Results of the Amsterdam Winner Show, 12-13 December 2015 (BIS photo)

Best Minor Puppy (Saturday, 12 December 2015)

Judge - Vyguzov Igor (Barbados)
1 Place — American Staffordshire Terrier Carmichael's Liar Liar Pants on Fire, owner - O. H. M. M. Verhorevoort and B. Cheek
2 Place — Pug (Mops) Big Bubble's Give me Five, owner - K. Schneider and J. Schneider
3 Place — Pekingese Vannjty Little Prince, owner - P. Lassero

Best Minor Puppy (Sunday, 13 December 2015)

Judge - Jobse Sjoerd (Argentina)
1 Place — Australian Shepherd Riveredge I Am Paparazzis Poker Face, owner - K. Patzold
2 Place — English Cocker Spaniel Xavia Black Petrs, owner - L.J. Borgersen
3 Place — Whippet Poppy Hills Delicate Lace, owner - S. van Lohuizen

Best Puppy (Saturday, 12 December 2015)

Judge - Roosenboom Piet (Guadeloupe)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) cabaka's Perfect Boss, owner - G.M. Morrel
2 Place — Jack Russell Terrier Granlasco Simply A Beauty, owner - M. Annalisa
3 Place — Leonberger Vanilla v. Tregelaar, owner - H.J.M. Roefs

Best Puppy (Sunday, 13 December 2015)

Judge - Arxhoek Wout (Guadeloupe)
1 Place — Australian Cattle Dog Queen Of Hearts Didgeridingo, owner - G. Zuccato
2 Place — Labrador Retriever Riverflow Star After The Storm, owner - A. van den Breemen
3 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) Vadaszpajtas Ennigi-Adad, owner - M. Byrne

Best Veteran (Saturday, 12 December 2015)

Judge - Spavin Diana (Bermuda)
1 Place — Shar Pei Laiyang's Wing and a Prayer, owner - S. A. Kuipers
2 Place — Tibetan Spaniel Millisin Trans-Am, owner - J. Hyttinen and K. Kanninen
3 Place — Shih Tzu Meng Tay Chi le Belle Bruellers, owner - D.van Vuuren

Best Veteran (Sunday, 13 December 2015)

Judge - Mensink Dinanda (Guadeloupe)
1 Place — American Cocker Spaniel Colorfull’s No Stress Reaction, owner - B. van Zanten & M. Konings
2 Place — White Swiss Shepherd Dog (Berger Blanc Suisse) Lapidary Freelander, owner - G.H. van Empel
3 Place — English Cocker Spaniel Lapidary Freelander, owner - G.H. van Empel

Best Junior (Saturday, 12 December 2015)

Judge - Pehar Tino (Dominica)
1 Place — Rottweiler Fantasa Smirnoff Blu Violet, owner - M. Dunhill-Hall and B.Davies
2 Place — Yorkshire Terrier Coco Mademoiselle Adonisimo, owner - Gisela Köchig
3 Place — Lhasa Apso Brightness vd Pacific Paradise, owner - J.M. Geraerts

Best Junior (Sunday, 13 December 2015)

Judge - Hiddes Joop (Guadeloupe)
1 Place — Greyhound Sobers Yacob, owner - M.S. Urban
2 Place — Gordon Setter Triseter Celtic Sydney, owner - P. Krutova & E. Joseph
3 Place — Irish Water Spaniel Bognaneilean Fox and Cubs, owner - C.H. Huijsman

Best Brace (Saturday, 12 December 2015)

Judge - Liet Jan (Guadeloupe)
2 Place — Bullmastiff
3 Place — Boston Terrier

Best Brace (Sunday, 13 December 2015)

Judge - Koot Maikel (Guadeloupe)

Best Breeders' Group (Saturday, 12 December 2015)

Judge - Manders Erwin (Guadeloupe)
1 Place — Miniature Schnauzer (Zwergschnauzer) black and silver

Best Breeders' Group (Sunday, 13 December 2015)

Judge - Fryckstrand Henric (Argentina)
2 Place — Border Collie

Best Working Dog (Saturday, 12 December 2015)

Judge - Liet Jan (Guadeloupe)
1 Place — Boxer (Deutscher Boxer) El Grando Vavonabox, owner - H. G. T. Bos and R. Bos
2 Place — Giant Schnauzer (Riesenschnauzer) black, Gently Born Stylish Feature, owner - M. Bakhareva

Best Working Dog (Sunday, 13 December 2015)

Judge - Wisman Mark (Guadeloupe)
1 Place — English Pointer Pointerland Athos, owner - J. Pal
2 Place — Stabyhoun (Frisian Pointing Dog) Lobke, owner - Klaas Zonnebeld

Best Dutch Breed

Judge - Warendorf Hannie (Guadeloupe)
1 Place — Saarloos Wolfdog (Saarlooswolfhond) Runa, owner - L.N. Krijgsman
2 Place — Dutch Shepherd Dog (Hollandse Herdershond) wire-haired, Dappere Dorus v. Brabantstad, owner - G. Reker & R. West
3 Place — Small Dutch Waterfowl Dog (Nederlandse Kooikerhondje) Doortje V. Camelot’s Polderzicht, owner - C.C. Kerssens

FCI group I

Judge - Jipping Gerard (Guadeloupe)
1 Place — Bearded Collie Beardie Connections Kenji, owner - M.C.H.B. Otto
2 Place — Puli Bubbleton Told You So, owner - J. Ravn
3 Place — Belgian Shepherd Dog - Laekenois Flames of Passion da Casa Mont’Alves, owner - R. Alves Monteiro

FCI group II

Judge - Wauben John (Guadeloupe)
1 Place — Pyrenean Mountain Dog (Chien de Montagne des Pyrénées) Aran Patou von Traumberg, owner - J. Kriegerbeckova
2 Place — Caucasian Shepherd Dog (Kavkazskaïa Ovtcharka) Damir Dar Pamiru, owner - D. Tomkiel-Balcar
3 Place — English Bulldog (Bulldog) Nobozz Reef, owner - P. Sas

FCI group III

Judge - Doedijns Rony (Guadeloupe)
1 Place — English Toy Terrier (Toy Manchester Terrier, Black and Tan) Argoel Poricias Stoli Boli, owner - L. Croft-Elliot
2 Place — Jack Russell Terrier Lovely-Orange Yukiko Sakura Flower, owner - M. Khenkina & O. Serova
3 Place — Airedale Terrier Expression Factor-X of Malton, owner - M. Bouma

FCI group IV

Judge - Di Chicco Mariano (Greenland)
1 Place — Dachshund standard wire-haired, Treis Pinheiros Italian Summer, owner - Sophia Berkhout-Falkner
2 Place — Dachshund miniature smooth-haired Swissking Galexy, owner - P. Meier
3 Place — Dachshund rabbit smooth-haired Zimmerbude Yantarnaya Kapelka, owner - P. Meier

FCI group V

Judge - Schäfer Guido (Belize)
1 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Cabaka's Happy Go Lucky, owner - G.M. Morell & G. Donato-Morell
2 Place — Akita (Akita-Inu) Taikou Go Shun'you Kensha, owner - S. Exposito Casais
3 Place — Siberian Husky Suraliam Walking On SunshineR. Holmes & S. Holmes, owner - R. Holmes & S. Holmes

FCI group VI

Judge - Lochs-Romans Ricky (Guadeloupe)
1 Place — Grand Basset Griffon Vendeen (Grand Basset Griffon Vendéen) Palomino du Greffier du Roi, owner - J. Huisman
2 Place — Beagle Waka Waka vd Hoefstal, owner - K. Versluis
3 Place — Bavarian Mountain Hound (Bayerischer Gebirgsschweisshund) Rain-Olka van 't Rutbekerveld, owner - H. Kaveker-Hoenink

FCI group VII

Judge - Delmar Cathy (Montserrat)
1 Place — Irish Setter (Irish Red Setter) Chase Cinammon's, owner - A. Oei
2 Place — German Wirehaired Pointer (Deutsch Drahthaar) Bareve Bontebokskraal, owner - S.Pinkerton
3 Place — Hungarian Short-haired Pointing Dog (Rövidszörü Magyar Vizsla) Bitcon Card Tricks for Cooley, owner - S. Taggart

FCI group VIII

Judge - Jos de Cuyper (Costa Rica)
1 Place — Flat-Coated Retriever Castlerock Simply Magic, owner - A. Dyren
2 Place — American Cocker Spaniel Very Vigie I Don't Know, owner - M. Leonard-Nolle
3 Place — Lagotto Romagnolo (Romagna Water Dog) Rozebottel's Playboy, owner - K.H.J.G. van Gemert

FCI group IX

Judge - Bystrup Annette (Trinidad and Tobago)
1 Place — Lhasa Apso Chix Choix Cleopatra Eurydice, owner - P. Kopola-Hirsimäki & P. Helistölä-Laurila
2 Place — Poodle (Caniche) miniature Y Queen of the Ring Top Stiel, owner - Y.D. Degtyareva
3 Place — Tibetan Terrier Tripitaka Bite The Bullet, owner - S. Lyndon & C. Lyndon

FCI group X

Judge - Hetty van der Lee-Grevelt (Guadeloupe)
1 Place — Irish Wolfhound Bourbon Tullamore Good Stuff, owner - Nalobin Oleg
2 Place — Deerhound (Scottish Deerhound) Greyflax Jimmy Mack, owner - M.A. de Raad
3 Place — Whippet Absolute Mann Seaworld, owner - F. Pavesi

Best in Show (BIS)

Judge - Sporre-Willis Renee (Argentina)
1 Place — Flat-Coated Retriever Castlerock Simply Magic, owner - A. Dyren
2 Place — Samoyed (Samoyedskaya Sabaka) Cabaka's Happy Go Lucky, owner - G.M. Morell & G. Donato-Morell

Best Dutch Junior Handler

Judge - Pamela Runderkamp (Guadeloupe)
1 Place — Bichon Frise (Bichon à poil frisé) Demi Weijmans (Guadeloupe)
2 Place — American Akita Luca van Mourik (Guadeloupe)

BIS Amsterdam Winner Show 2015, finalists and winners




Rate:
0

Share:

Add comments: