian Shepherd TRIPLEMOON ABSOLUTE STORM & TRIPLEMOON CAPTAIN NIOBE, owner - Adina Kovalenko, Russia
2 Place — Bichon Havanais (Havanese) BELLEZZA'S HOT GOSSIP & BELLEZZA'S KEEP IT HOT, owner - Aino-Inkeri Huurinainen & Miia Lauronen, Finland
3 Place — English Springer Spaniel BIMBIK'S HAVEN & BOGALOO'S YES IT'S ME, owner - Iris Luik & Katrin Juurak, Estonia
4 Place — Japanese Chin BE-DOHRA'S AL ASIMAH & IMACHIN AKIHIKO, owner - Elina Seikola, Finland

FCI group I

Judge - Miroslaw Redlicki (Poland)
1 Place — Briard (Berger de Brie) BOONDOCK'S JUMP-GUMP-JUMP, owner - Riitta Rautio & Kai Heinonen, Finland
2 Place — Puli CASTLEWOLF SNOW TOR FOR RASTAZ, owner - Maarit Sandbäck, Finland
3 Place — Australian Shepherd TRIPLEMOON ABSOLUTE STORM, owner - Adina Kovalenko, Russia
4 Place — Collie Smooth CLINGSTONE'S MAKE MY DAY, owner - Satu Asikainen, Finland

FCI group II

Judge - Ramune Kazlauskaite (Lithuania)
1 Place — Bullmastiff MARCONIN N RIDGETOPS HEAD OF STATE IS-DVARISKIU, owner - Grazina Chmelevskaja, Lithuania
2 Place — Bernese Mountain Dog (Berner Sennenhund) VUORENPEIKON FAMOUS, owner - Sari Kola, Finland
3 Place — Boxer (Deutscher Boxer) LAKIFAN GERALD O'GUIDO, owner - Svetlana Titova, Estonia
4 Place — Leonberger RUA SOLEIL MICHELLE MA BELLE, owner - Natalia Romanova, Russia

FCI group III

Judge - Zsuzsanna Petik (Hungary)
1 Place — Skye Terrier FINNSKY SAPPHIRE, owner - Christa Matikainen, Finland
2 Place — Yorkshire Terrier KENTAURO ALFA CROCUZULA, owner - Larissa Johnson, Estonia
3 Place — Bedlington Terrier MERIPIHKAN KILLER QUEEN, owner - Riitta-Maija Liikanen & Heikki Liikanen, Finland
4 Place — Jack Russell Terrier LOVELY-ORANGE X-CHECK AND MATE, owner - Olga Serova, Russia

FCI group IV

Judge - Rachel Dijkhorst-Noij (Netherlands)
1 Place — Dachshund standard long-haired BADAMTAM'S VISAGES JANUS, owner - Mikael Tikander & Elina Muuri, Finland
2 Place — Dachshund rabbit wire-haired BALTIYSKIY TALISMAN ISTORIYA LUBVI, owner - Yulia Kuropatkina, Russia
3 Place — Dachshund rabbit smooth-haired TSERTUS U2, owner - Svetlana Kharkovskaya, Russia
4 Place — Dachshund miniature smooth-haired FROM REDTECKEL STORY AQUA DE VIDA, owner - Julia Jakovleva & Irina Nikonkova, Estonia

FCI group V

Judge - Gerard Jipping (Netherlands)
1 Place — Pharaoh Hound REEDLY ROAD LYNWAY, owner - Maria Evteeva & Olga Popova, Russia
2 Place — American Akita MAMORU MOULIN ROUGE WITH RUTHDALES, owner - Kadri Audova, Estonia
3 Place — Ibizan Hound (Podenco Ibicenco) DOLCE VITA RJABINA DE BERGERAC, owner - Kristiina Tammik, Estonia
4 Place — Siberian Husky EFRAT OF SIBERIAN COUNTRY, owner - Svetlana Naboka, Russia

FCI group VI

Judge - Salvatore Tripoli (Italy)
1 Place — Beagle ART-FANTASY MAKE A HIT, owner - Ekaterina Semenova, Russia
2 Place — Basset Hound GOOD MIND'S MINE MINE, owner - Pirjo Harmoinen, Finland
3 Place — Artesian Norman Basset (Basset Artésien Normand) KAISLAN TILAN LA CHICOUTÉ, owner - Hanna Hyvärinen, Finland
4 Place — Italian Short-Haired Hound (Segugio Italiano a Pelo Raso) LEA DI PONTENIZZA, owner - Teija Viljanmaa, Finland

FCI group VII

Judge - Salvatore Tripoli (Italy)
1 Place — English Pointer WEIMPOINT NAUGHTY WIZARD OF OZ, owner - Tiina Närhi-Jääskeläinen & Sanna Vartiainen & Timo Jääskeläinen, Finland
2 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) ORIGINAL GIGGLIN GLENDA, owner - Krista Lehto, Finland
3 Place — English Setter EDENBRIDGE THRONES ARYA, owner - Marge Kaju & Eva-Liisa Salin, Estonia
4 Place — Bracco Italiano (Italian Pointing Dog) DEL TAVULIDDARO PRADA, owner - Jurgis Straume, Latvia

FCI group VIII

Judge - Hans Rosenberg (Sweden)
1 Place — Irish Water Spaniel BOGDOGS ASSERSAXE, owner - Pauliina Harju & Heli Säde, Finland
2 Place — Curly Coated Retriever CABALLUS EXACT SLAM, owner - Sanna Sierilä & Maija Päivärinta, Finland
3 Place — Portuguese Water Dog (Cão de Agua Português) SANTONJA TRAIL OF DIAMONDS, owner - Anne Lignell & Kamile Samaletdin, Finland
4 Place — Spanish Waterdog (Perro de Agua Español) WEEWADDLE WEST SIDE STORY, owner - Mira Kinnunen, Finland

FCI group IX

Judge - Tatjana Urek (Slovenia)
1 Place — Continental Toy Spaniel (Papillon, Phalene) BEST BENDZAMIN NIGHT DREAM, owner - Signe Rancane, Latvia
2 Place — Lhasa Apso SIIMLINE HER MAN CHIC CHOIX, owner - Kersti Paju, Estonia
3 Place — Poodle (Caniche) miniature (black & brown & white), TOYWAY WORK OF ART, owner - Viktoria Tšižova, Estonia
4 Place — Japanese Chin IMACHIN AKIHIKO, owner - Elina Seikola & Anna Ahola, Finland

FCI group X

Judge - Gerard Jipping (Netherlands)
1 Place — Italian Greyhound (Piccolo Levriero Italiano) ELEDI GRACE ELLIANA EDEM, owner - Jelena Jegorova, Latvia
2 Place — Deerhound (Scottish Deerhound) VAIKONNIEMEN ÖVER THE RED CARPET, owner - Mervi Oinonen & Sari Oinonen, Finland
3 Place — Sloughi (Arabian Greyhound) ISIS EL NELIAPILAN DE LA BERONDIERE, owner - Arja Kettunen & Maija Pakarinen, Finland
4 Place — Afghan Hound OSHANAMEH'S JOIN THE RIDE, owner - Tatjana Borissevits & Anne Naarits & Iren Naarits, Estonia

Best in Show

Judge - Claudio de Giuliani (Italy)
1 Place — Briard (Berger de Brie) BOONDOCK'S JUMP-GUMP-JUMP, owner - Riitta Rautio & Kai Heinonen, Финляндия
2 Place — Bullmastiff MARCONIN N RIDGETOPS HEAD OF STATE IS-DVARISKIU, owner - Grazina Chmelevskaja, Lithuania
3 Place — Skye Terrier FINNSKY SAPPHIRE, owner - Christa Matikainen, Finland
4 Place — Dachshund standard long-haired, BADAMTAM'S VISAGES JANUS, owner - Mikael Tikander & Elina Muuri, Finland
5 Place — Pharaoh Hound REEDLY ROAD LYNWAY, owner - Maria Evteeva & Olga Popova, Russia

Junior handler, 10-13 years, 22 August 2015 (Saturday)

Judge - Kim Leblanc (Canada)
1 Place — German Pinscher (Deutscher Pinscher) Sergei Pustovalov, Estonia

Junior handler, 14-17 years, 22 August 2015 (Saturday)

Judge - Kim Leblanc (Канада)
1 Place — Flat-Coated Retriever Anabel Leedu, Estonia

Junior handler, 10-13 years, 23 August 2015 (Sunday)

Judge - Natalija Borodajenko (Latvia)
1 Place — Basenji Marta Kanepe, Latvia (©IntoLightingPhoto)
Junior handler, 10-13 years, 22 August 2015 (Saturday)
Judge - Kim Leblanc (Canada)

Participant Result
Sergei Pustovalov, Estonia
1
Viktoria Pavlenkova, Estonia
2
Keta Juta Kunce , Latvia
3
Helinä Korhonen, Finland
4


Junior handler, 14-17 years, 22 August 2015 (Saturday)
Judge - Kim Leblanc (Canada)

Participant Result
Sara Jokela , Finland
1
Anabel Leedu, Estonia 2
Triin Tärnov, Estonia
3
Maija Puska, Finland
4

Junior handler, 10-13 years, 23 August 2015 (Sunday)
Judge - Natalija Borodajenko (Latvia)

Participant Result
Evelina Kaljumäe, Estonia
1
Marta Kanepe, Latvia
2
Karen Kristal Dunaway, Estonia
3
Iveta Dovane, Latvia
4

Junior handler, 14-17 years, 23 August 2015 (Sunday)
Judge - Natalija Borodajenko (Latvia)

Participant Result
Pianka Maria Pärna, Estonia
1
Triin Tärnov, Estonia
2
Anabel Leedu, Estonia
3
Iris Luik, Estonia
4

To make the dog show results more detailed, please send the links or fotos of the BIS winners in our group https://www.facebook.com/petolog or mail@petolog.com



Source: online.kennelliit.ee

Rate:
0

Share:

Add comments: